Onların neyi eksik? Bira Yapımında Kullanılmış Maltlardan Köpek Ödül Maması

(ersoy) #1

Hayvanseverler kedi ve köpekler için pazarlanan ve sağlıklı olduğu iddia edilen bir çok ürünün malt içerdiğini bilir. E malt bizim oyun hamurumuz. İşi biten tahılı neden çöpe atıyoruz ki?
Bu aslında nette birçok sitede bulunan bir reçete, ama ben fıstık ezmesinin yarısını tatlı kabakla değiştirdim.

Bira yapımında kullandığınız tahıldan 4 fincan
2 yumurta
yarım fincan şeker, tatlandırıcı vs eklenmemiş fıstık ezmesi ve yarım fincandan biraz fazla rondoda iyice çekilmiş tatlı kabak.

Bütün bu malzemeyi iyice karıştırıp yağlı kağıt kaplanmış tepsiye yaydıktan sonra porsiyonlara kesiyor (kalıp da kullanılabilir) ve 180 dereceye ısıtılmış fırına atıp 30 dk pişiriyoruz. 30 dk sonunda fırından çıkarıp kestiğimiz yerlerden parçalara ayırıyor ve bu kez iki tepsiye aralıklı dizip 110 derecede iyice kuruyup takır takır olana kadar 2 ila 3 saat pişiriyoruz.
Bizim küçük kızımız Latte kullanılmış malta mayşe kazanından çıktığı haliyle bayılıyor. Ama bu hali için bildiğin deliriyor. :smile:

(.) #2

Güzel bir fikir.
Şekeri yüzde yüz alamadığımızı düşünerek soruyorum. Posada kalan şekerin patililere bir zararı oluyor mu?
Olmuyorsa en azından mahalledeki çete için ben de yapabilirim.

(ersoy) #3

Yo, yo, tamamen güvenli, ama ikram düzeyinde vermek gerek. Evdeki dostlara günde 2,5cmX6cm bir tane yeterli. Latte’ye 10 parça kadar ayırıp gerisini sokaktaki sevgili arkadaşlarıma dağıttığımda zaten her birine -arsızlık edip yanındakine verdiğimi de kapan birkaç yaramazı saymazsak- birer tane düşüyor ancak. Üstelik ben bu tarifi, reçetenin içerdiği tahıl miktarına bağlı olarak X2 veya X3 yapıyorum.

(Mert Erkol) #4

Şerbetçiotunun köpekler için çok zehirli olduğu söylenir.Aman dikkat

(.) #5

Kaynatmaya geçmeden ayrılan malt posası kullanılacağından içinde şerbetçiotu olmayacak, bir zararı olmaz sanırım.

(Mert Erkol) #6

Şerbetçiotu riskine dikkat çekmek istedim sadece.

(ersoy) #9

Evet, şerbetçiotu potansiyel olarak ölümcül. Ama @evbiracisi21 'ın da dediği gibi, mayşeleme sonrası artan tahıl kullanılıyor. First wort hopping yapılmadığı sürece tehlike yok. Yine de FWH uygulayacak arkadaşlar için iyi bir uyarı oldu bu.

(.) #10

Benim tavukların 3 kilo malt posasını 5 dakikada nasıl temizlediklerini görünce sıra diğer kedi ve köpek arkadaşlara gelir mi bilmiyorum… Maltlı yumurta tarifi olsun bu da :slight_smile:

(ersoy) #12

Hehehe, kendinden maltlı yumurta. Harika! :joy:

(Özgür) #14

Tavuklar için en faydalı kısmı kalıyor, proteince zengin :slight_smile: Büyük firmalar hayvan yemi karışımı olarak satış yapıyor sanırım malt posası diye, bir kaç ilan görmüştüm…

(.) #15

Bu arada Ersoy beyin tarifine bir daha baktım, ben bunu yaparsam kendim yerim, köpeğime vermem gibime geldi :joy:

(Mert Erkol) #16

Balkabağını da duyduktan sonra :slight_smile:

(Özgür) #18

Bir kitap bölümü bulmuştum, posanın bileşenleri şu şekilde:

(.) #22

Madem tavuk yiyor, benim balkona gelen karga biladere de ikram edebilrim bir sonraki biradan arta kalanları.
Benim kedinin yiyeceğini sanmam. Salak, balık bile yemiyor.

(ersoy) #23

Kedilerin yüz karası! :smiley:

(.) #24

vururum patiyi :stuck_out_tongue:

(.) #25

Sizi yemesin o sakın :joy:

(Özgür) #26

Ben eve yakın parktaki güvercinlere götürüyorum. Nüfusları kalabalık olduğu için resmen kavga çıkıyor :slight_smile: Bu yüzden birden fazla noktaya döküp paylaştırıyorum, bunu gören diğer kuşlarda (serçe, saksağan vb.) gelip yiyorlar… Evde malt yaptığımda da epey elek altı çıkıyor onları da aynı şekilde değerlendiriyorum.

(Mert Erkol) #28

Pire :slight_smile: @arslanturegun de kediyi kuran adam :slight_smile:

(.) #29

Çok köpeğim oldu ama Pire ilk kedi deneyimim. Bana geldiğinde 1,5 aylıktı. Tabii köpek tecrübeli insan olarak kendisini severken ve oynarken köpek muamelesi yaptığım için o da benimle oynarken patiden ziyade ısırarak ve hatta kanatarak geri dönüş yapıyor.
Fotoğrafta ise, el koyduğu gradrobumda uyuyup uyandıktan sonra daha afyonu patlamamış halde. Asabiyim ben modu.