Musluktan Kaçak

Arkadaşlar pilsner kit ile aranıza katılmış bulunmaktayım. Belirtilen tarife göre kiti mayalayıp kovayı kapattım yaklaşık 5 saat oldu gaz çıkışı henuz yok. Hava kilidi eşit değil ancak musluğun ucundan 6-7 damla kaçak olmuş ne yapmam gerekir.

An itibari ile hava kilidinden yavas yavas kabarcik cikmaya basladi ancak musluktan yine kaciriyor.

Muslukla birlikte gelen lastik conta dışta mı kalmış? Contanın kenarından mı musluğun ucundan mı kaçırıyor?

Fotoğrafta görüldüğü şekilde conta. Biri içerde gözükeninde mi içte kalması gerekiyordu?

Musluğu yukarı doğru çevirdim bu seferde dibinden damlatıyor. Hava çıkışı 4 5 saniyede bi kabarcık. Contanın dibinden kaçırmıyor. Musluk kısmında bi sorun var sanırım.

Evet muslukta sorun var gibi , musluğun ucunu elinle kapatıp musluğu açıp kapatıp denenebilir .

Bende de kurulumdan sonra dakikada 1 damla gibi bir damlatma oldu. Ben musluğu içine toz vs. kaçar diye hiç çevirmedim aşağı yönlü duruyor. Ertesi gün damlama bitti sanırım sıvı kurudukça açığı tıkadı. Benim musluğum da sizinki gibi beyaz renkli. Bazı arkadaşlarınki kırmızı musluk. Arada bir kalite veya yapım farkı var mi bilemiyorum.
Kovaya musluk takarken de kutu içine 2 conta, dışına tek conta ile taktım. Fakat damlatma noktası conta dipleri değil, çevirmeli musluğun döndüğü noktaydı.

fazladan conta var miydi sizde? ben 2 tane gördüm onlarda zaten musluk üzerindeydi ayrı olarak değildi. Bende de şuan yaklaşık dakikada bir damlama var açma kapama kolunun ordan yapıyor. Bu sızıntının kayıptan başka bir zararı olur mu endişelendiren nokta orası.

Ayrıca musluğun yönünü de kolun on off yönünü de kaç defa oynatıp değiştirmeme rağmen sızıntıyı kesemedim. Endişelenmeyi ve kolla oynamayı bırakıp yarın kendiliğinden durmasını mı ummalıyım ?

Hocam benim paketten 3 conta çıkmıştı ben klasik sağlam olsun kafasıyla hepsini taktım. Bence kova içine herhangi bir giriş olmadığından içerisi etkilenmeyecektir varsaydığımız kaçak da ihmal edilebilir bir miktar. Bence endişe etmeyin 1 gün daha gözlemleyin kurur ve damlama durur büyük ihtimalle. Son olarak musluğun hareketli bir mekanizması var mı bilemiyorum ama çok oynamamakta fayda var bence.

Tam olarak kaçırdığı nokta burası. Kolu oynatsamda kesilmiyor başında sabahlayacaz sanırım :frowning:

Evet bende de aynı yerdi bence musluğun üretimi hatalı 23 litre su basıncına dayanmıyor.
Kolu oynatmayın bence biraz damlasın kuruyunca tıkanacaktır yani bende öyle oldu sanırım durdu çünkü. Bol şans :smile:

Bende de ilk kitimi yaparken bu şekilde damlatma oldu. Sabaha kadar kurudu, damlatma devam etmedi. İkinci kitimi yapmadan önce musluğun dişli tarafını teflon bant ile deli gibi sardım ( yarısına kadar 3 - 4 kat), hiç damlatma olmadı. Teflon bant bira yapım kitine eklenmeli bence.

Erhan Bey, musluğun dönen kısmı gömlek içinde yukarı aşağı da oynayabiliyor. Son koyduğunuz fotoğrafa göre o dönen kısmı iyice yukarı ittirmeyi deneyin bir de…

Kaçak noktasından teflon bantla (nalbur, 1 TL) sıkı sıkı sarmayı deneyin. Çoğu durumda sorunu çözüyor. Bu partiyi çıkarır en azından.

4-5 saattir kaçak yok kendiliğinden durdu yardimlar için teşekkürler :slight_smile:

İlk defa kuruyorsanız o musluk illa ki 3 - 5 damla damlatır. Panik yok.

Merhaba, pazar günü akşam saatlerinde 1 kg Dark DME ve 200gr şeker ile Bock kiti kurulumu yaptım. Mayayı ekledim ve fark ettim ki musluktan ciddi sızıntı olmaya başlamış. Muhtemelen maya ekleme öncesi kovayı sallarken musluğu zemine kastırmışım. O anki panikle 2. kitim için hazırda bekleyen boş ve arındırılmış kovaya tüm şerbeti boşalttım!!! Kapağı kapattım, hava kilidini taktım 20,5C sıcaklıkta fermentasyona bıraktım.

Sabah gaz çıkışı başlamıştı. Öğleden sonra saat 4 civarı eve geldiğimde korkunç manzarayla karşılaştım. Hava kilidinden şerbet püskürüyordu. Sanki kova patlayacak gibiydi. Hava kilidini çıkardım, temizledim StarSunla tekrar taktım. 2 gündür herşey normal görünüyor.

Sizce kova değiştirmemin ne gibi yan etkileri olur. Tadı değişir mi? Fermentasyon sürem değişir mi? Ya da benim tahmin edemediğim olumsuzluklar neler olur?

Mayayı ekledikten sonra mı kova değişimi yaptınız? Şahsi görüşüm eğer temizliğe yeterince dikkat ettiyseniz herhangi bir sorun olmayacağı yönünde :slight_smile:

Evet ekledikten sonra fark ettim sızıntıyı ve sonra kova değişimi yaptım. Temizlik konusunda sıkıntı yoktu çünkü hemen 2. kitimi kuracağım için hazırda bekliyordu. Aşırı gaz çıkışı ve şerbetin hava kilidinden taşması beni korkuttu. Teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni

bence şu an en büyük problemlerimizden biri bu. benim de iki setim var, birinde hiç kaçak olmazken diğeriyle yaptığım iki kitte de sorun çıktı maalesef teflon bant kullanmama rağmen (teflon bant kullanmayınca çok daha fazla akıntı oluyordu). bu konuda bir çözüm bulunursa çok güzel olacak…

merhabalar.yaklaşık bir hafta önce başlangıç seti sipariş verip aldım. bira yapımına geçmeden önce kovanın sızdırmazlığını denemek için kovaya 23 litre su koyup beklemeye başladım.fakat bir süre sonra yerde su vardı.kotrol ettiğimde conta kısmı kuruydu fakat çeşmeden su damlamaktaydı. önce destek bölümünde yazdığı gibi contanın ezilmiş olabileceğini düşünüp contayı biraz gevşettim fakat damlama devam etti. sonra musluğun çeşme kolunu çıkarttım teflon bant doladıktan sonra yerine taktım fakat damlama yine durmadı.son olarak çeşme kolunu farklı kapalı konumlarda beklettim fakat yine damlama devam etti. çeşmenin ağzını yukarı çevirip içine baktığımda damlama görünmekteydi. bu konumda beklettiğimde çeşmenin içine damlayan su birikip taştı.