Muntons Export Pilsner

(Ahmet Özel) #1

Merhaba, “Muntons Export Pilsner” kiti kurmayı düşünüyorum, fakat alkol oranının %6 olmasını istiyorum. Bunun için nasıl bir karışım hazırlamam gerekir?

(Ali) #2

(Emre Bilgin) #3

Merhaba
Ilk kitim muntons pilsner idi. Onu receteye bağlı kalarak kit ile gelen maya ve şeker ile kurmuştum başta maya tadı biraz vardı ancak 2 ay sonra maya tadı kalmadı. Fakat biraz gövdesiz bir bira oldu. Yudumun sonunda gazoz vari bir his veriyordu. Rengi berrak gazlanma iyiydi. 46 şişeyi bitirdim.
2. Kitimde muntons export pilsner kurmaya karar verdim.
Kullanılan malzemeler;
1 adet muntons export pilsner kiti
1 adet ekstra acik kuru malt özü
1 adet açık renk şerbetçi otlu kuru malt özü
1 adet US-05 maya
10 litre dolapta bekletilmiş soğuk su
Kurulum; 15.07.2018
Tüm temizlikler titizlikle yapıldı.
1 litre sıcak su kovaya koydum. Kuru malt özlerini ılık suda çözüp kovaya koydum. Sıcak suda 10 dk bekletilmiş Export pilsner kiti kovaya ilave ettim. Çırpılmadan yavaş yavaş karıştırdım.
Bir miktar damacana su ekledikten sonra dolapta bekletilmiş 10 litre soğuk suyu ilave ettim, 23 litreye tamamladım. Kapağı kapattım ve çalkaladım.
OG ölçümü 1050, sıcaklık 20 derece . Mayayı köpüğü kenara çekerek kovaya koydum ve kapağı kapattım, hava kilidi taktım ve termometreyi hava kilidinin içinden geçirerek kovaya daldırdım.
Kovayı büyük çöp poşetinin içinde balkona koydum. Hergün sabah ve akşam dondurulmuş pet şişeleri değiştirerek sıcaklığı 15 ile 20 derece arasında tuttum. 1 gün sonra gaz çıkışı başladı. 10 gün kadar azalarak devam etti.
Şişeleme işlemi;
FG 1005 olarak 30.07.2018 de ölçtüm ve şişelemeye karar verdim. Ancak kovaya önce Biersol berralaştırıcı belirtilen ölçüde damlattım ve kapağı kapatıp 2 gün daha bekledim.
02.08.2018 de şişeleme işlemini yaptım. 50 cc şişe için set ile gelen şeker ölçegindeki kadar şeker ilave ettim ve şişeleri kasanın içinde balkonda beklettim. Bu arada tatilde olduğum icin bir daha biralarla ilgilenmedim. Istanbul’da sıcaklıklar 28-30 derece civarındaydı.
26.08.2018 de ilk şişeyi açıp tadına baktım. Yoğun bir maya tadı vardı. Ancak açtığım şişede çok anormal sirkemsi bir tad almadım. Maya tadı zamanla azalır diye düşündüm. Renk hafif koyu sarı gazlanma gayet iyi.
01.09.2018 de bir 2 şişe daha açtım fakat biranın tadı berbattı, maya tadı hala vardı fakat bundan kötüsü ekşi bir tad vardı, sanki bozulmuş gibi. Icemedim ve 2 şişeyi döktüm.
08.09.2018 de tekrar bir şişe açtım ancak aynı ekşi sirkemsi tad bunda da vardı. Bu şişeyi de döktüm.
Sizce tüm siselerim bozulmuş olabilir mi? Neyi yanlış yapmış olabilirim? Şişeleme isleminden sonra balkonda sıcak ortamda bekletmem biraları ekşitmiş ve bozmuş olabilir mi? Temizlik kaynaklı olabileceğini düşünmüyorum çok iyi temizlik yaptım. 1 ya da 2 ay daha bekletsem biralar düzelir mi yoksa tamamı cöp mü oldu?
Yardımlarınızı rica ederim.

(Saner Gülşen) #4

Benim ilk aklıma gelenler:
Balkonda yüksek sıcaklığa maruz kalma,
Güneş ışığı,
Bazı kapakların sıkı kapanmamış olabileceği (o zaman gazlanma da pek olmazdı)
Bazı şişelerde küf vb. Kalmış olabilir. Sert kirler fırçalamayla da çıkmayabiliyor.

(Burak) #5

Ilk yaptığım kit di. 24 derecede fermantasyon olduğundan mı bilmiyorum, 7 hafta beklemesine rağmen kötü tadı var, halen maya kokusu alıyorum. 2 haftalık coopers lar bile daha iyi.