Muntons Bock kurulum tavsiyesi

(Tncr) #387

01.12 de 21. günde şişeledim.
Fg 1004 çıktı, 2,77 gr şişe şekeri kullandım.
Şişelemenin 7. gününde gazoz şişesini açıp içtiğimde köpük yerindeydi, gaz azdı ve aşırı derecede şaraba benzer tat alıyordum.
14. günde içtiğimde köpük gayet iyi gazlanma az daha artmış ama benim için yeterli seviyede değil.
(Ben genelde gazlı bira tükettiğimden bana gaz az gelmiş olabilir) belki de bir hafta sonra gaz da yeterli gelecektir.
Şaraba benzer tat neredeyse kalmamış ve yerini bitişte damakta kalan karamel tadı almış.
Muhtemelen bekledikçe daha güzel bir bira olacak.

(Behnam Sagueb) #388

Selamlar, kurduğum kitteki gaz çıkışı 6 gün sonunda durdu.Bir önceki kurduğum bock kitinin gaz çıkışı 17 gün sürdüğü için haliyle problem olduğunu düşünerek önce numune alıp ölçüm yaptım ve FG 1010 çıktı fakat bira bir önceki kite göre fazlası ile bulanıktı .21.gün şişelemek için tekrar kontrol ettiğimde siyah olması gereken renk yerine kahverengi ve bulanık bir bock buldum karşımda.Bira bozulmuş olabilirmi yoksa şişe de berraklaşması mümkün mü?

(Savas Bolulu) #389

mrba arkadaşlar.
ben bock siparişi vereceğim şimdi. yanında koyu dme ekleyeceğim. be 750gr civarı şeker ekleyeceğim.
ilk kitim pilsner idi ve sadece şeker ile kurdum. acılığı iyiydi ama biraz hafif geldi. şunlardan hangisini öneriyorsunuz

• 2 paket koyu dme (1kg)
  • 1 paket koyu dme (500gr) + 750gr şeker

her iki kombinasyonda da kit mayası yeterli oluyor mu? bir çok arkadaş bock mayası yeterli oluyor yazmış. peki bu tarif için de yeterli olur mu?
My fellow Brewers =)

(Saner Gülşen) #390

2 seçenek de güzel olur.
2. Seçenekte alkol biraz daha fazla olur.
İlk seçenekte gövde(tat yoğunluğu) biraz daha fazla olur.
Maya 2 seçeneğe de yeter.

(Savas Bolulu) #391

Teşkkürlr. En çok da mayayı düşünüyordum. 2inci seçeneği yapmak üzere gidiyorum.

(Şişede 3 ay !) #392

Arkadaşlar benim Bock aşırı köpüklü oldu…hatta köpükten bardağa koyamıyorum…şişeyi açınca ise köpürmüyor o yüzden kontamine de diyemiyorum…tadı da bozuk değil…sebep ne olabilir? Şekeri de normal koydum şişelerken…sadece koyu renk candy kullanmıştım…

(hsn) #393

W34/70 ile 10 günlük 13 derecelik fermantasyondan gaz çıkışı durunca merak edip bir ölçüm aldım. 1018 fg verdi. Bende soda şişesine doldurup üstünü de tamamlayıp şiseledim. Dün akşam baktim ki o şişe 10 gündür bekliyor. dedim bir tadına bakayım. O koku da neee. Bildiğin leş. Dedim demek o bahsedilen lagerdeki koku demek buymuş. Neyse biraz havalandırdıktan sonra başladık tatmaya. O da ne. Oldukça lezzetli ve rahat içimli , hafif kekremsi dili pütürleştiren ama pekmez tadı olmayan bir bira olmuş. Açıkçası bu kadar iyi bir bira olacağını tahmin etmemiştim. Nerdeyse leffe brune ile kiyaslayacak kadar iyi. Umarım bu lezzet diğer şişelere tamamen yansır. Zira bu içtiğim 1018 fg idi ve tamamen şekersiz şişelemiştim. Fermantasyon devam ettiği için tahminim fg 1010 veya daha da altına inecektir. O hafif tatlı içim kaybolsun istemiyorum

Bock pişman etmiyor gerçekten. Teşekkürler butikbira

(Hasan Ali) #394

Ben kovaya yaklasik 250 gr sekeri karamele cevirip iyice suda erittikten sonra kattim daha bi kac gun once siseledim tada katkisi ne kadar olie bilmiyorum ancak kokusu gercekten cok guzeldi insani mutlu ediyor denenmesi gerektigini dusunuyorum

(Emrah) #395

Selam dostlar bende 4.kitimi bock kurmak için sipariş verdim kurulumu extra köyü dme ve koyu dme ile yapacağım maya olarak k97 siparişi verdim. Aklıma takılan bu kite k97 maya uyarmi yoksa cooper mexian cervaze kitinden çıkan maya var elimde onumu kullansam. Bu mayayi bu kitle tecrübe eden varmı? Yoksa içinden çıkan mayaylami kurayım. K97 yi ne için sipariş ettim onuda anlamadım baktım sipariş listesinde var sanırım Tom caxton lager a kullanırım felan diye düşündüm ama us05 almayida unutmuşum.

