Muntons Pilsener Kiti Alkol Derecesi

Arkadaslar merhaba,

Ikinci dolumumu gerceklestirdim. Ilkinde Lager yaprmistim. Simdi de Pilsener’i kurdum. Lagera yaparken gerekli aletlerim olmadigi icin yogunlugunu olcememistim. Pilsener’i 15 Ocak itibari ile kurdum. 1040 degere sahipti, bugun 21 Ocak itibari ile gaz cikisi bitti ve bir ornek aldim. 1010’a gelmis. Yapmis oldugum hesaba gore 3.94% civarinda bir alkole sahip. Simdi sorularim su sekilde;

1. 1 hafta daha bekletirsem 4.2 - 4.5% degerlerine getirebilir miyim?
  2. 1 hafta beklemeden siselemeye gecsem sisenin icinde ki seker ile 4.2-4.5% degerlerini bulabilir miyim?

Bekletmeyi tercih edecegim cunku 10 sise kadar eksigim var anca tamamlarim diye dusunuyorum. Ne dersiniz?

Selam,

Kısa tutacağım…

1- Getiremezsiniz… Zaten 1010u görmüşsünüz…
2- Bulamazsınız… Şişedeki şeker ile 0.1 artış bile zor…

Bekletmekte sıkıntı yok… o arada şişelerinizi tamamlarsınız…

Tesekkurler, ama bana biraz garip geldi. Cunku Pilsener’in 4.2 ile 4.5 degerinde alkol derecesi olmasi gerekir. Bu deger bana biraz dusuk geldi ama nedeni baslangic noktasinin 1040 olmasindan oturu mudur acaba?

Genel olarak Pilsner’den mi bahsediyorsunuz yoksa aldığınız kit’in kılavuzunda OG & FG belirtiliyor ve buna göre bir hesap mı yapıyorsunuz 4.2-4.5 der iken?

Genel olarak Pilsener’den bahsediyorum. Almis oldugum degerler dogrultusunda elde ettigim alkol derecesi biraz Light geldi o yuzden.

Bir sonraki sefere biraz daha şeker ya da biraz daha az su ile o orana çıkarırsınız… 4 ile 4.20 arasında çok da fark hissetmeyeceksiniz zaten… Afiyet olsun :slight_smile:

1 Beğeni