Otobüs bagajında bira taşımak

Daha önce uçak bagajında plastik şişe taşımıştım, sorun olmamıştı. Şimdi plastik şişede biram yok, hepsi cam şişelerde. Yaklaşık 6 saatlik bir otobüs yolculuğu yapacağım. Cam şişelerde bir sorun (köpürme, taşma, kırılma, patlama vs) olur mu? Daha önce stout biramı dolaba koyarken şişe devrilmişti, köpürüp kapaktan taşmıştı.

Uçak ve otobüsün sarsıntısı aşağı yukarı aynı, sadece süre ve sıcaklık değişik.
Bana göre, uçakta taşırken oluşan eksi sıcaklık nedeniyle bir çeşit cold crash oluşup köpürme engelleniyor olabilir. 9000 feet (~2700 metre) irtifadan itibaren sıcaklık eksiye düşer. Normal bir ticari seferde 25000 - 30000 feet aralığı kullanılıyor ki bu da -32 °C ile -45 °C arası.
Otobüs yolculuğu için belki de biraları 2 gün önceden buzdolabında soğutup kasaya koyarsanız, ayrıca kasanın içerisinde yatay hareketi engellemek adına boşlukları gazete veya naylon poşet ile doldurursanız sorun çıkacağını sanmıyorum.

ufak bir detay aktarayim. kargo bolumleri basinc farkindan dolayi yapisal hasarlarin onune gecmek icin basinclandiriliyor. genel olarak 7-8 derece civarlarinda bir sicaklik olur. bu yuzden kargo bolumunde bira, alkol vs. tasimakta problem olmuyor.

2 Beğeni

bir de şöyle bir durum var. şansınıza eğer kargoda taşınacak evcil hayvan varsa bunun bilgisi özel olarak uçuş ekibine verilir ve o kargo kompartmanı kabin ile aynı sıcaklık ve basınç derecesine getirilir. yalnız şöyle de bir durum var o biraları kabine de alsanız uçagın kabin basıncı hiç bir zaman deniz seviyesinde basınçlandırılmaz. 7000 feet olarak ayarlanır. bu bile henüz mayalanan biralar için kim bilir belki risk oluşturabilir. çünkü patlama riskine karşı şişmiş bir futbol topunu bile aslında kabine almak yasaktır havasını indirtrler yada almazlar. ama ben yinede fazla şişeleme yada yeterli hava boşluğunu şişede bırakmama gibi durumlar yoksa bu 7000 feet basıncın kolay kolay tetiklemeyecegimi düşünüyorum.

1 Beğeni

Valla iyi cesaret, ben arabanın bagajında götürürken tribe giriyorum.

Kargo bölümü -45 derece olsaydı ne komik olurdu bavulları alırken :smiley:

2 Beğeni

Cesaret edemedim, biraları evde bıraktım geldim. En kötü buradan alırım, gelirken boş şişe getiririm.