Oda sıcaklığı - 24.1 / 24.5 derece

Herkese merhaba sevgili dostlar,
Bende aranıza yeni katılan acemi bira yapıcılarından biriyim. İlk kitimi bu hafta sonu pilsner kuracağım inşallah.
Forum da baya araştırdım ve okudum fakat direk bir cevap bulamadığım için bir konu daha açmak durumunda kaldım.
Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Benim birayı kurup kovayı bırakmak istediğim yer evimizde ki depo benzeri bir yer. Kalorifer peteği yok, ancak çok büyük değil. Digital bir termometre koydum ve 2-3 gündür dereceyi kontrol ediyorum.
Odanın sıcaklığı 24.1 - 24.5 arasında değişiyor. bu sıcaklık pilsner bir kurulumu için uygunmudur yoksa çok yüksek mi gelir.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba

Fazla tecrübeli olmasam da, kovadaki ya da herhangi bir kaptaki sıvının sıcaklığı, oda ısısından 1-2 derece daha fazla oluyor. Söz konusu odaya 1 sürahi su koyup onun sıcaklığını 1-2 gün sonra sıvı termometresi ile ölçerseniz kesine yakın bir sonuç çıkacaktor.

1 Beğeni

Bu sıcaklıklarda meyvemsi aromalar ortaya çıkacağından ve bu tip tatlar pilsner türünde istenmediğinden sıcaklığı düşürmenizde fayda var. Kova üstündeki termometrenin 18-20 derece arasını göstermesi daha uygun.

1 Beğeni

çok teşekkür ederim anlaşılan daha serin bir ortam yaratmam gerekecek.

teşekkürler eve gidince bunu da yapacağım.

Ortam sıcaklığı ile kova iç sıcaklığı farklıdır.
Ortamın tabi ki etkisi vardır ama misal ilk mayalanmanın başladığı günlerde mayaların yoğun şekilde çalışması kova iç ısısını artırır.
Oda ısısından çok kova üzerindeki termometreye göre hareket etmenizi öneririm ve tavsiyem 20 dereceyi kendinize hedef olarak alıp o ısıda tutmaya çalışın.

1 Beğeni

17-22 ortam iyidir…

1 Beğeni

Arkadaşlar, değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, sanırım ofisteki ikinci odada kuracağım, şimdi 1-2 günde buranın derecesini takip etme zamanı )))
Tekrardan ilginize teşekkür ederim.