Pale ale kit için tavsiye

Selamlar.Daha önce şeker kullanarak yaptığım Coopers pale ale kitimi bu defa dme ile yapmak istiyorum. (Bu arada şeker ile yaptığım ale de çok güzel olmuştu )Dme dışında önereceğiniz bir değişiklik var mıdır? Aslında bu olay tamamen damak tadı farkindayim ama tecrubenizden yararlanmak isterim.Bir de maya olarak ne kullanayım. Kitle gelen mayayı önerirmisiniz. Şimdiden teşekkürler.

Ben 1 paket açık DME, 1 paket açık hop DME ve 500 gram candi şeker ile 24.01 de yaptım (1045) ve 11 Şubat ta şişeledim (1010). Bugün ilk numuneyi tattım, bir şey söylemek için erken ama yinede hoşuma gitti. Siz içmek için ne kadar beklemeyi öneriyorsunuz?

Bende 18 şubatta 1kg DME ve 500 gr şeker ile kurdum. Şu anda gaz çıkışı durmaksızın devam ediyor. Daha şişelememe var ama tadımda paylaşırım ve sizin yorumları da dinlemek isterim.

Daha önce yaptığım pale ale de 15 gün beklemistim şişelemeden sonra.Ama 1 ay sonra daha güzel bir icimı vardı.

3 paket orta renk malt ozu ve kit mayasi ile kurdum 15 gun kova 45 gun sisede durdu cok guzel bir bira olmustu simdi aynisi dry hop yaparak kuracagim

Bugün 1 pale ale ve 1 brewferm ipa siparişi verdim.kuru malt özü kullanacağım.aslında ipa da kullanmak için citra şerbetçi otu sipariş ettim.citra şerbetçi otunu pale ale de kullanabilirmiyim bilmiyorum.ilk defa dry hope yapacağım o yüzden iki kiti de dry hope yapmak konusunda da cekingelerim var.hayırlısı bakalım.

Coopers pale ale kit
1 paket Better brew pale DME ile 22 litre, 20 derecede
15 gün sonra 5 gün 50 gr. Cascade şerbetçiotu dryhop

40 gün şişe sonrası tadıma başla

Bugüne kadarki en lezzetli reçetem bu oldu. (Cosmic biracılık iftiharla sunar)

1 Beğeni

500 g dme 500g candy kullandınız sanırım. Site de 3 paket kuru malt öneriyor. Acaba bende 1 kg pale dme 500g candy mi yapsam.birde ipa için citra şerbetçi otu sipariş etmiştim. Coopers pale ale kitin de bu otu kullansam nasıl olur ki?

Ben dediğiniz gibi yaptım fakat tadımından yola çıkarak tavsiyem yukarıda yazdığım gibi, hiç şekersiz, yani ben şahsen bir daha kurduğumda bu şekilde kuracağım.
Alkol oranını artırmak birazda rengi koyulaştırmak isterseniz candy de kullanabilirsiniz tabi ki, sizin damak zevkinize kalmış.

Citra ile hiç kurulum yapmadım ama cascadenin karamelimtrak turunçgil ve bazen gerilerden gelen anlık karabiber aroması falan şahane, hele biraya kattığı kokuyu anlatamam. Gerçi ben 1 hafta dryhop yaptım.

Candy nin alkol oranı arttırmada nasıl bir etkisi var? JR sorusu olarak alın :slight_smile:

Candy = Şeker
Şeker = Alkol
Candy = ?

1 Beğeni

Hayat acıdır,biber de acıdır o zaman hayat biberdir😂

1 Beğeni

şekere oranla daha fazla arttırmasını kastettim. yoksa şeker alkol ok

Şekere oranla daha fazla artırır diye bir şey demedim :slight_smile:
1 kilo dme yeterli olacaktır ama biraz daha alkol oranı artsın ve biraz daha renk koyulaşsın (-ki orjinal rengi de gayet koyu) derseniz kullanın dedim. :slight_smile:

Alkolü arttırmak için… diye başlayınca şeyoldu demek.
Teşekkürler :+1:

1 Beğeni

Arkadaşlar 2 hafta ve üzerine citra şerbetçi otu ile +3 gün kovada beklettigim iki ayrı kitim-copers pale ale ve brewferm indian pale ale -kitlerimi bugün şişeledim. 2 kitle de dme kullandım. İki kit de lezzet bakımından müthiş oldu.İPA kitim şimdiye kadarki kitlerim gibi son 2 şişede bulanıklaştı. Fakat pale ale kitimden hem 40 şişe çıktı hemde son 5 şişe baya bulanıktı.Bunun nedeni ne olabilir acaba?