Nog kiti ne kadar sıcak suyla kurmalıyız?

NOG kiti ilk defa kuracağım. Daha önce de şeker kullanılmayan smugler kurmuştum. Acaba sıcak suyu yine diğerlerindeki gibi üç buçuk litre mi kullanmalıyım? Tecrübesi olan arkadaş var mı?

Muntons bu seri için de (Wherry, Nog vs) 3.5 lt kaynar su kullanılmasını öneriyor.
Ben 2 Smugglers, 1 Wherry kiti yaptım. Hepsinde de ikişer litre kaynar su kullandım, Gayet yeterli geldi.

Son sıcaklık 20 derece civarında olduğu sürece istediğin kadar kaynar/ılık/soğuk su kullanabilirsin

3,5 litre kaynar su kullanmanız bu mevsimde başlangıç sıcaklığını çok yükseltebilir. O yüzden sıvı malt özünü eritmeye yetecek kadar, 1,5 - 2 litre kullanmanız yeterli olur. Yeni kılavuzlarda Muntons’un önerilerinden farklı olarak kaynar su miktarını düşürdük. yardim@butikbira dan kılavuzun güncel bir versiyonunu isteyebilirsiniz :wink:

Katılıyorum ben 3 litre su kaynatıp, suyu da 15 litre aldığım için hepsini kullanmak zorunda kaldım. Dolapta soğuk suyum da olmadığı için inanılmaz yüksek bi sıcaklıkta başladım, derece 26yı gösteriyodu ama daha üstünü göstermiyo zaten. Buz leğen falan derken 8 saat sonra sıcaklık 20 okunuyodu içerde basınç vardı ama evden çıkarken kabarcık çıkmıyodu daha. Umarım patates etmedim o kadar birayı

sıvı malt özünü sıcak suda eritmemizi tavsiye etmenizin bir sebebi var mı? sıcak suda çok topaklanıyor, normal oda sıcaklığındaki suda topaklanmıyor ve sıcak sudan farkı yok erimesinde.

sıvı malt özütünü kast ediyor taylan bey. kuru malt özütünü değil.

1 Beğeni

haklısınız yanlış okumuşum :slight_smile:

kiti kurdunuzmu? yorumlarınız nelerdir