Muntons Bock OG 1056. Müthiş olacak

(Ahmet) #1

Merhaba Muntons Bock + 500 gr. extra koyu dme + 500 gr. koyu dme + 500 gr. buğday dme + 250 gr. şeker + 1 paket US-05 maya, 21 litre kurulum yaptım. Çok güzel olacak. İnanıyorum. Not: Mayayı rehidre ettimHerkese bol köpüklü günler.

(Saner Gülşen) #2

Maya tüm şekeri sindiremeyebilir. 2 paket maya daha iyi olurdu.

(Ahmet) #3

Aslında bu konuyu o nedenle açmıştım bir problem olur mu diye, fakat mayanın sayfasında 1060 a kadar 1 paket mayanın yeterli olacağını gördüm ve konu içeriğini bu şekilde değiştirdim. Bekleyip görcez bakalım.

(Saner Gülşen) #4

S 33 ün özelliklerine baktıysanız 1 paketten kastedilen 11,5 gr maya. Kittekiler 6 gr, aklınızda olsun hesaplarken.

(hsn) #5

ben de sizin gibi düşünüyordum lakin deneyimli arkadaşlardan biri bu konuda beni uyardı. mayaları gr olarak karşılaştırmak hatalı oluyor. hepsinin kendine göre farklı özellikleri var. sindirme oranları farklı vs. o nedenle bu kıyas doğru bir yaklaşım değil. en doğrusu varsa mayanın kendi açıklamalarına uygun davranmak olacaktır.

selam ve saygılar. bol köpüklü biralar

(Saner Gülşen) #6

Kullanılan kit mayası. Miktarı hesaplamak için açıklamaları nereden okuyabiliriz?
S-33 ün açıklamasını okuyun diyorsanız oraya göre kullanılan miktar yetersiz olmuş.

(200 Promil (Abdullah)) #7

Haklısınız ama S-33 kullanmamış, US-05 kullanmış.

(Ahmet) #8

Zaten US-05 kullandım. Kit mayasıni kullanmadım.

(Ahmet) #9

US-05 in kendi açıklamasında yazıyor.

(Saner Gülşen) #10

Tamam o zaman. Us 5 kullandığınız gözümden kaçmış. 1060 a kadar 1 paket gayet yeterli. Afiyet olsun :+1:

(Behnam Sagueb) #11

kit mayası 1060 için yetersiz mi olur diyorsunuz yani:)6 günde biten gaz çıkışının sebebi belli oldu sanırım

(Ahmet) #12

1060 için kit mayası yetersiz olabilir.

(Behnam Sagueb) #13

10 gün sonrasında kite maya ilave etmek nasıl olur peki?

(Ahmet) #14

Bu konuyla ilgili gerekli tecrübeye sahip değilim. Tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olur umarım.

(hsn) #15

Tecrübeli değilim. Fikir yürüte bilirim. 10. Günde Kovada oksijen olmadığı için maya çoğalamayacaktır diye düşünüyorum. Kovayı çalkalarsanız belki olabilir ama ben pek tavsiye etmem