Partial mash tavsiyeleriniz?

Hazır kitle iki kurulum tamam, şimdi fantazi zamanı:)
Konuyla ilgili forumdaki başlıkları okudum ama yine de halen tam olarak çözemediğim hususlar var. Onun için bu başlığı açmaya karar verdim ve görüşlerinizi bekliyorum.
Hedef: Smoked Stout yapmak
Bunun için de Muntons Stout kiti + kayın isli malt partial mash kullanmayı hayal ediyorum.
Mantığım söyle: normalde bu kiti kursam, bu kite 1kg DME veya şeker eklemek zorunda olacağım. Bu 1 kg DME veya şeker yerine kayın isli malt ile partial mash yapsam dme veya şekerin yerini alır mı?
Tabi bu noktada söyle bir sorunsalım var. 1 kg DME veya şeker muadili ilave elde etmek için kaç kg malta ihtiyacım olur. Bunu ne kadar miktar suyla yapmalıyım? Toplam 20 lt kurulum yapacağım düşünülürse kaynatma sonrası şıra sogutma yerine dogrudan soğutulmuş suyla karıştırıp sogumasını sağlamamamın bir sakıncası olurmu?
Bir de bu tür bir recipe hazırlamak için siz hangi websitesini öneriyorsunuz? Ben birkaç tanesine baktım ama çok kompleks geldi şu aşamada bana ve çözümleyemedim.
Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler

1 kg dme yaklasik 1,8 kg malta esdeger. Verim kaybi felan dersek 2 kilo diyebiliriz. Iki kilo malt kullanirsaniz esdeger olur. Ben genelde kit+1,25 kg pilsner malt+0,25 kg caramel maltlarla yapiyorum. Yarim kilo seker ekliyorum. Yalniz kitin aciligi dusukse serbetciotu eklemek gerekebiliyor acilik amacli. Birde isli malt %100 kullanirsaniz tat nasil olur bilemem agir gelebilir ama o kisisel zevk meselesi tabi.

2 Beğeni

Sogutma konusuna gelince. Kaynatma sonrasi bende 5-6 litre sira kaliyor. Onuda lavabo ve en son buzlu su dolu legene koyuyorum. Yaklasik yirmi dakikada 25 dereceye iniyor. Sonra onu kovaya kite ekleyip 22-23 litreye kafama gore tamamliyorum.

3 Beğeni

Kabaça bir hesap yapıyorum, 20 lt 1 kg şeker kullanacaksanız lt başına 50 gr şeker anlamına gelir. Buda yaklaşık olarak 0.020 OG lik farka denk düşer. 20 lt için 1.020 OG yi elde etmek için brewersfriend e göre 1.7 kg malta ihtiyaçınız var. Reçete oluşturmak için en rahat site de budur http://www.brewersfriend.com/homebrew/recipe/calculator/

Ayrıca birde öğütmesi ve soğutması var bu işin.

2 Beğeni

cabuk soguması için icine, ornegin 1 litre suları dondurup, 4-5 tane atsak zarar verir mi?? yani siseleri yırtıp, bu kalıplarını direk kazanın/kovanın içine su kaynagı olarak atmaktan bahsediyorum?

1 Beğeni

Cevaplar için teşekkürler.
1.7 - 1.8kg malt OK anlaşılmıştır.
Peki bu miktar bir maltı minimum ne kadar hacimli su ile mash etmem lazım.
Öğütme ile ilgili sorular bilahare tarafımca sorulacak zaten:)

Az suyla yaparsanız OG yi az alırsınız ya da sürekli karıştırmanız lazım. Şahsen ben yapsam 10 ile 8 lt arasında su tercih ederim. Dolapta bir 10 - 13 lt su soğuturum. 3 4 saatte soğumaz, 2 3 gün önceden dolaba almak lazım. Kaynama bitti diyelim kiti fermantere kurarım, şırayı eklerim sonra soğuk suyu eklerim 20 lt ye kadar. Baktım sıcaklık istenen düzeye düşmedi önceden hazırlanmış buzların arasına kovayı gömerim. Kit tecrübem yok bu yüzden 100 derecelik şırayı kite katarsak nolur bilmiyorum. Eğer sıkıntılı bir durumsa bu şıraya soğutulmuş suların yarısını ekleyebiliriz önceden.

1 Beğeni

Sertac ustadin sitede hesaplama tablolari var mayseleme suyuyla ilgili ben kilo basi 3,5 litre ile yapiyorum. Yagmurlama suyunu bol kullaniyorum

1 Beğeni

Teşekkürler.
Normalde kitten çıkan extractı da zaten kaynar suyla karıştırıp fermentere aldığımız için sıcak şiranın kit içeriği ile birleştirilmesinin bir sakıncası olacağını düşünmüyorum açıkçası.
aslında kaynatma hacmimi mümkün olabildiğince düşük tutmak derdindeyim. bu denemeyi all graine geçiş için bir ara adım olarak görüyorum ve bir deneme sürümü olsun istiyorum. evdeki büyük ebat tencere ve ekipmanımla öncelikle bir deneme yapma istegim var. Onun için malt/su rasyosunun min hangi seviyede olması gerektiğini merak ediyorum açıkçası.

Cold steeping diye aratırsanız örnek bulabilirsiniz. Benimde aklımdan çıkmıştı bu yöntem. Sizin için daha mantıklı bu.

1 Beğeni

Teşekkürler.
Bu da güzel bir tavsiye oldu.
Bu sistemde yine maltı öğütüryoruz değil mi ilk etapta.
Bu yöntemde sanırım verim diğer yönteme göre daha düşük ve sadece aslında aromayı elde etmek için uygulanıyor. Dolayısıyla soğuk demleme ile birlikte her halükarda bir miktar DME ve şeker ilavesi OG seviyesini artırmak için gerekli olur diye tahmin ediyorum.

Cold Steeping olarak aratacağım. Teşekkürler.

Carafa ve carared gibi kavruk-karamel maltları steeping ile kullanabilirsiniz. Ama, kayın isli malt bir ana malt. Yani kullanabilmeniz için mutlaka mayşelemeniz gerekiyor.

2 Beğeni

Bu onemli bir detay oldu.
O zaman Sertac Ustadin tarifine gore 1kg malt icin 3.6 lt suyu baz almayi planliyorum.
Hacmi cok artirmak istemiyorum ve is aromasi ne kadar olur bilmedigim icin cok risk almak istemiyorum. Soyle bir planim var

• stout kit
  • 1 kg smoked malt partial mash
  • 0.5 kg dark DME
    Bu sayede malttan 500 gr dme/seker muadili fermentable katkisi umuyorum. Sonuc olarak 1045-1050 arasi bir OG yakalayabilirim diye dusunuyorum 20 litrede.

Dokum bir ogutucu almadan 1kg malti evdeki ekipmanlarla nasil kirabilirim? Merdaneyle dovme ise yarar mi?

Bir de sorun su ki Isli Malt kalmamis Butik Birada:)))

5-6 litre bir tencere varsa 2 kg malt 5kg su yapabilirsiniz. 2.5 kg/lt sık kullanılan bir oran. Maltı kırmak için rondo, kilitli poşete koyup merdane veya iki tur kilitli poşede koyup havlu sarıp arabayla ileri geri yapmayı okumuştum yabancı forumlarda. Sonuncu için baya efektif deniyodu ama denemdim :smiley:

3 Beğeni

Bisiklet olmaz mı? Araba yok bende :stuck_out_tongue:

3 Beğeni

Arabanin boyutunu iyi ayarlamak lazim. SUV ile cok kirilip unlasma riski var :smile:

3 Beğeni

Hazır 2 kit kurduktan sonra partial mesh’e dalış yapmak bence çılgınlık… Daha kit ile denenebilecek bir yığın şey varken hem de… Şerbetçiotu, değişik maltlar, kendi şekerler, meşe yongası ya da kahve, meyve, v.s. v.s. eklemek… Fermentasyon zamanlarında ya da metotlarda değişikliklere gitmek…

Partial mesh maceranızda bol şans dilerim :slight_smile:

Ustadim biraz aceleci davrandigim dogrudur:)) macera ve risk seven bir insanim genel olarak.

Ama partial mash istememin su anki tek nedeni isli bira yapabilmek. Benim icin onemli bir asama olacak. Elbette kit uretimine devam edecegim ama bir yandan da bu all grain isleri konusunda ufak da olsa bir deneyim yasayip bu hobiyi nereye dogru evirmem gerektigine bakacagim.

Iyi dilekler icin ayrica tesekkurler

1 Beğeni

Selamlar,

İsli biraları ben de çok seviyorum… Dün koyu kavrulmuş Fransız meşe yongası sipariş ettim… Rum ile beraber deneyeceğim… Innis & Gunn’ın bir birası var pek sevdiğim… Onun tadını yakalamaya çalışıyorum. Bunun için whole grain, partial mesh ya da artık ne gerekiyorsa ben de yaparım ama önce bakalım kit birasıyla tada yakınlaşabilecek miyim :smiley: