Ölçüm aleti ne derece gerekli?

Merhaba,

2 kitimi de ölçüm seti olmadan kurdum. 3 hafta bekledim ve şişeledim. Aklıma takılan soru şu, ölçüm aleti 3 hafta beklemeden en kısa sürede ne zaman şişelenebilir sorusuna mı yanıt veriyor eğer alkol oranını ölçmek istemezsek?
Eğer her kitte kovada 3 hafta beklettiğimizde halen şişelenemez düzeyde olabilir mi?

Diğer bir sorumda eğer ölçüm aleti almaya karar verirsem, sitede ölçüm seti yer alıyor fiyatı 59 TL aşağıdaki ürünler geliyor.

Yoğunluk ölçer (Hidrometre)
Daldırma tip dijital termometre
Silindirik ölçüm kabı
Örnek alma çubuğu

Diğer bir seçenek olarak ta yoğunluk ölçer ile ölçüm kabı var ve fiyatı 29 TL. Bende aynı ısı ölçerden olduğundan set almayı düşünmüyorum ama bu bahsettiğimde örnek alma çubuğu yok. Örneği kovanın üstünden almak ile musluktan almak fark eder mi, örnek alma çubuğu gerekli mi?

Örnek alma çubuğu gereksiz bence, ben hiç kullanmıyorum. Musluktan alıyorum örneği, çok daha pratik. Kapağı açıp örnek alma çubuğu ile almaya göre bence daha da sağlıklı.
Kit yaparken zaten O.G. ölçmek de çok gerekli değil, zaten aşağı yukarı ne çıkacağı belli. Fermantasyonun bittiğini anlamak için işe yarar ancak (ya da biranızın tam alkol oranını merak ediyorsanız). Öte yandan ben uygun sıcaklıkta 3 haftada bitmeyen fermantasyon görmedim/duymadım/okumadım daha. Tabi istisnalar olabilir, o yüzden hidrometre garanti olur, en azından F.G. ölçmek için.

2 Beğeni

Birayı şişeleyeceksiniz, tadına baktınız örnek alıp. Size şekerli gibi geldi, acaba 1010’dan yüksek mi, yüksekse ne kadar yüksek? İşte bu noktada önemli. Yoksa @kaan_gok’ün dediği gibi doğru O.G. ölçmek için çok iyi karıştırmak lazım ve zaten koyduğunuz içeriğe göre kabaca bir hesap yapıyorsunuz.

1 Beğeni

Oda sıcaklığındaki kabarcık çıkış süresi iki dakikada bir gibi bir süreye düştükten sonra gördüğüm kadarıyla istenen değere düşmüş oluyor iki hafta da şişelendikten sonra beklenirse sorun olacağını sanmıyorum bende kit yapımında.

1 Beğeni