Muntons vs Coopers

Tabi ki olay tamamen damak zevkine göre değiştiği için matematiksel bir doğruya varmak mümkün değil ancak yine de bazı çıkarımlarda bulunulabilir diyerek şunu soracağım:

Pilsner, Lager ve Mexican Cerveza kitlerini dikkate aldığımızda Muntons kitlerini mi yoksa Coopers kitlerini mi tercih ediyorsunuz ? Özellikle her iki markanın da kitlerini kurmuş biraseverlerin yorumlarını rica ediyorum. Hangi markayı, ne sebeple tercih ettiğinizi paylaşabilir misiniz ?

Açıkçası bu kitleri kurmaya niyetlenmiş biri olarak arada kalmış durumdayım.

Muntons kitlerini daha çok insan beğeniyor. Benim henüz Coopers yapma fırsatım olmadı. Bende öğrenmek isterim sebebini

ilk soruya gelirsek bence aynı tarz ürün farklı firma üretimleri diyebilirim.
Hamburger yiyeceğim ama mcdonalds mı yoksa burger king mi gibi bir soru sanırım.

Şahsen ben deneyerek kendime göre iyi/kötü kararı verilmesinden yanayım.

Ben ilk kez coopers deneyeceğim ama kutu üzerindeki etiketteki “Metal kutuyu mayanın bulunduğu tarafından değil, öbür uçtan açın” ibaresinin sebebini çözemedim, bilen var mı acaba?
İki tarafta aynı değil mi? iki taraftan da akış sağlanamaz mı? Mayanın altında boş bir alan yaratan ayrı bir kapak falan mı var?

Burada muntons daha popüler ama yabancı forumlarda da coopers popüler.Tat olarak hiç aynı kitin coopers ve muntonsunu karşılıklı kurmadığım için birşey diyemicem

Coopers ve Muntons arasında farkları kendime göre sıralayayım;
Coopers kitleri genel olarak alkolü daha düşük fakat ekstra olarak katacağınız şeker ve/veya malt özüyle aynı oranları yakalayabiliyorsunuz zaten butik bira kitlerde tavsiyelerini belirtmiş.
Bana göre Coopers daha iyi sebebine gelirsek, hızlı fermantasyon ve şişede olgunlaşma süreleri daha kısa yani kısacası coopers mayaları daha iyi, hızlı derken yanlış anlaşılmasın istenmeyen ürünler ortaya çıkıyor tad değişiyor falan diye muntonsa göre çok daha erken sürede maya işini bitiriyor ve birada klasik muntonslardaki gibi(her kitini denemedim tabi ki benim nacizane görüşüm) maya kokusu çok daha çabuk geçiyor.Aslına bakarsanız Brewferminde birkaç kitini kurdum onda yazan 1-2 ay şişede olgunlaşma süresi demesine rağmen muntonsdaki gibi bariz maya kokusu almadım, benim tamamen şahsi düşünceme göre Coopers kitler bana göre daha keyifli bir içime sahipler daha kısa sürelerde zaten çoğu butik biracı olarak çok uzun şişede bekletme yapamıyoruz.

2 Beğeni