Ölcüm seti kullanımı

Dördüncü Kitimi kurdum ama ilk 3 kitte yaptıgım biralarda istedigim berraklıgı yakalayamadım. Bu nedenle siseleme zamanını tam olarak saptamak icin ölcüm seti almaya karar verdim. Karar vermeye verdimde ben bu ölçüm setini kullanmayı bilmiyorum. Ilk yogunluk degeri nasıl tespit edilir, ikinci yogunluk degeri tespit etmek icin kapalı kovadan örnek nasıl alınır, ikinci deger kac oldugunda siseleme yapmam gerekir, alkol oranı nasıl hesaplanır, sorular sorular bir sürü soru var kafamda. Forumda yazılmış eski başlıklar arasında bu konuyla ilgili bir yazı bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Tesekkürler

2 Beğeni

İlk yogunluk kiti hazirladiktan sonra mayayi serpmeden once alinir. Genelde 1040 ile 1070 arasinda oluyor kitlere gore. Daha sonra ise ara ara ( size kalmis ) musluktan ornek alip yogunluga bakabilirsiniz. Ust uste 1 er gun arayla aldiginiz yoguunluklar ayni ise mayalanma bitmis demek oluyor siselemeye gecebilirsiniz. Son deger de yine kitlere gore degisiklik gosteriyor 1000 ile 1020 arasinda degisir. Yaklasik hesaplama ise ( ilk deger - son deger ) * 0.129

1 Beğeni

Ölçüm kabına yoğunluğunu ölçeceğiniz sıvıyı dolduruyorsunuz. Hidrometreyi içine atıyorsunuz. Hidrometre batıp çıkarak bir yerde askıda kalıyor. Askıda kaldığı değer sıvınızın yoğunluğu oluyor. Sıvı içerisindeki şeker arttıkça yoğunluk artıyor, alkol arttıkça yoğunluk azalıyor. Kovadan numune musluktan doldurarak alınıyor genelde. OG için ise, mayayı koymadan direk kovanın içine atabilirsiniz hidrometreyi. Formül: (İlk Ölçüm (OG) - Son Ölçüm (FG)) x 0.131

Örnek:

İlk ölçümünüz 1040, son ölçümünüz 1008 diyelim.

(1040-1008) x 0,131 = 4,192 -> yuvarlarsak %4,2 alkol.

0,131 yerine 0,129 da alabilirsiniz. Muntons kitlerde 0,129 yazıyormuş.

Direk kovaya atacaksanız hidrometreyi, star sanlamayı unutmayın. Musluktan numune aldıktan sonra da kulak çöpü ya da sprey yardımı ile musluğu star sanlayın. Numuneyi geri dökenler oluyor kovaya, ölçüm kabı ve hidrometre star sanlamışsa olabilir ama bence riske gerek yok, için gitsin, hem gelişimini gözlemiş olursunuz biranızın.

7 Beğeni

Cevabınız icin Tesekkürler ama Musluktan ikinci değeri almak icin hava kilidini çıkarmak gerekmiyor mu?* bildigim kadarıyla hava kilidini cıkarmadan musluktan sıvı akısı olmuyor hava kilidini cıkardıgımızda kova icerisine hava yani oksijen girecegi icin bu durum kovadaki genc biraya olumsiz etki yapar mı?*

Bu arada berraklık ve yoğunluk ölçümü arasında doğrudan bir ilişki yok. Berraklık için olan ürünleri kullanmayacaksanız (bence çok gerekli değil), dolum yapmadan 24 saat önce kovanızı dolum yapacağınız yere taşıyın ve bir daha oynatmayın ki dipteki tortu biranıza çok karışmasın. Şişelerinizi sabit bir şekilde bekletin. Bir süre sonra maya şişenin dibine yapışacak. Doldururken tek seferde çok tortu karıştırmadan doldurun bardağa, yeterince berrak olacaktır.

