Online Sıcaklık Takibi (IoT içerir)

Selam Butik Bira sakinleri,

Aynı anda bir kaç ilgi alanını birden besleyen işlerle uğraşmak insanı manevi olarak inanılmaz mutlu ediyor. Yaklaşık bir ay kadar önce ilk kitimi sipariş ettim. Büyük bir heyecanla kargo yolu gözlerken evimin sıcaklık skalasını ölçmeye çalışıyordum zira mayalanma sıcaklığını tutturmak için ısıtma veya soğutma işlemlerine ihtiyacım olur mu diye düşünmeden edemiyor insan. Mekanik bir oda termometresi edindim mayalanma kovası için ayırdığım bölüme astım ve beklemeye başladım. Fena görünmüyordu. Geceleri yatmadan önce bir kez, sabah işe gitmeden önce bir kez ve akşam eve geldikten sonra bir kez olmak üzere sıcaklık değerlerini takip etmeye başladım. Amacım ısının değişimini gözlemlemekti.

Daha sonra çekmecemde atıl durumdaki raspberry pi ile göz göze geldik.

Ufak bir arama taramadan sonra bir tane DS18B20 sıcaklık sensörü edindim ve ölçümleri dijital ortama taşımaya karar verdim. Raspberry benim için her saat başı sıcaklık değerini ölçüp kaydediyordu.

Bu arada kargom geldi. Kitimi kurdum ve heyecanla hava kilidinden çıkan kabarcıkları seyre daldım.

Ardından bu sıcaklık değerlerini uzaktan da takip etmek istediğimi farkedip projeyi web sunucu tabanlı bir ortama taşıdım. Raspberry 10 saniyede bir defa olmak üzere sunucuya sıcaklık değerini gönderecek ben de bu canlı datayı grafikler üzerinden takip edebilecektim.

Sonunda şöyle bir proje ortaya çıktı. 95.85.28.239:3001

Artık birama gözüm gibi bakıyorum tüm sıcaklık değişimlerini görebiliyorum :smiley:

5 Beğeni

hasta işi olmuş gerçekten :slight_smile:

frontend e bayıldım. :smiley:

Bir de catch eklenebilir, sıcaklık aralıklarında sorun olursa bildirim göndersin diye :slight_smile:

Aynı sistemi ben de çok yakında kurmayı düşünüyorum, anlık yoğunluk ölçümü alabileceğimiz bi sistem üzerinde çok düşündük ama içime sinen bir çözüm bulamadık, sıcaklıkla yetinmek zorunda kalıcaz o yüzden.

adaş… https://www.raspberrypi.org/blog/brewpi/
aslında hazır devre de mevcut http://www.northernbrewer.com/beerbug

Evet aslında üzerinde çalıştığım bir kaç konu daha var. Her birayı mayalanma evresinden tadım evresinin sonuna kadar takip edebileceğim bir arayüz planlıyorum zaman oldukça kodluyorum. Hangi bira hangi aşamalarda hangi sıcaklıklara maruz kalmış rengi tadı kokusu nasıl şekillenmiş şeklinde bir data toparlamak için. Kim bilir belki günün birinde tüm biracılara açık bir portal haline gelir birbirimizin bira tariflerini derli toplu görebiliriz.

2 Beğeni

pek çok open beer db var google da arayabilirsiniz :slight_smile:

Brewpi bizim ofiste planladığımızla aynı şekilde çalışıyo, beerbug iyimiş aslında ama o da tuzlu biraz. Kovanın içine ağırlık sallandırma fikrini hijyenik sebeplerden dolayı bi türlü içime sindiremedim ama eğer niyetlenirsem evde yapması hem bunların yanında bedava olur hem eğlenceli olur :smiley:

density için gravity probu yok ama sanırım. beerbug nasıl ölçüyor peki?

Kovanın içine bi cisim sallandırıyo, üzerindeki kaldırma kuvvetinden öz kütle ölçmek mümkün oluyo bu şekilde

Süper olmuş, eline sağlık.

SMT-1000 yerine vakit bulunca benzerini arduino ile yapmayı planlıyorum.
Hava kilidine bir sensör koyup baloncukları nasıl sayabilirimin hesabındaydım ki yoğunluk ölçümü de şimdi aklıma takıldı.
Yoğunluk ölçümünü loadcell ile başta ağırlık ölçerek ve referans IG girersek azalan ağırlıktan OG yi hesaplayamazmıyız ?
Kimyasal durumu net bir ortaya koymak gerek galiba.

Ağırlık ölçmekle ilgili aklıma gelen bir sıkıntı var o da ilk ağırlık ölçümü yaptığımızda kovanın içinde hava, sonraki ölçümlerde hatrı sayılır miktarda co2 olması. Tam emin olmamakla beraber hesabı şaşırtabilir gibi geliyo. Kaldırma kuvvetinden hesaplamak daha mantıklı gibi geliyo bana

mesafe sensörü(HC-SR04) ile başlangıçta kovaya bırakılan hidrometrenin, zaman içerisindeki değişimi anlamlı seviyede takip edilebilir mi?

Kesinlik konusunda şüphelerim var, hidrometredeki çentiklerin arasındaki boşluklar milimetrik düzeylerde çünkü. Önceden ağırlığı bilinen bir cismi misinayla kovaya sarkıtıp, ağırlık sensörüyle hesaplancak değişimden özkütle hesaplamak en mantıklısı gibi geliyo bana.