Olmama nedeni ne olabilir

Arkadaşlar başlangıç kitini 23 gün kovada tam 15 günde şişede beklettim…şişede de kovada da ortalama 22 derece sıcaklıktaydı denediğim 2 şişede 0 gaz 0 köpük var…evet bekledikçe güzelleşiyo ama bu kadar az gaz olucağını düşünmüyordum…sadece şişeledikten sonraki 2 gün 15 derecede beklemek zorunda kaldı. sonraki günlere min.22 derecedeydi…bunun mu bi etkisi acaba?kapaklarının sıkı kapandıklarına da eminim… 760×360 2 adet attım şekerde

22 derece ortamda bira siseleri nereye temas ediyor? bazen yere koydugumuz yahut dolabin icine koyduğumuz siseler ortam sicakligindan daha dusuk sicakliklarla karsilasabiliyor hele ki kis aylarinda bu durum daha sık basa geliyor. bu acidan bira siselerinin gerçekten 20 derece civarinda oldugundan eminseniz 1 er hafta arayla tadim yapmaya devam edin illa ki gazlanacaktir.

Evet onu düşünerek direkt yerle temas ettirmemeye çalıştım…problem ilk iki gün soğukta beklemiş olması olabilir mi acaba diye düşünüyorum

Ilk iki gun 15 derecede mayalar uyumus olabilirmi acaba.

Hic bi fikrim yok eğer öyleyse bi uyandırma yöntemi var mıdır ters düz mü etmeliyim acaba

Bildigim kadariyla yok tekrar maya eklemeniz gerekebilir. Ama tam bilgili degilim yanlis yonlendirmeyeyim.

İlk iki gün 15 C dediğiniz günlerde maya kısmen veya tamamen uykuya geçmiş olabilir.
Bu da şişede gazlanmaya olumsuz etki etmiş olabilir.

İmkanınız varsa şişeleri 25 C civarı bir ılık su kovası vb ye koymanızın faydası olabilir.
Bu rakamı sıcaklık ölçer ile yapmanızda fayda var.
25 C de 1 saat kalsa bile mayalar aktif hale gelebilir.

Bence bunu yapıp 3-4 gün 22 C de bekleyip bir şişe daha deneyin.

Eğer gene gazlanmazsa belki yeni maya eklemek gerekebilir.:blush:

Ama buna karar vermeden önce toplam bir hafta daha bekleyip bir şişe daha deneyin derim.

Mayalarınız 15 derece uykuya geçmezler onu baştan belirtelim. Ancak maya aktivitesinin artması için biralarınızı biraz daha sıcak bir ortama alıp bekletmeniz önerilir.

Ben oda sıcaklığında (20-22 C) bekletmenizi ve 3 haftadan önce biralarınızı açmamanızı öneriyorum.

1 Beğeni