Numune aldığımızda kovaya hava girişi

Merhaba,
Yeni başladım, 2 haftadır pilsner kitim fermante oluyor. Sorum ise şu. Yoğunluk ölçümü ya da tad kontrolü gibi sık sık numune almamız gerekiyor. (Ben sadece tadına bakmak için bir çay bardağı kadar aldım bugüne kadar)

Bu durumda hava kilidinden hava ya da içindeki sıvı kovaya girmeyecek mi?

Selamlar

1 Beğeni

Hava ile olan küçük etkileşimler biranızı bozmaz. CO2 havadan ağır bir gaz olduğu için biranızın üstünü kaplar, bariyer vazifesi görür. Numune vs. alırken hava kilidini çıkartığ gönül rahatlığıyla numune alabilirsiniz. Kovanızın kapağı şiş ise hava kilidini çıkartmadan da numune alabilirsiniz. Bir mezür rahatça doluyor. Hava kilidindeki suya bu durumlarda mutlaka starsan damlatmalısınız. Hava enfekte etmese de durağan su temas halinde biranızı enfekte edebilir.

4 Beğeni

Bu çok faydalı ve de rahatlatıcı :slight_smile: bir bilgi aslında, teşekkürler. (cehaletimden soruyorum, affedin, havadan ağırsa ustunu nasıl kaplıyor anlamadım)

Estağfurullah :slight_smile: Co2, havadan daha ağırdır. Biranız da fermantasyon sırada co2 üretir. Co2 Havadan daha ağır olduğu için yükselme eğilimi göstermez ve biranızın üstünde katman olarak kalır. Basınç artmadığı sürece kolay kolay kovadan çıkmaz. Co2’nin oluşturduğu katman oksijenin biraya ulaşmasını engeller ve oksidasyon riskini ortadan kaldırır. :slight_smile:

6 Beğeni

yani kova kapağını açabilirmiyiz numune almak için? 9 gündür kovada duruyor kir. 5 gündür hava çıkışı hiç yok. ilk 4 gün baya hava çıkışı oldu. henüz numune falan almadım.

Kova kapagini acmanizi gerektiren bir durum yok, numuneyi musluktan alabilirsiniz. Kova kapagini acmak her zaman risk tasir, tamamlanmis fermantasyonda oksidasyon riski vardir.

musluktan numune alırken hava kilidini çıkartıcaz o zaman öyle değil mi

Hava kilidi çıkarılmazsa hava kilidindeki su içeri kaçabiliyor. Numune alırken, kovayı taşırken, dolum yaparken hava kilini çıkarmak gerek.

1 Beğeni