Muntons Bock OG 1056. Müthiş olacak

(Ahmet) #1

Merhaba Muntons Bock + 500 gr. extra koyu dme + 500 gr. koyu dme + 500 gr. buğday dme + 250 gr. şeker + 1 paket US-05 maya, 21 litre kurulum yaptım. Çok güzel olacak. İnanıyorum. Not: Mayayı rehidre ettimHerkese bol köpüklü günler.

(Saner) #2

Maya tüm şekeri sindiremeyebilir. 2 paket maya daha iyi olurdu.

(Ahmet) #3

Aslında bu konuyu o nedenle açmıştım bir problem olur mu diye, fakat mayanın sayfasında 1060 a kadar 1 paket mayanın yeterli olacağını gördüm ve konu içeriğini bu şekilde değiştirdim. Bekleyip görcez bakalım.

(Saner) #4

S 33 ün özelliklerine baktıysanız 1 paketten kastedilen 11,5 gr maya. Kittekiler 6 gr, aklınızda olsun hesaplarken.

(hsn) #5

ben de sizin gibi düşünüyordum lakin deneyimli arkadaşlardan biri bu konuda beni uyardı. mayaları gr olarak karşılaştırmak hatalı oluyor. hepsinin kendine göre farklı özellikleri var. sindirme oranları farklı vs. o nedenle bu kıyas doğru bir yaklaşım değil. en doğrusu varsa mayanın kendi açıklamalarına uygun davranmak olacaktır.

selam ve saygılar. bol köpüklü biralar

(Saner) #6

Kullanılan kit mayası. Miktarı hesaplamak için açıklamaları nereden okuyabiliriz?
S-33 ün açıklamasını okuyun diyorsanız oraya göre kullanılan miktar yetersiz olmuş.

(200 Promil (Abdullah)) #7

Haklısınız ama S-33 kullanmamış, US-05 kullanmış.

(Ahmet) #8

Zaten US-05 kullandım. Kit mayasıni kullanmadım.

(Ahmet) #9

US-05 in kendi açıklamasında yazıyor.

(Saner) #10

Tamam o zaman. Us 5 kullandığınız gözümden kaçmış. 1060 a kadar 1 paket gayet yeterli. Afiyet olsun :+1:

(Behnam Sagueb) #11

kit mayası 1060 için yetersiz mi olur diyorsunuz yani:)6 günde biten gaz çıkışının sebebi belli oldu sanırım

(Ahmet) #12

1060 için kit mayası yetersiz olabilir.

(Behnam Sagueb) #13

10 gün sonrasında kite maya ilave etmek nasıl olur peki?

(Ahmet) #14

Bu konuyla ilgili gerekli tecrübeye sahip değilim. Tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olur umarım.

(hsn) #15

Tecrübeli değilim. Fikir yürüte bilirim. 10. Günde Kovada oksijen olmadığı için maya çoğalamayacaktır diye düşünüyorum. Kovayı çalkalarsanız belki olabilir ama ben pek tavsiye etmem

(ahmet) #16

Merhaba, ben de Muntons Bock bira kiti kuracağım. W-34/70 Lager Bira Mayası + Ekstra Koyu DME ve 1 kg şeker ile kurmayı düşünüyorum. Fakat benim de kafama takılan maya miktarı oldu.W-34/70 mayasını kullanacağım çünkü düşük sıcaklıkta yapmak zorundayım 23 litre için bu maya yeteli olur mu yoksa kit ile gelen mayadan da eklemeli miyim? Yeterli olmazsa 23 litre yerine 20 litre civarı kursam olur mu? çok fazla soru oldu :slight_smile: yardımlarınızı bekliyorum.

(Tncr) #17

Merhaba,

Kit ile gelen mayadan kesinlikle eklemeyiniz ki, zaten kit ile gelen maya ale diğeri ise lagerdir.
Kitten gelen maya lager bile olsa farklı maya eklenmesi tavsiye edilmez çünkü;
İki farklı maya türü olacağından işlerini yapmaktan çok birbirlerine üstünlük sağlamak için uğraşacaklar, bu da stresli çalışıp istenmeyen tat ve durumlara sebep olacaktır diye biliyorum.

W-34/70 lager maya olduğundan 2 paket kullanılması önerilir.

Ne için ve hangi durumlarda hangi şekilde kullanılması gerektiği ile ilgili detaylı bilgileri aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz, net bilgiler yer almaktadır.

(ahmet) #18

Cevap için teşekkür ederim. o zaman 1 paket daha sipariş vermem gerekecek. Sanıyorum ki 20 litre gibi daha düşük bir miktarda yapsam da maya yetersiz kalacak.

(hsn) #19

Ben 14 derecede ölçüm aldım 1044 çıktı. 1 pk ext koyu dme ve 500gr şeker ile kurdum. Muhtemelen gerçek og çok daha düşük çıkacak. Sizin 750 gr farkla ölçümünüz beni kaygılandırdı. Bir yerde hata mı yaptım acaba ?:thinking:

(Tncr) #20

Evet hiç riske atmayın bir paket daha sipariş edin derim.
Veya maya çoğaltma da yapabilirsiniz uygun malzemeleriniz var ise.