Muntons/Coopers Mexican Cerveza Maya Önerisi

Merhaba. Kolay içimli, fazla acı olmayan bir kit ararken forumda en çok cerveza önerildiğini gördüm. Eşimin de gönlünü almak adına Muntos veya Coopers’ın Mexican Cerveza kitini kurmayı düşünüyorum.

Aynı zamanda her iki kitte lager kategorisinde satıldığından lager mayası ile kurulursa daha iyi olur diye düşündüm.

1- Bu iki içerisinden hangisini tavsiye edersiniz?
2- Her iki kit içinde kit mayaları yeterli midir yoksa lager mayası almam gerekli mi?
3- Bu kiti ikiye bölüp yarısını Açık Renk Kuru Malt Özü ile diğer yarısını şekerle kurmak istiyorum aradaki farkı net olarak görmek amacıyla. 11-11 kuracağım bu kit için 19 litrelik kullan at damanacalar kullanılabilir mi?
4- Herhangi bir öneriniz varmı?

1 Beğeni

Kimse cevap vermedi kendim cevaplayım (genel olarak facebook grubundan ve buradan özel mesajla aldığım bilgileri derledim), daha sonra aynı şeyleri merak edenlere ışık tutar belki.

1- Muntons Coopers’a göre biraz daha fazla acılığa sahip. Damak tadınıza göre tercih yapabilirsiniz.
2- Kit mayaları yeterli ancak Mexican Cerveza Pale Lager türü bir bira olduğundan lager maya kullanılması daha mantıklı geldi bana, tabi gerekli sıcaklığı sağlayabilirsiniz. Light lager türü biralarda da kullanıldığından S-189’u tercih ettim.
3- Normal kitleri genelde 19-21 litre olarak kurduğumuz için 33 litrelik kovada %36-42 oranında boşluk kalıyor. 19 litrelik damacanaya 11 litreye kadar sıkıntısız kurulum yapılabilir olduğunu farkettim. Sonucunu deneyip göreceğim.
4- Kendi kendime öneride bulunacak kadar kafayı yemedim :slight_smile:

Ek : @Taylan bey şurada kova boşluğu ile ilgili detaylı bilgi vermiş.

7 Beğeni