Orta seviyede daha iyi bira için tüyolar


(Zymurgyst) #1

Başlığın orta seviye olduğuna bakmayın. Bu tüyolar herkes için. Sadece yeni başlayanlar biraz acelede olduğundan bu konular detay gelebilir.

  1. Starter yeast yapmak biranın tadına olumlu etki eder ve olumsuz gidişata mahal vermez. Brewers friend sitesinde bir starter yeast hesaplayicisi var. Bunu kullandığınızda aslen kullandığınız maya miktarının belki de az olduğunu göreceksiniz. Az maya stresli maya demek. Maya orduları güçlü ise bu savaşı daha rahat kazanıyor. Olumsuz ekşi ve kötü tatlarA yol vermiyor.

  2. şeker miktarının %10u geçmemesi daha iyi bir koku ve tadı garanti edebilir.

  3. İkincil fermentasyon daha berrak ve maya tadından uzak bira sunabilir. Bunun için kova da ilk fermantasyon sonunda boşluk sadece boyunda kalacak biçimde bir cam damacanaya aktarıp 2-4 hafta daha hava kilitli şekilde dinlendirin.

  4. Dry hop. Yine ikincil fermentasyon sırasında dilediğiniz meyve veya serbetci otlarini ekleyerek müthiş biralar ortaya çıkarabilirsiniz.


(Zymurgyst) #2

Biraz Pratik bilgiyle örnekleme yapalım. Örneğin bu site satılan kitler genelde 23L bira için hazırlanmış. Üreticiler buna uygun miktarda ve türde maya da koymuş. Ancak ecnebi forumlarda genelde bu mayaların kullanılması tavsiye edilmez. Hatta kiti alınca o mayayı direk cope atan bile var. Onun yerine bilindik üreticilerden üzerinde STT yazan tipi belli maya kullanıyorlar. Bu kitler genelde 6 gram maya ile geliyor. Türkiyede en ulaşılabilir maya ürünleri Fermentis marka. Bira kiti üreticilerinin bu konuda bir tahhütü yok ama Fermentis uygun koşullarda saklanan kuru maya için STT kadar gram başına
6 milyar sağlıklı maya hücresi garanti ediyor. Peki 6 gram maya ne kadar iş görür? Brewer’S Friend Web sitesindeki hesap sonucu şu şekilde:

Evet ale için probrew tavsiyesine gore olması gerekenin sadece %15 içini kullanıyoruz. Üreticinin tavsiye ettiği minimum seçeneğine göre ise sadece %33 oranında mayalıyoruz. Bu oranla iyi bir bira elde etmek biraz şans işi. Sıcak değişimi, OG miktarı, temizlik özeni çok kontrollüyse şansımız artar. Ancak emanet bir iş yaptığımız kesin. Sonuçta ekşi, tadında değişik graiplikler olan biralar elde etmek olası. Çünkü şıra için maalesef maya hakim koloni olamıyor ve ortamda bir sürü değişkenlikle daha yavaş ve stresli bir biçimde mücadele ediyor.

Çözümler ise gayet basit. Örneğin kit üretimi için 11.5 gram fermentis maya alıp bununla 1.040 OG de 1L bir malt çözeltisi hazırlarsak (24-48 saat orjinal sıcaklıkta fermentasyona bırakılacak) daha garanti bir mayalama elde edilebilir. Aşağıdaki linkte maya miktarının yeterli olup olmadığını ve başlangıç mayasını çogaltmak için hazırlayacağınız miktarları kendiniz hesap edebilirsiniz.

http://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/


(Can Uzun) #3

Kitten çıkan maya yerine fermentis kullanan arkadaşlardan evet cidden bunu yaptığıma değdi diyen kaç kişi var?

Ben arada kalıyorum hangisini kullanayım diye, bu sebeple merakımdan soruyorum.


(soyers) #4

iki paket maya kullanmak maliyetli bir alternatif olabilir bu durumda degil mi? 2 fakli mayayi kullanmak nasil bir sorun yaratir? yani hem kitten cikan mayayi hem de 11.5gram’lik fermentis mayasini kullanmak


(Zymurgyst) #5

17.5 gram maya cinsi aynı olsa bile sonucu kesin garanti edemiyor.minimum miktar olarak kabul edililebilir. Ancak 2 değişik paketi asla karıştırmayın bence. 2 maya tam aynı tür değilse birbirleriyle mücadele edeceklerdir. Hiç fermantasyon başlamama olasılığı var. Bu konuda yapılacak en iyi iş küçük bir şişede ön mayalama sonrasında bu çözeltiyle mayalamaya başlamak olacaktır.

Üstelik OG değeri 1.060 değeri üzerindeyse bu hesaplama tablosu bile geçersiz oluyor. Yüksek yoğunluklu şerbetler daha fazla mayaya gereksinim duyuyor.