2 Beğeni

Cok tesekkurler. Son olarak en ideal siseleme degeri yani son deger aralagı rakamsal olarak kaç olmalı. Tavsiyeniz nedir?*

Hava kilidini çıkarmanız iyi olur, dediğiniz gibi hava kilidindeki su biraya kaçabilir. Oksijen ile temas kaçınılan bir durum ama kısa süreli hava ile temas çok önemsenecek bir durum değil. Mesela dry hop yaparken kapağı komple açıyoruz bir kaç dakika da olsa. CO2, O2’den daha ağır olduğu için biranızın yüzeyinde bir koruma oluşturuyor. Ha oluşturmasa da o kadar temas bir şey yapmaz kısaca.

1 Beğeni

Genel kanı 1010 ve altı ama bu kesin bir değer değil. Kitten kite, kurulum içeriğine göre, tam tahılda şıradan şıraya göre değişir. Bazı kitler 1020 ile bile bitebilir. İçerikte malt çoksa genelde yüksek biter. Çok net bir değer istiyorsanız, 3 gün arayla aldığınız ölçümlerin aynı çıkması son değeri verir size ve şişelemeye geçebilirsiniz. 3 ölçüm almak 750 ml bira demek. O yüzden hava çıkışını ve hava kilidinin eşitlenmesini gözlemleyin ama bunlara takılmayın, sadece bir referans değeri olarak alın. Atıyorum 4 gün sonra gaz çıkışı durdu, 8 gün sonra hava kilidi eşitlendi. 9. ve 10. gündeki FG ölçümü aynı ise şişeleyin. 15 gün oldu gaz çıkışı devam ediyor ama dakikada bir adet şeklinde. Ölçüm alın, ertesi gün tekrar ölçüm alın, değer aynı ise şişeleyin. Ben ne yapıyorum derseniz, kovada 14 gün ile 21 gün arası bir ölçüm alıyorum, değer kitin önerilen FG’sine veya forumdakilerin yazdıkları FG’ye, veya standart bir kitse 1010 veya altı olup olmadığına göre karar verip, şişeliyorum. Genelde 14 ve 21 gün arası fermantasyon çoktan bitmiş oluyor.

4 Beğeni

@Calycadnus, bu arada @Enigma’nın gönderdiği gibi bir sürü konu olduğunu biliyordum sorularınızı cevaplarken. Sadece ölçüm seti konusunda doğru anahtar sözcüğü bulamama ihtimalinizi değerlendirerek sorularınızı cevapladım. Bu da şunu gösteriyor ki, bazı aramalarda forum diğer anahtar sözcükleri de arasa çok iyi olur, belki forumun alt yapısı buna izin veriyordur. “ölçüm seti” diye aratınca “hidrometre” ile ilgili sonuçların da gösterilmesi gibi.

Dediklerinize katılıyorum. Sadece teknik anlamda yapılması gereken çoğu şey yapılmalı arama konusunda. Mesela bahsettiğim arama yapılırken anahtar sözcükleri çoğaltma meselesi forum alt yapısı tarafından desteklenmiyorsa, forum veritabanında replace yapılabilir. Bu replace işlemi haftada 1 kere yapılacak şekilde ayarlanabilir.

Örnekler:

“ölçüm seti” -> “ölçüm seti (eş tanımlama: yoğunluk ölçer + ölçüm kabı, hidrometre + ölçüm kabı)”
“yoğunluk ölçer” -> "yoğunluk ölçer (eş tanımlama: hidrometre)
“OG” -> “OG (eş tanımlama: original gravity, ilk değer, ilk yoğunluk)”

Parantez içerisinde belirtmek görüntü kirliliği oluşturacaksa * karakterine tüm olası anahtar sözcüklerin yan yana şekilde yazıldığı ve arama sonucuna giden link verilebilir, sanırım link içerisindeki kelimeleri de arar forum. Örnek: https://forum.butikbira.com/search?q=OG%20ilk%20yoğunluk

Yani bu arama işi biraz daha geliştirebilse daha iyi olur.

1 Beğeni

Arayıpta bulamayanlar için faydalı bir değişim olur elbette ama sorun arayıpta bulunamayanlar/bulamayanlar değil aramaya üşenenler. Teknik olarak imkanı varsa, daha kapsamlı arama sağlanabilirse elbette güzel olur.

2 Beğeni

Enigma cevaplamak zorunda degilsin arkadasım. Aramaya üsenenler felan. Ne üsenmesi aradım bulamadım iste.

Cok tesekkürler degerli zamanınızı ayırdıgınız icin

Arkadasım cevaplama o zaman sende. Ben spesifik olarak sorularımı sana sordugumu hatırlamıyorum. Cok mu rahatsız oldun ozaman cık forumdan yada forum yöneticilerine söyle sikayet et beni atsınlar forumdan. Senin daha önce bilginin olmadigi hic mi bir konu olmadı. Beynin google gibi mi senin herseyi biliyomusun hic mi bisey sormazsın sen yada sorularını sormadan önce hep mi bi arastirma yapar ondan sonra farklı yollara bas vurursun.

Bu seviyeye inemem ne yazik ki.

3 Beğeni

Bu şekilde davranırsanız muhtemelen atılırsınız. Yazma tarzınıza dikkat etmeniz lazım, saygıyı korumanız lazım. Kılavuzda bile bulunan bir soruyu sorduğunuz anda bu konuda serzeniş geliyor doğal olarak. Bu serzenişleri olgunlukla karşılayıp, tekrar etmeyeceğinizi söylemeniz yeterli.

Muhtemelen forumun pek çok kullanıcısı gibi her seferinde önce aratıyordur.

Bu arada yazış tarzınız yakın zamanda atılan birini anımsattı. Muhtemelen yöneticilere de anımsatmıştır. Kontrol edilecek bir durum varsa bakarlar tahminen. @Taylan @Eray

Size tavsiyem, ilk gelişinizse saygılı olmaya dikkat edin, eğer 2. gelişinizse saygılı davranmadan burada barınamayacağınızı öğrenmiş olmanız lazım.

2 Beğeni

Ya cokta umurumda degil arkadasim. Tek forum sitesi bu degil sonucta. Ama insanları bilip bilmeden suclamakta dogru degil düsüncesindeyim haksızmıyım.

Sordugum sorulara siz tarafından verilen acıklayıcı cevaplara tesekkür edecek kadar nazik bi insan oldugumu düsünüyorum. Ama bilmeden etmeden suclayıcı konusmalarında altında kalmayacak kadar da kendine saygısı olan bi insanım. Foruma yazın bakalım " ölcüm seti kullanımı" die ne cıkacak karsınıza. Hazır arkadasım seviyeden bahsetmişken hemen belirteyim benim yazmıs oldugum cevapta ne bi aşagılama ne de bi suçlama var.

“ölçüm seti kullanımı” anahtar sözcüklerini arattınız, çıkmadı mı, “ölçüm seti” diye aratırsınız. Yine mi çıkmadı, “ölçüm” diye aratırsınız, “ölçüm nasıl yapılıyor” diye aratırsınız, “ölçüm almak” diye aratırsınız. Ölçüm seti diye bir şeyin varlığını biliyorsanız “yoğunluk ölçer” ve “hidrometre” kelimelerini görmüşsünüzdür satış sayfasında, onları aratırsınız. Yani biraz özenle aranırsa yukarıda tavsiye edilen başlıklar bulunur kolayca. Ben de dediğim gibi doğru anahtar sözcükleri bulamazsınız belki diye yardımcı olmak istedim ama devam eden sorularınız ne yazık ki çok kolay cevaba ulaşılabilecek sorulardı. Başlamışken cevaplayayım dedim ama haklı olarak bu sorularınıza serzeniş gelebilir. Gelen serzenişleri olgunlukla karşılamanız lazım.

Enigma’ya yazdıklarınızı “uygun” buluyorsanız, dediğim gibi ilk veya ikinci gelişiniz, hiç farketmez, fazla barınamazsınız zaten. Öncelikle yazdıklarınızdaki sıkıntıları farkedin. Benden bu kadar.

4 Beğeni

bu baslıgın silinmesini rica ediyorum, bu forumda gercekten de belli bir seviyeyi tutturduk ve gidiyoruz(pek cok yere gore iyi) bu tarz yazısmaların oldugu baslıkların, boyle diger baslıklara yolacabileceginden korkuyorum. eksigi fazlası ile gercekten hobi konustugumuz bir yerde bu tarz yazısmalara maruz kalmak istemiyorum. bundan guc alarak bu tarz yazarların artmasını da istemiyorum. tesekkurler

3 Beğeni