Musluk kırıldı 22,5 lt çöp oldu

(Ali) #21

23 litre yükü musluğa bindirmek gerçekten çok riskli. Yatay konumda iken de örnek alabilirsiniz, aşağı bakması şart değil. Kurulumdan şişelemeye kadar yatay olarak kalsın. Böylelikle musluk yönüne dikkat etmenize gerek kalmaz. :wink:

(Oguz) #22

muslugu tam olarak nasıl parcalarına ayırıyorsunuz.facebook grubta konuyla ilgili Taylan beyin acıklaması vardı ancak contaları ve muslugun on/of yazan acma kapama yerini cıkardıktan sonra elimde kalan plastik parcayı bir turlu ikiye ayıramadım

Foto Taylan beyin paylasımından ortadaki plastik aksamı ikiye ayıramadım

(Ahmet Kılınç) #23

Musluğu sığacağı kadar küçük bir kabın içindeki suda 1-2 dakika kaynatın. Böylece plastik yumuşayacak. Fotoya göre en soldaki parçayı önce çıkarın. Ardından bir tükenmez kalemi bu parçanın çıktığı yere sokup, kalemden tutup çekerek diğer 2 parçayı birbirinden ayırın. Tüm bunları sıcakken yapmanız lazım. Elinizi yakmamak için maşa ve bez de kullanın. Tekrar birleştirmeyi yine parçalar sıcakken yaparsanız daha kolay olur ve deformasyonu da engellersiniz. Ben her seferinde bu şekilde yapıyorum ve 2 ayrı muslukta da bugüne kadar hiç sorun yaşamadım…

(hasan nural) #24

Muslugun on off kismi somunu contalarini ayiriyorum birlesik iki parcayi ayirmaya calismiyorum pbw li suda 1-2 gece bekletiyorum buda bir secenek olabilir

(Ahmet Kılınç) #25

Asıl ne çıkıyorsa oradan çıkıyor…

(Kerem) #26

Çok kaliteli ve güzel kovalar varken bu kovalar da hala niye inat ediliyor anlamıyorum. Kapağı elde kalır, musluğu sızdırır, contası oturmaz…

(.) #27

Aslında hiç problem yaşamadım iki kova 18 kit

(Ali) #28

Aynı sıkıntıyı ben de yaşadım.

(hsn) #29

Geçmiş olsun. Umarım biranıza bişey olmamıştır.

Sizin neden kırıldı fikriniz var mı?

(Ali) #30

Birayı eski bir kovaya aktardım ama hijyen konusunda tereddütlerim var. 3lt kadar aktı gitti.

Kırılma sebebi muhtemelen çok sıkmak. Son 2 kurulumda ufak sızıntı vardı ve çok sıktım. Belli bir noktadan sonra sıkmamak lazim.

Yukarıda anlatılan ile aynısı oldu benim ki. Fermantasyon 9uncu günündeydi. Kendiliğinden akmaya başladı. Akma dediğim damlama şeklindeydi, işten geldiğimde balkonda yerler ıslanmıştı. Hemen eski kovayı yıkadım, aktardım, vs.

(Süleyman) #31

Bu sorunu ben de 2 önceki kurulumda yaşadım. Şişeleye başlarken masanın kenarında sızıntıyı görünce aaa sızdırmış bu diye tepki verdim. Musluğu aşağı döndürünce bir anda sızıntı geldi. Musluğu bastırarak en az sızdırır hale getirdim ve işelemeyi öyle yaptım. Kurulum sonrası söktüğümdr musluğun sap gövde birleşiminden kırık olduğunu gördüm.
Durum: masanın üzerinde hareketsiz duran malzeme 12-13. günler arası kendi kendine kırılmış durumda. Nereden biliyorum 12. gün sabahı kontrol etmiştim 14. gün akşam şişelemeye geçtiğimde gördüm. Çarpma vurma yok. Aklıma ya malzemenin kusurlu olduğu ya da yorularak kırıldığı geliyor. O musluk ile 8 ya da 10 kit kurmuş olmalıyım.

Evdeki yedek musluğu takarak başka bit kurdum ve bir yedek musluk sipariş ettim.

(Semih) #32

Bu yüzden musluksuz fermantasyon kovası aldım. Böylece şişeleme şekerini kovaya ekleyebiliyorum. Tek sıkıntı numune alıp FG değerini ölçememe problemi.

(Saner Gülşen) #33

Hidrometreyi pbw + starsan ile dezenfekte edin. Şişeleme şekerini kovaya atmadan hemen önce hidrometreyi kovaya atıp ölçüm yapın

(Semih) #34

Zaten öyle yapıyorum ama yine de risk içeriyor, ayrıca fermantasyon bitip bitmediğini anlamak için numune almak gerekiyor.Ben birkaç gün fazladan bekliyorum.

(Umut Bursa) #35

Aynı yönetimi uyguluyorum. Musluksuz kovada fermantasyon, akabinde musluklu kovada şişeleme. Tek problem dediğiniz gibi fermantasyon sırasında ara ölçüm alamamak. Ama musluk heyecanı yaşamaktan daha güvenli.

(Mustafa Mutlu) #36

Bu akşam 8.ci kitimi kurarken benimde başıma geldi. Başta conta kaynaklı sandım hatta kolumu starsan’la yıkayıp içine daldırıp sıkmaya çalıştım. Ona rağmen sızdırma devam edince en sonunda evde bulunan kovalara 20 litrelik hazır kiti aktardım. Musluğu söktüğümde kırıldığını farkettim. Bazen musluğu kovayı kaldırırken masaya vurmuşluğum oluyor. Vurma kaynaklı mı, ürrtim hatası mı yoksa starsan ve pwb ya da kitte bulunan maddelerden mi olmuştur bilemedim? :thinking: Musluk ve bahaneyle 22 litrelik kovada sipariş verdik. Mayayı atmadan bu sorunla karşılaştım yeni musluk geldiğinde 20 litreyi maya atıp kuracağım bakalım olacak mı?

(Brewmetheus) #37

:disappointed_relieved:

Yedekli çalışmakta fayda var.
Geçmiş olsun.

(Murat KİRİŞ) #38

Bence contayı ezmeden bu şekilde kırılıyorsa üretim hatasıdır.

(Fatih İlhan) #39

Ben de musluksuz kova almayi planliyorum ama ara olcum yapmadan siselemeye nasil geciliyor? Garanti olsun diye 3 hafta bekleyip siseliyor musunuz?

(Umut Bursa) #40

Ben dediğiniz gibi minimum 3 hafta bekliyorum. Sonra tek ölçüm alıp anormal bir durum yoksa şişeliyorum.