Musluk kırıldı 22,5 lt çöp oldu

Büyük bir hüsranla yaşadığım bu tatsız durumu paylaşmak istiyorum.

17 gündür kovada bekleyen buğday biramız 1004 FG değeri ile şişelemeye hazır haldeyken bir anda musluğun kırılması yüzünden çöp oldu ve evi bira bastı :sob:

Günlerdir aynı yerinde hareketsiz duran kovanın öğleden sonra eve geldiğimde damla damla sızdırdığını farkettim. Neyse ki yarım litreden fazla değildi bu sızıntı ve hemen mutfak tezgahına şişelemek üzere her zamanki yerine aldım damla damla sızıntı devam ederken. Şişeleme çubuğunu takmak üzere musluğu kontrol ederken bir anda şiddetli bir şekilde bira akmaya başladı ve o andan itibaren olan oldu. Tüm kurtarma çabalarıma rağmen sızıntıyı engelleyemedim ve leğenin içine kovayı zar zor koydum.
Saniyeler içinde hızla gözümün önünden akıp giden yazlık buğday biralarım leğenin içinde minik bir havuz oluşturdu. O anda bardağı kovaya daldırıp ilk ve son kez tadına bakmaktan başka bi’şey gelmedi elimden…

Bir anda musluk nasıl bu hale geldi anlamıyorum. Takarken kırık olsa mutlaka farkederdim ki görüleceği üzere o durumda farkedilmeyecek gibi değil. Çatlak vardı zaman içinde büyüdü ve bu hale geldi demekten başka bi’şey gelmiyor aklıma.

Bundan sonra musluk olayını tamamen iptal edip, yeni siparişimde aktarma çubuğu alıp o şekilde şişeleme yapmayı düşünüyorum. Deliği daha önce iptal eden oldu mu? Aklımda birkaç şey var bakalım deneyeceğim.

Bir de kova, musluk vs. ne sıklıkla yenilemek gerekir. Bundan sonra her şeyi en ince ayrıntısına kadar kontrol edip görülen kusurlu malzemeleri yenilemek gerekiyor.

4 Likes

geçmiş olsun. kaçıncı kullanımda oldu bu durum?

1 Like

Geçmiş olsun kovada 17 günlük şişeleme esnasında olması ayrı bir dram.

2 Likes

1 sene olmuştur bu kovayı alalı ve yaklaşık 10. kullanım diyebilirim.

Diğer kovanın başında nöbet tutuyorum aynı sahneyi yaşamamak için.

3 Likes

Mert Bey çok geçmiş olsun.
Kırık tam dişlerin bittiği yerde yani bence sıkma nedeniyle yük binen kısımda olmuş.
Bir sorum olacak: her kurulumda musluğu temizlik için söküp tekrar takma yaptınız mı?
Ben sökmeden temizlik yapıyorum. Sürekli sök tak ömrünü kısaltmış olabilir mi acaba sormak istedim.
Tekrar geçmiş olsun teşekkürler.:blush:

3 Likes

Evet bunu sökmüştüm arada teflon bantları yenilemek gerekiyor. Genel olarak da ikinci kullanımdan sonra söküp kontrol ederim.

Farkettim ki contalar da özelliğini yitirmeye başlamış kontrol etmekte fayda var. 5 liralık yedek parçalar yüzünden bu kadar emeğin boşa gitmesi çok kötü oluyormuş.

2 Likes

Ben tıkanmadığı sürece sökmüyorum.
Önce su ile durulayıp musluk açıkken içinden sıcak su akıtıp temizliyorum.
Sonra 0.5 lt pbw li suyu musluktan akıtıyorum.
4-5 lt kovayı doldurup, su akıtarak musluğun içini pbw den arındırıyorum.
En son 0.5 lt starsanlı suyu musluktan akıtıyorum.
Tabi bunların hepsini kova kısmen iyice bastırmadan kapalı iken elimde silindir gibi çevirerek her yerini temizledikten sonra yapıyorum.
Ama sizin tecrübe şunu gösteriyor:
Bir yılı geçen kova kapağı yada musluk risk demek ve yenilenmesi gerekiyor gibi.
Ben bu nedenle musluk ve kapağa çok nazik davranıyorum. Evde yedeğim var.

Sızdırmaya başlayan musluk görürsek ve mayalamanın gününe bakmadan acil başka kova yada tencere ne bulursak aktarmak lazım demekki. Evde yedek musluk varsa 10 dk sonra kovaya mayşe tekrar aktarılır ve yola devam.:blush:

1 Like

Neden teflon bant?ben hiç kullanmadım,musluğu da hiç çıkartmıyorum,

2 Likes

Bir ara yaptığım stouttan sonra musluğu kontrol ettiğimde iç kısmının alt tarafında el ile ulaşılamayan yerlerde yapışmış kalıntılar olduğunu farkettim ve bunları temizlemek için yaklaşık 10 saat pbw’li suda bekletmem gerekti. O günden beri sıklıkla söküp kontrol ediyorum.

Kurtarmak adına kollarımı starsan’la yıkayıp kovaya daldırdım musluğu yeniden takmaya çalıştım ve kırık olduğunu o an farkettim. Damacana doluydu yoksa ona aktarmayı da deneyecektim ama delik büyüyünce fazla vakit kalmamıştı ama varsa yedek kova ya da damacana bu tür durumlar için kurtarıcı olabilirmiş.

Sızıntı olma ihtimaline karşı fazladan önlem olsun diye bir süredir kullanıyorum teflonu. Tabi sorun başka yerde olunca o da fayda etmedi.

1 Like

Teflon taktığınız için musluğu çevirmek için bir zorlama olmuştur teflonsuz haline göre,o yüzden bir deformasyon olmuş olabilir,bence teflondan vezgeçin ve musluğu da çıkartmayın hiç,pbw leyip musluktan akıtın pbwyi,sonra suyla durulayıp musluktan temiz suyu akıtın en son biraz da biraz star sun ı musluktan akıtın oldu bitti

2 Likes

Çok geçmiş olsun… Ben her seferinde musluğu söker takarım. Herhalde iki kovada 10’ar kullanım olmuştur… Bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Teflon bant hiç kullanmadım. Arada bazen ilk kurulum sonrası 5 -10 damla damlatır, kuruyunca kesilir damlama, hiç ellemem…

Sizin durumla ilgili aklıma gelen bir ihtimal var. Acaba evde bir başkası, temizliğe gelen yardımcı mesela ya da bir çocuk, yanlışlıkla musluğa bir darbe, çarpma vs gibi bir durum oluşturmuş olabilir mi?

3 Likes

Aynen bu benim de başıma geldi ve bıraktım kurudu kesildi damlama. Çarpma ihtimali kesinlikle yok eminim. Korumalı bir alanda duruyordu kova.

1 Like

Benim de ilk aklıma gelen musluğun bir şekilde darbe aldığı. Ben de her kurulum sonrası musluğu söküp musluk iç kısmındaki kalıntılardan tamamen arındırmak için pwbli suda bir gece bekletiyorum. 3 kovadaki muslukta da herhangi bir sorun oluşmadı. Çok geçmiş olsun…

2 Likes

Geçmiş olsun @degisikbira .gecenlerde bende kurulum yapacaktım kovayı kontrol ettiğimde benimde musluğun aynı yerden kırılmıs olduğunu fark ettim. şanslıyımışım.işin ilginç tarafı ben kovayı 2 defa kullanmıştım. @Taylan Bey acaba üretim ile ilgili bir sorun olabilir mi? Diğer kova dolu umarım aynısı benim başıma gelmez.

2 Likes

Musluksuz kovalar tek basina satisa cikarilmali artik !!!

2 Likes

Musluksuz kovalar zaten satışta?

1 Like

sıseleme kovası ıle bırlıkte satılıyor. tek mayalanma kovası musluksuz olarak maalesef yok. dün sordugumda ıse ne zaman satısa cıkacagı konusunda netlık olmadıgı bılgısını aldım

3 Likes

Benim musluğum da kendi kendine durduğu yerde kırılmıştı. Yaklaşık 6 ay atıl durduktan sonra temizlik için çıkardığımda fark ettim ve hemen yenisini sipariş ettim. Bu sefer de şişeleme çubuğu musluğa uymadı :slight_smile: Yeniden onu da sipariş etmem gerekecek.

Musluk da mutlaka kalıntılar oluyor hatta conta aralarına kovaya yapışan kalıntılar da oluyor… belki yeni kurulumda dezenfekte oluyor ancak bu kalıntılar yeni bira ile temas ediyor ve bir 14 gün de yeni bira ile iç içe kalıyorlar siz genel temizliği yapsanız bile bu küçük kalıntılar her zaman bir risk faktörüdür bir çok arkadaş görüyorum biraları enfekte olmuş diyor çok iyi temizlik yaptım ama işte musluk kısmı sıkıntı kimileri musluğu parçalıyor temizliyorlar ancak bence o kadarına gerek yok ben her kurlumda musluğu söküyorum içini fırça ile sıcak su ile temizleyebilidiğim kadarıyla temizliyor sonra monte ediyor ve genel temizliğime başlıyorun ve her seferinde bunu yaptığım halde o musluktan çıkan parçaları kalıntıları görmeniz lazım bu bir kitte ikinci kitti sorun olmaz ama illaki bir yerde bir kitinize denk gelir ve biranız enfekte olabilir ve onun için emeğinize zamanınıza ve paranıza yazık olmasını istemiyorsnız yapacağınız işlem zor bir işlem değil yeni kit kurarken musluğuda sökün temizleyin derim.

1 Like

Bende ilk kurulumda veya örnek aldığımda musluk aşağı bakarken kovayı yere koyuyorum ve 23 litrelik yük musluğa biniyor. Resmen davetiye çıkartıyorum arkadaşın yaşadığı durum için. Ben dikkatsizim ama siz yine de benim yaptığım hatayı yapmamak için dikkatli olun :slight_smile:

1 Like