(Sadık Özlem) #396

Muntos Bock benim sıradaki kitim,henüz kurmadım ama maya olarak k97 yi bir defa kullandım ve çok da memnun kaldığımı söyleyemiycem.Export Pilsner kitinde kullanmıştım bu mayayı ve fermantasyon boyunca o meşhur ‘çürük yumurta’ kokusu eksik olmadı.Ondan daha önemlisi bira şişede 2 ay beklemesine rağmen sanki maya kokusu hala hissediliyor.Ayrıca birayı bardağa dökerken şişe içinde çok kolay havalanıyor ve bardağa geliyor.Bu sebeplerle nerdeyse her kitimde us05 kullanıyorum (Ale ve Pilsner kitlerinde).us05 te 30 gün sonra şişe dibine çok sağlam yapışıyor ve maya kokusu da hissedilmiyor.

(Emrah) #397

Hocam yapma ne diyorsun :open_mouth: kaç derecede mayaladiniz siz k97 yi? Ne bilem bu mayalanma sıcaklığı VS fark eder belki 3 paket aldım kullanmasammi ne yapsam :grin:

(Sadık Özlem) #398

18 C civarında tutmaya çalıştım (±1 C olmuştur ).18 gün kova ve dediğim gibi 55-60 gün üzeri şişe…Ama belki de Muntos Bock kitinde güzel sonuç verir.Veya sizin ağız tadınıza daha uygun olabilir,bilemedim.Sizin yerinize ben olsam,bir kitte denerim.Peş peşe 3 kiti aynı mayayla kurmazdım yani.

(Malidalar) #399

Hepinize selamlar,

ikinci kit olarak forumun favorilerinden BOCK kurmaya kara verdim. 500 gr ekstra koyu malt özü + 500 gr buğday dme + 250 gr şeker ve kit mayası kurulum yapmayı planlıyorum.
Kafama takılan; buğday dme haddinden fazla baş edilemez bir köpüklenmeye sebep olur mu? Bardağın üstünde ortalama 2-3 cm köpük hem görsel olarak hemde biranın yapısı açısından gayet iyi benim için. Ama fazlası çok hoş olmaz diye düşünüyorum.

hepinize kararında köpüklü biralar :slight_smile:

(Tncr) #400

Ben 500gr extra dark dme+1kg şeker+us-05 maya ile 22lt kurdum köpük gayet yeterli oldu.

(Ahmet) #401

Şimdiye kadar yaptığım en iyi reçete aşağıda tavsiye ederim.
Muntons Bock
500 gr extra koyu dme
500 gr koyu dme
500 gr buğday dme
250 gr şeker
US 05 Maya
Toplam hacim 21 lt.
OG: 1056 FG: 1010
16 gün kova, 25+ gün şişe.
Afiyet olsun.

(Ufuk ) #403

ben de export pilsnerdan sonra bock kuracağım, konu takip.

(toology) #404

Geçtiğimiz gün ben de muntons bock kurmuş bulundum. Çoğu kişinin yaşadığı gibi ben de biraz yüksek sıcaklıkta mayalamak zorunda kaldım. 24 derece civarında mayaları döktüm. Şu an 18-19 derece civarında ve sabah baktığımda çok seyrek bir biçimde hava çıkışı gördüm. Umarım herhangi bir problem çıkmaz.

20 litre
500 gram dark DME
1 KG toz şeker
Kitin kendi mayası
OG 1060

(Anıl) #405

Bock ve Export kurulmuştur. İş beklemeye kaldı :sleeping:
Export :
500 Şotlu dme
500 açık dme
500 şeker
K97 maya
22 lt.

Bock:
1 kg dark dme
500 şeker
K97 maya
22 lt.

Her ikisi de 19.5 C sıcaklıkta

Sonuçları paylaşırım :+1::+1:

(Mustafa ) #406

Selamlar,
Henüz yeniyim ve 3. Kitimi Muntons Bock olarak denemek istedim.
500 koyu dme
600 şeker
Kit mayası
23 lt.
Olarak kurulumu yaptım.
İlk iki kitten tatminkar sonuç aldığım için özel reçete konusuna girmedim.
Mayalama sıcaklığı 22 derece civarı idi ancak durduğu yer 16 derece ve kova sıcaklığıda 18 olarak stabil kaldı. Bu şekilde bırakayım mı, yoksa daha sıcak bir yere alayım mı? Süre ve tad konusunda fark yaratır mı merak ettim.
Teşekkürler.

(Sercan) #407

Ben 2 defa kurdum oda sıcaklığında. 1000 gr şeker ile kendi mayası ile kuruyorum. Default halde :smile: çok memnunum süper bir kit