Muntons Bock sirke oldu

(Erhan Asan) #1

Merhabalar arkadaşlar ilk kitim pilsneri gayet guzel bir şekilde tükettim. İkinci kit olarak muntons bock kurdum bu kez extra dark malt özüde ekledim.
Bock şişeye giriş sürecine değin pilsnerden farkli bir gelişim gözlemlemedim her şey olmasi gerektiği gibiydi. Şişeleme esnasında pilsnerde maya kokusu almıştım bockta özellikle buna dikkat ettim en ufak maya kokusu yoktu bu da bozulduğunun göstergelerinden biri olabilir mi?
Şiselememin üzerinden bir hafta geçti gazlanma olmamış tadida sirkemsi şekilde içemedim döktüm.
Ölü ölmüş mü yoksa şişede bekledikçe kurtulma şansı var mıdır?

(Seçkin Yılmaz) #2

Moral bozmak istemem ama enfeksiyon ihtimali yuksek. Dilerim ki siseye ozgudur kapak tam kapanmadigindan.

(Tahsin Önemli) #3

Fermantasyon sırasında aşırı sıcaklık ve hijyen konusunda kaygınız yok ise muhtemelen bir sorun olmayacaktır.
Ayrıca bir haftalık birayı tadarak yargıda bulunmak yanlış olur.
Bizde extra koyu DME ile Bock kurduk, olmamış, ham bira tadı, kovanın dibindeki tortunun kokusu, ağzı burkan acılık üç hafta geçmeden kaybolmadı.
Şişeleri 20-21 °C de bir iki hafta daha bekletmenizi tavsiye ederiz :slight_smile:

(Erhan Asan) #4

Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar 1 hafta sonra bir şişe daha açıp bakarım yapacak bir şey yok artık :slight_smile:
En çok merak ettiğim konu şişelerken maya kokusu almamak bozulmaya bir işaret midir?

Ayrıca forumda bozulan biradan kötü bir koku salgılanır diye okudum benimkinde öyle bir koku mevcut değil. Gelişmeleri buradan yazarım.

(Erhan Asan) #5

Bugün 1 şişe daha açıp deneme yaptim gayet güzel herhangi bir olumsuz tad yok güzel bir bira olmuş.

İlk açtığım şişeyi dolum yaparken acele ile bir tane de test için soda şişesine basayım diyerek ona doldurmuştum. Şişeleri temizleyip arındırırken o soda şişesi yoktu. Test şişesi test görevini başka bir gösterge ile tamamlamış oldu o da şişe temizliği son derece önemli :slight_smile:

50 cl lik şişeden içtiğim birada herhangi bir sorun yok bu da böyle bir tecrübe oldu.

Ayrıca yabancı forumlardan yaptığım araştırmalarda rahatlattı. Fermenterin içine telefon düşüren, sifonlamayı ağızla yaparken fazla geleni kovanın içine püskürten, tornavida düşüren, hazır su almadığını farkedip çeşme suyuyla yapan, 1 litre star sanı içine boca eden, içine düşürdüğü metaryali almak için kolunu kovaya daldıran :slight_smile: Bu arkadaşların hepsinin birası gayet güzel olmuş. Bizde hava kilidinden kovaya bir kaç damla su damladı diye paniğe kapılıyoruz. Benim gibi birasının enfekte olduğunu düşünen arkadaşlar olursa bu örnekler biraz rahatlatır.

(Ezio Auditore) #6

Hehe! En sonuncusu tanıdık geldi bana. Oğlumla birlikte yaparken birayı içine kendisi termometremi düşürdüğü için kolumu daldırmıştım. Ancak hiç birşey olmadı. Cortez Gold biram hala müthiş. :slight_smile:

(Özgür & Deniz) #7

bence türkiyede bira çok pahalı olduğu için 23 litre (46 şişe) biranın heba olmasından çok korkuyoruz ve o yüzden temizlikte fazla titiziz :beer: