Muntons / Coopers buğday karşılaştırması

(Şişede Enaz BİRAY) #1

İkisini de karşılaştırma şansım olmuşken ve kendi kurulumum “bence” hüsranla sonuçlanınca paylaşıp fikir toplamak istedim.

İlki @piizci 'nin Muntons buğdayı;

1 kg. buğday dme + 200 gr. şeker + M20 ile 21 litre kurulum yapmış.
Bana geldiğinde 1 aydır şişedeydi, bende de istemeden 15 gün dolapta durdu, 45. gün tadımını yaptım.
2x750 ile şişelendiği halde fazla köpüklü ve fazla gazlıydı. Fazla köpükten bardağa doldururken baya bir köpük lavaboya döküldü, haliyle bardakta kalan sıvı miktarı azaldı.
Çok fazla şeker tadı aldım fakat buğdayın tüm karakteristik özelliklerine sahipti. Rengi, puslu dokusu, kokusu ve tadları gayet ben buğdayım diyordu.

İkincisi benim coopers buğdayım;

1 kg. buğday + M20 ile 22 litre kurdum. Şeker eklemeden yapacağım son kurulumum olacağına kanaat getirdim.
15. gün 1018 deydi diye 1 hafta daha bekleyip 21. gün 1016 görünce daha düşmeyecek diyerek 2x750 ile şişeleyip önerileri dinleyerek 3. haftasında tadına baktım.
1018’deyken numunenin kokusu, muzlu ve karanfilli tadı şahaneydi, ama mevcut durumu “bence” su gibi. Eşim beğendi ama bence berbat. Moral bozukluğundan hepsini dökmeyi bile düşünüyorum. Bir kaç hafta daha bekleyeceğim yoksa dediğimi yapacağım. Renk normal ama buğdaya göre fazla berrak, köpük doldururken var ama devamında yok oluyor. Gaz hiç yok denilebilir. Şişe kapaklarını kontrol ettim sıkıca kapalı, ilk kez tombul şişe kullandım ondan mı diyorum ama sebep olabileceğini hiç sanmıyorum. Yine sebebini bulamadığım ve beğenmediğim bir kurulum daha… Sanırım bir daha buğday kurarsam muntons kurarım.

Konuyla ilgili sizlerin yorumları, karşılaştırmaları veya tercihleri nelerdir acaba?

• Muntons
  • Coopers

0 oylayan

(3E) #2

ben de ikisi yaptım. ikisinde de kit mayası ve 1 kg buğday dme kullandım; bir daha yapsam kesinlikle muntons’u yaparım. Coopers’ı kesinlikle beğenmemiştim.

Edit: Coopers’ı “beğenmedim” dedim; aslında şöyle: keyifle içilebilir güzel bir bira olmuştu; ama güzel bir buğday birası olamamıştı.

(hasan nural) #3

bende ikisinden yaptım kesinlikle muntonsun daha başarılı olduğunu düşünüyorum

(Hakan) #4

Aynı tarifle ben de kurdum, şişede 3 ay durmasına rağmen köpük kalıcı değil. Tadını herkes çok seviyor ama bana göre çok kötü. Muntons- wb06 ile kurduğum buğdayın tadı hala damağımda. Bir daha muntons ve wb06dan şaşmam. Belki Munich Buğday gelirse onunla yaparım.

(Güven) #5

ben de 4.kitim olarak coopers buğday kiti aldım, fakat hem sitede hem de kutunun üzerinde kit içeriği olarak sadece arpa maltı ekstratı yazdığını fark ettim. içinde hiç buğday yok mu yani? sıfır buğday içeren buğday bira kiti kulağa pek mantıklı gelmiyor çünkü?:slight_smile:

(Uğur) #6

Sadece kit değil seçilen maya da sonuca etki ediyor,
Kurduğumuz coopers kitleri m20 ve m21 ile kurduk ve muntons’a göre daha buğulu ve daha fazla muz aromalı oldu.
Muntons kiti ise Klasik Münih mayası ile kurduk ve şaşırtıcı derecede daha berrak ve hatta daha tatlı idi (muz aroması yok gibiydi),
Çeşitli tadım denemeleri neticesi buğday kitlerini en az 1kg veya daha gövdeli olsun dersek de 1.5 kg buğday maltı ile yapmaya karar verdik (1.5 kg dme ile olan muhteşemdi).

(Hüseyin ) #7

Muntons coopers ve tarwebier kurdum. Kit mayası wb06 ve m20 mayalarla .Benim zevkime muntons+m20+2 paket buğday dme uydu

(.) #8

Ben de kurdum bunları muntons coopersa göre çok daha iyiydi,Tarwebier belgianwit m-21 le kurdum 1 pkt buğday dm+ 250 gr dextrozla,pazar günü şişeleyeceğim yani tadına bakmadım ama neredeyse eminim hepsinden güzel olacak markaya olan güvenime dayanarak

(Uluç) #9

Afiyet olsun :slight_smile:
Evet ben de ikisini kurmuş biri olarak Muntons diyorum.

Şu Tatlılık olayını çözemedim ama, çok mu sıcakta kurdum diye düşünmeden edemiyorum, 24 derece civarı gezdi genelde kurulum sırasında.

(Fatih yakar) #10

şu buğday birasını bir ben mi sevemedim acaba ?
evde 1 kasa buram buram muz kokulu muntons buğday var elim hiç gitmiyor .

(Hüseyin ) #11

M21 yorumlarınızı merakla bekliyoruz :))

(Şişede Enaz BİRAY) #12

Su gibi coopers ile takasa girmek ister misiniz? :grinning:

(Fatih yakar) #13

bir daha buğday kurmam sanırım bana pek hitap etmiyor,fakat coopers’ın buğdayı o kadar mı kötü yav ?

(Uğur) #14

Sadece benim fikrim değil, iki alman komşuma da tattırdım ve coopers buğdayı beğendiler ve hatta biri ile ortak yapmaya başladık, hadi ben buğday dan anlamam diyeceğim ama elin Almanı hani beğenmese üst üste bana yaptırıp içmezdi, Coopers’ı kötülemek yanlış olur, yabancı forum sitelerinde de oldukça iyi yorumlar alıyor, gerçekten de biranın tat profiline bir çok etken etki edebiliyor.

(Şişede Enaz BİRAY) #15

Sadece kendi kurulumum ve deneyimim hakkında yorum yapabilirim.
Evet o kadar kötü.

(Şişede Enaz BİRAY) #16

Umarım bu keyif kaçıran olumsuzluğu erken tüket tavsiyelerinden dolayı yaşamışımdır çünkü dün denediğim başka bir şişe (32. gün) gayet güzeldi.
Gelişmeleri bildirmeye devam edeceğimdir.

(wind17) #17

İlk Muntos buğday kitimi şişeledim. Ölçüm alırken tadına da baktım. Çok ekşi idi. İçilemeyecek kadar ekşi idi. WB-06 kullanmıştım maya olarak.
Umarım şişede bekledikçe bu ekşilik gider. Yoksa içim acıyacak…

(Ozkan OZTURK) #18

Bir muntons buğday kurduk ki… Parmaklarımızı yiyiyoruz resmen. O kadar iyi oldu. Bu hafta aynısını tekrar kuracağız kovanın birinde. Wb-06 yazan t-shirt bastıracağım bu gazla.

(Dolap dedim) #19

Meşhur wb-06 ekşiliği ile karşılaşmadınız mı?

(gökhan) #20

ticari buğdaylardan weihenstephan ve erdinger arasından tercih yapacak olsam yoğun buğday tadı ve daha gövdeli içimi ile erdinger benim damak tadıma uygun. sizin zevkiniz de bu yönde midir? ona göre kurulum yapmayı düşünüyorum ben de…