New World Saison Şişeleme Şekeri?

Arkadaşlar merhaba, kitin kurulumunu yaptım. Şişeleme aşamasına geldim, kitle beraber gelen dekstrozdan en küçük ölçekte kullanmam gerektiği yazılıydı. Yaklaşık 42 tane 500 ml lik şişeleri doldurduğumda şekerin yarısı arttı. Sizce bir sorun olur mu, şişeleri tekrar açıp eklemeli miyim?

Ben de bu kiti kurduğumda aynı şeyi yaşadım. Paketin yarısı kaldı. Bu kiti kuran çok az kişi var, o yüzden bu kit özelinde kesin bilgi verebilecek kimse yok forumda. Genel bilgilerden belki bir kaç şey söyleyen olabilir. Uzun süre beklemesi tavsiye ediliyor zaten, belki ilerleyen zamanlarda gazlanmama durumuna göre ilave ederiz. 2 3 ay sonra…

Ben 2 adet 750x360 ile siseledim,umarim yeterli olmustur.

Küçük ölçek kaç gram?
Ben bu kit için 1000/360 grama denk gelen 2.77 gr şekeri kullanırdım ya da 3grx46 138 gram yapıyor ki bu zaten kit şeker ağırlığı.

Valla ben ABV yukseltmek icin paketteki tum sekeri kovaya bosalttim. Siseleme icin 2 × 750/360 kullanacagim. Yarin aksam dry hop yapiyorum. Sali aksam da siseleme. Bakalim nasil olacak ?

İlk kitimi kurdum bu konuda yeniyim, 1000/360, 750*360 gibi formüller neyi ifade ediyor bilmiyorum. Başlangıç setiyle gelen şeker ölçeğinin en küçük ölçeğini kullandım, oda 2,6 gram oluyor. Fakat bütün şişeler bittikten sonra elimde kit ile gelen şekerin yarısı kaldı.

Kit içinden çıkan şekerleri önce mümkün olduğunca eşit şekilde şişelere paylaştırıp sonra şişelemek olacaktır.

1000/360 küp şeker 2.77 gr x 1 adet - az gazlı servis edilen biralar için, Ale gibi
750/360 küp şeker 2.08 gr x 2 adet - gazlı biralar için, Pils ve Lager gibi.
Tabi tercih damak zevkinize göre size ait ama öneri bu şekilde.

O zaman ne yapmalıyım bu durumda? Şişeleri açıp tekrar şeker mi eklemeliyim? Dün akşam şişeledim fazla geç kalmış mıyımdır?

2.6 gram cok dusuk degil. Az gazli biralar icin normal. Eger cok gazli olmasi icin ozel bir israriniz yoksa siseleri acip risk almaya gerek yok diye dusunuyorum.

1 Beğeni

Bende kurdum bu kiti bana da ilginç gelmişti şişeye atılan şeker miktarı olarak sonuçta 33cl lik şişe ölçüsüne 50cl lik şişeye atılmasını tavsiye etmişler… Firma ile görüştüğüm de az gazlı bir yapıya sahip olduğu için bu şekilde önerilmiş ama zevk meselesi isteyen daha yüksek atımda yapabilir elbette… Ben orjinalin dışına çıkmak istemedim bu kitte ve şu ana kadar iki şişe açtım daha içilecek düzeyde değil 17 gün olmuştur… geç olgunlaşan bir kit en az zaten 1 ay bekleyin diyor… ama süper bir kokusu var muz turunçgiller vs çok güzel kokuyor tadı daha olgunlaşmadığı için bir şey demek güç tadıda umarım güzeldir… ocak ayı başarında bir şişe daha açarım