Muntons pilsner hakkında yardım

(gokhan_el) #1

Selam herkese bol köpüklü günler.

Muntons Pilsener kurmak istiyorum. Daha önce kurduklarım çok güzeldi ama bu sefer birazcık daha değiştirmek istiyorum.

2 ve ya 3 kit alacağım hepsini arka arkaya kurmak için. Malum yaz geliyor. Ufak bir depo yapmakta fayda var.
Bilginiz olsun carlsberg, tuborg ve efes gibi klasik biraları seviyorum.

Öncelikle kurma şeklimi anlatmak istiyorum.
Alkolünü 5,5 civarına çıkarmak istiyorum standrt olarak yaklaşık 3.5 civarıymış 1 kg şeker ile kurunca.
-Ben 1 paket sıvı malt özü ve 1 kg şeker ilavesi ile kitten çıkan maya ile kursam sorun yaşar mıyım? bu formül güzel olur mu?
-Kitten çıkan maya 6 gr. Bu kadar alkolu bu mayalar karşılayabilir mi? Karşılamaz ise hangi maya ile kurmam gerekir.
-us-05 maya alsam bu kitten çıkan maya ile 11 gr civarına getirsem uyar mı? 2 farklı maya türü kovada birbiri ile kavga eder mi yoksa kardeş kardeş benim güzel biram için çalışırlar mı?

peşin not: foruma baktım, bu sorularıma benzer sorular var ama maya konusunda bulamadım. var ise yeni konu açtığım için şimdiden kusuruma bakmayınız.

(Emre) #2

Şöyle başlayayım, klasik biraları seviyorsanız Muntons Pilsener hoşunuza gidecektir. (Aynısı olsacak demiyorum, aynısı bence yok.) Aslında bence Coopers Pilsener ve lager mayası ile ayrıca güzel olsa da, mevsim şartları sizi zorlayabilir. Benim de yakın zamanda (150 gün olmuş şişeleyeli amma da yakınmış :stuck_out_tongue_winking_eye:) kurduğum şu şekildeydi;
Muntons Pilsener + 1kg kuru malt + US05 maya. Şimdi gelelim sorulara. Bu bilgiler doğrultusunda anlatacağım;

• Benim yaptığım kitte; OG: (Başlangıç Yoğunluğu:) 1044 bitiş: 1000 olmuş. Yani 5.3% alkol. Dolayısıyla malta şeker ilavesine bence gerek kalmamış. Ekleyebilirsin sen bilirsin ama alkol arttıkça alkol acılığ artacak ve tadı değiştirecek aklında olsun. Bir yoğunluk ölçer almakta fayda var bu anlamda.
  • Kitten çıkan mayayı özellikle muntons pilsener kitlerde “ben” sevmiyorum. Maya kokusu “bence” bir türlü gitmiyor. En sevdiğim maya da US05 oldu benim. S04 ile yaptığım sanki daha bulanıktı. 3ünü de denedim. (Kit, US05,S04) bence US05.
  • 3 kitte her seferinde 1 paket olarak yeterli oldu. Zaten yoğunlukla ilgili bir hesabı var. Sitede maya sayafasında bilgisi de var. 1 paket yetiyor.
  • Mayaları karıştırma. Birbirini döver mi, sever mi bilmem ama farklı karışımlar farklı tadlar, sonuçlar verebilir. Macera aramanın anlamı yok. Faydası da yok bence.
  • Ek olarak kovayı mümkün olduğunda 25 derece üst limitte tut, üstüne çıkarma. Havalar ısınıyor çünkü. Mümkünse 20-22 gibi olsa daha iyi.
  • Şişede en az 1 ay. :wink:

Umarım sorularına yanıt olur. Şimdiden serin ve biralı yazlar…

(Oğuzhan) #3

yukarıda arkadaşımız gerekli açıklamayı yapmıs ancak dikkat ettiğim bir şey var;

demişsiniz. harici mayalar 11,5 gr olur. yanı kit mayalarının gramajının neredeyse 2 katıdır. siz harici mayayı da 6gr düşündüğünüzü farz ederek aklınızda soru işareti kalmaması açısından soylıyım dedim. şimdiden afiyet olsun :smiley: