Muntons Pilsener'e limon eklemek

Yarın pilsener seti kurmayı planlıyorum. Yaparken içine limon eklemek geldi aklıma. Sizce nasıl olur?
Düşüncem kabuklarını soyup limonu dilim dilim içine koymak ve 750 gr şeker ile yapmak.

Limonlari dilim dilim atarsaniz limon aromasindan ziyade eksilik elde edersiniz. Limon aromasi elde etmek istiyorsaniz degisik yontemler var. Ilk olarak gaz cikisi kesildiginde rendelenmis limon kabuklarini direkt olarak fermentere ekleyebilirsiniz. Ikinci yontem genc biranizi baska bir kaba aktarip ikinci fermantasyona baslayip limon kabuklarini eklemektir. Ucuncu yontem ise limon kabuklarindan yogun bir cay elde edip siselemeye 3-4 gun kala direkt olarak fermentere eklemek olabilir.

2 Beğeni

Cevap için teşekkürler,
dün gece dayanamadım 5 litre ile ikinci fermantasyon denemesi yaptım limonlarına içine atarak.
Limon kabuklarından şerbet (çay) elde edip bir 5 litre de öyle deneyeceğim.

İkinci fermantasyon için en az ilk kovada 10 gün kadar geçirmiş olması gerekiyor.Şuan için ayrı bir fermentere aktardığınız her bir litre hem ilk fermenteriniz hem ikinci fermenteriniz için oksidasyon ve enfeksiyon riski taşır.

zaten 13 gün olmuştu dün, kalanın da 5 litresini ayarlayıp bugün şişelemeyi düşünüyorum. küçükleri bir hafta kadar bekleteceğim sanırım.

benim şahsi görüşürüm bardağa biranızı doldururken ince bir,iki dilim limon kesmeniz daha hoş bir tat ve güzel bir görüntü oluyor.

1 Beğeni

Efe Bey ağırlıklı olarak öyle yaptım açıkcası.
Bakalım bekleme aşamasındayız artık şişeledik sonuçları paylaşırım :slight_smile:

Sonucunu merak ediyorum açıkçası bi aralar efes limon aromalı fıçı biralar vardı pek severdim o tata yaklaşabilirseniz bende denemeyi düşünüyorum :slight_smile:

Bende meraktayim acikcasi nasil birsey olacak diye, isin en zoru beklemek zaten :slight_smile:

1 Beğeni

Bekliyoruz zaten ömrümüz beklemekle geçiyor hep :slight_smile:

Acılık veren şey limonun o beyaz kısmı diye bir şey duymuştum. Doğru mudur acaba?

Limon aroması için en iyi yöntem limonun dış kabuğudur. Yani aynı votkadan limonçello yapar gibi patates soyucu ile kabuğun üst kısmındaki sarı kısmı soymak gerekir. Limonun suyu çok asidik olduğu için fermentasyona zarar verme ihtimali olduğunu düşünüyorum (emin değilim benimkisi sadece tez). Ayrıca limonun suyu içkiyi bulandırır. Kabuğun beyaz kısmı ise içkiye acılık verir.

1 Beğeni

Doğrudur, burukluğu acılığı yaratan beyaz ipliksi dokulardır.

1 Beğeni

Farklı aroma ekleme deneyleri için 5 litrelik damacana kullanımı güzel bir fikir.

Şişeleme aşamasında da ilaveten küçük boy aktarma çubuğu faydalı olacaktır.

Burada merak ettiğim konu, bu damacanalara birayı doldururken ilave bir aparata gerek var mı (ör. büyük boy aktarma çubuğu) yoksa fermentasyon kovasındaki musluğu kullanarak dolum yapabilir miyiz?

1 Beğeni

Biraya limon suyunu eklemek özellikle kaynatma sıcaklığında kötü yapay bir aroma oluşturuyor aroma için kabuk kullanmak en doğrusu, limon tadı isteniyorsa efesbar ''ın dediği gibi hazır biraya sonradan ilave şeklinde yapmak doğru olandır kanaatindeyim ph düşmesi sorunu tedbir alarak engellense bile bu fermantasyon bitişinden mi ph düşmesi mi sebep oluyor nasıl anlayacaksınız

Merhaba,
Sonuçlar nasıl oldu acaba?
Limon aroması eklemeyi tavsiye eder misiniz? Hangi yöntemi önerirsiniz?
Yaz için serinletici, limon aromalı bira yapma düşüncem var, sizin deneyimlerinizi öğrenmek isterim.