Muntons Nut Brown Ale bira kiti

(Selçuk Bulut) #33

Nut brown ale i 1.5 kg sıvı amber malt özü ve iki yüz gram sekerle kurdum.15 gün kovada kaldı. Sisede 10gün beklettim fakat tadi fazla tatlıydı. Acaba mayalar sindiremedigi icinmi böyledir? Şişede bekletme bu tatlılığı alır mı?

(ömür) #34

Sanırım kendi mayası ile kurdunuz,ayrıca tat olarak da biraz yatsımış olabilirsiniz ve şişede daha çok erken şişede uygun sıcaklıkta zaman tanıyın derim.

(Selçuk Bulut) #35

S 04 ile kurmuştum. Cevabınız için teşekkürler Ömür bey 3.haftaya gidiyo daha dokunmadım şişelere tekrardan :blush:

(Buğra) #36

Çok umutlu olduğum bir kit olmasına rağmen, belki beklenti yüksekliğinden vasat kalan bir kit oldu. Evet içimi rahat ama ekstra bir lezzet vaadetmiyor. Lezzet için kesinlikle modifiye edilmeli ve şişeleme şekeri düşük tutulmalı.

(evbiracısı) #37

Kendi mayası ile mi kurdunuz?

(Buğra) #38

1,5 kg lme ve S-04 ile kurdum. yukarılarda ilk tadım notum da var ama o yoğun pekmez tadı hafiflemediği için ilk yorumum değişti.

(evbiracısı) #39

Bende tam o tarifle kurmayı planlıyordum. Biraz gerilere atarım sıralamada :slight_smile:

(Ulaş Erbil) #40

Ben yaklaşık 3 hafta önce bu kiti şu şekilde kurdum:

Munton’s Nut Brown Ale Kiti
1,5 kg Amber LME
1 Kg şeker
1 paket Us-05
18 gün sonunda OG değeri 1020 ye (İlk ölçüm değeri 1062 ydi) düştü. Bİraz daha bekleyip OG 1010 a düşünce şişeleyeceğim.Şeker anlamında hiç şeker tadı kalmamış, zannımca 4-5 güne tamamlanır fermantasyon. Alkolü hiç ama hiç hissetirmeyen lezzetli bir bira oluyor. 2 tane küp şeker ile şişeleyeceğim. Şişede de 3 hafta yeter gibi.

(Erdem Guner) #41

3 yemek kaşığı bal, 2 paket orta kuru malt özü ve M15 maya ile kovaya girmek için sabırsızlanıyor

(Ulaş Erbil) #42

1 Haftanın sonunda ilk şişeyi açtım.Sonuç ilk hafta olmasına göre harika.Dolgun gövdeli, alkolu 0 hissettiren rahat içimli bir bira.Kesinlikle yüksek alkolü kaldıran, lezzetli bir ale. Tavsiye ederim kurulum şeklimi.

(sukru) #43

2 Paket Muntons mayası veya s-04 arasında kaldım. Fikirleriniz nelerdir?

(Hüseyin ) #44

Ben m15 empire ale aldım forumlarda tavsiye ediliyordu

(Ulaş Erbil) #45

s-04 ile kurmayı deneyiniz. us-05 ile denedim, us-04 ün daha iyi sonuç vereceğini düşünüyorum.

(Serkan) #46

bende s04 ve m15 maya arasında gidip geliyorum .siz s04 ile memnun kaldınız mı? tesekkürler.

(Ulaş Erbil) #47

us-05 kullandım fakat çok sek bir tat alınıyor. YÜksek alkollü yapılacaksa s-04 kullanılması uygun olur diye düşünüyorum.

(Cem ) #48

Yorumlardan sonra bu kiti yapmaktan vazgectim. Ama yapsam s04 ile yapardim.

(Peace) #49

Vazgeçme @Cem48 hocam
Bende pek sıcak bakmadım ama kurdum
Eğer Ale sevdası var ise çok erken tattım ama başarılı diyebilirim.
Kazanılan tecrübeler ile hafif modifikasyon mis gibi olur bence :blush:

(Serkan) #50

Arkadaşlar siparişi verdim artık
nut brown kit
kehribar sıvı malt özü
M15 empire maya
Gelir gelmez kuracağım. Tavsiyeleriniz varmıdır?? ilave şeker veya litre hacimle ilgili??
Bu arada hem M15 i kullansam hemde kitin kendi mayasını kullansam nasıl olur acaba??

(Cem ) #51

İki farkli maya kullanmak mayalarin catismasina sebep olur. Sadece birini kullanin.

(Serkan) #52

Yeni farkettim.Mayada özellikle belirtiliyor 1050 ye kadar 1 paket 1050 ve üzeri için 2 paket kullanın yazıyor…Yapım aşamasında 1050 nin üzeri çıkarsa ne yaparım diye düşünüyorum…