Muntons premium kit mayası hakkında

(b) #1

Bir kaç yerde muntons’un premium kitlerindeki mayaların diğer kit mayalarından daha kaliteli olduğunu okudum doğru mudur? Muntons irish stout’la birlikte s04 maya almıştım ama acaba onu kit mayasıyla kurup s04ü başka kitte mi kullansam?

(Taylan Özdere) #2

Evet, bu genel olarak doğru :slight_smile: Bazı kitlerde ise istisnalar var.

Muntons’un tek kutulu kitlerinde genelde Muntons Standard Yeast (Muntons Standart Maya) oluyor.

Muntons’un iki kutulu kitlerinde genelde Muntons Premium Yeast (Muntons Premium Maya) oluyor.

Size gelen mayalar ise genelde aşağıdaki fotodaki gibi gözüküyor. Kısaca üzerinde Premium yazısı varsa standart maya değildir.

Bu mayalar arasındaki fark kalite farkından çok şeker sindirme gücü ve alkol toleransı ile ilgili. Her ikisi de ale tipi bira mayası.

• Muntons Standart Maya: %70 şeker sindirimi, %8 civarı alkol toleransı
  • Muntons Premium Maya: %75 şeker sindirimi, %10 civarı alkol toleransı

Standart maya, tek kutulu kitlerin toz şeker kullanılarak kurulacağı varsayılarak daha düşük bir sindirime sahip. Bu sayede biranız daha gövdeli oluyor. Premium maya ise bütünüyle malt özü kullanılacağı varsayılarak daha yüksek bir sindirime sahip.

(b) #3

Teşekkürler açıklama için. Premium irish stout’tan çıkan mayanın ustunde premium yazmıyor ama şöyle yazılar var:

Arkasında da hiçbir şey yazmıyor. Yani ne standart ne de premium olduğuna dair bir ibare yok. Kiti bu mayayla yaptım. 500gr koyu malt tozu + 750 gram şeker ekledim. Maya standart olsa bile yeterli gelecektir sanırım değil mi?

(Oğuzhan) #4

pakedin diğer tarafında yazıyor olması gerek. premium made in eu yazar uzerinde de 69yeast yazması lazım. elimde 2 adet premium maya var ikisi de bu şekilde

(b) #5

yok yazmıyor. belki kestiğim uç kısmında yazıyordu ama o da çöple birlikte atıldığı için bakamadım.

(Taylan Özdere) #6

Premium’un burada 2 anlamı var:

1. Premium serisi kitler: Premium Pilsner, Premium Irish Stout gibi kitler. Bu kitlerde standart maya var.
  2. Premium maya: Bu maya genelde 2 kutu malt özüne sahip kitlerle birlikte geliyor. Örneğin Bure Gold veya Wherry gibi kitler.

O yüzden Irish Stout kitten çıkan mayanın üzerinde Premium yazmaması normal :wink: Maya yeterli gelecektir.

(b) #7

Anladım teşekkürler.