Muntons bock gazlanmama

merhaba ,

muntons bock kitim yaklaşık 3 hafta fermantasyon süreci sonunda 10/12/2018 tarihinde fg 1010 ölçümü ile şişeledim,biliyorum erken ama bugün bir adet şişe açıp denedim açarken fıslama sesi sıfır denecek kadar ve ne köpürme nede asit adına hiç birşey yok bu arada şişelerin beklediği ortam sıcaklığı 20 derece,ne yapmam gerekiyor ?

20 C de bekletmeye devam etmen gerekiyor.
Gazlanma 7 günde hemen gerceklesmeyebilir

1 Like

20 derecede kalacak ise yaklaşık 2-3 hafta içinde gazlanma tamamlanabilir.
Şişe şekerini ne ölçüde kullandınız.

1 Like

şeker ölçeği ile 0,50 ayarınla toz şeker kullandım.

Şeker oranı da az değil en güzel çözüm 2-3 hafta beklemek olacak.

2 Likes

Ortam sıcaklığını 25 dolaylarına çekerseniz gazlanma 3 gün içerisinde içilebilir düzeye gelir ama bu durumda da biranızın kalitesinden ödün vermiş olacağınızı unutmayınız…

1 Like

Genelde gazlanma 10 gün üstü veya 15 gün üstü olarak gerçekleşiyor benim gözlemlediğim.1 haftada benim bocklarda gazlanmamisti ama 15+ olarak baya iyiydiler.ayni ölçekle sekerlemistim.ama 1 ay + lar mükemmel oluyor.

1 Like

Muntons bock biramı 14 gün kovada 5 gün şişede beklettim, şişe başına 4gr şeker attım. Ama hiç gazlanma olmamış, köpük de olmadı.
muntons pilsnerde 2 gün sonra açtığım şişede bile gaz ve köpük vardı. Canım çok sıkıldı, ilerleyen günlerde umarım gazlanır. Yoksa 40 şişe bock boşa gidecek.

Kenara koyun bir ay unutun gazlanma çok güzel oldu beklediğimde, açtığınız her şişe çöp yoksa, sabır…

Öyle yapayım bakalım. Hafta hafta sonucu yazarım. Teşekkürler

Bugün şişede 9 gün bitti. Şişeyi açınca fıss sesi geldi, gazlanma ve köpükte çok ilerleme olmuş. Tadı da iyileşmeye başlamış. Daha önce hiç bock içmeştim o yüzden tam kıyaslama yapamıyorum ama sanırım günler geçtikçe çok daha iyi bir bira olacak.

Bugün şişefe 17.gün. Tadı inanılmaz güzelleşti. Köpük daha kalıcı. Günden güne daha da güzelleşecek gibi.

Edit 05.08.2019
Şişede 22 gün oldu, tadı daha değişik ve güzel. Artık Tam tadına yakın gibi. (sistem 3 mesajdan fazla üst üste yazdırmadı, birisinin mesaj yazması lazımmış. O yüzden edit yağmak zorunda kaldım

2 Likes

Biz yazalım da deneyimler ve fotoğrafta gelsin :slight_smile:
Ayrıca tarifinizi ve detaylarıda paylaşırsanız el emeği göz nurunuzu sonradan yapacaklar ile de paylaşmış olursunuz

1 Like

Şişede 27.gün. Mükemmel ve kolay içimli, lakır lakır gidiyor gerçekten. Tatifi hiç bozmadım, kitten çıktığı gibi kurdum, 1kg şeker ile. Şişelemede şişe başına 4gr şeker attım

1 Like

1 Like