Paslanmaz çelikten serpatin yaptırmak isteyenler

Tahıldan bira üretiminde mayşeyi soğutmak için serpatin gerekiyor.
Paslanmaz çelikten serpatin yaptırmak isteyenler burada birleşelim.
Belli bir sayıya ulaşınca topluca yaptıralım.

Çeliğin ısı iletkenliğinin bakıra göre düşüklüğünü hesap edersek çift sarmallı olmasının faydalı olacağını düşünüyorum.

Tamam diyenler listeye isimlerini eklerlerse memnun olurum.
1- Kubilay Türkyılmaz

Çelik zaten bakıra göre daha pahalı, bi de çift sarmalı olursa iyice artar fiyat diye tahmin ediyorum.

Aslında bu ürünleri butikbira satsa (ki ileride satacağına eminim) ne iyi olurdu.

Bakıra nikelanj kaplatsak nasıl olur? Hem sağlık hem de fiyat açısından.

Dünya genelinde serpantin için bakır kullanılıyo genelde, iletkenliğini de hesaba katınca bakır mantıklı geldi bana 25m kadar aldım geçenlerde. Bi hafta sonu çift sarmal olarak sarmayı düşünüyorum üşenmezsem.

1 Beğeni

Mutlaka video veya fotoğraf çekimi yapın. :slight_smile:

Bu akşam yandaki komşudayıdm. Evinde bakır tencere, tava bir sürü kapkacak var.
Bakırı çizmezsen, kuru bırakırsan bişey olmaz dedi. Ve tavaların içini kalaylattığını söyledi.
Çelikte onu yapmazsan bunu yapmazsan diye bir risk yok. Kafa rahat olacak. Ve ömürlük.

Bu videoyu daha önce forumda görmüştüm aynı şekilde yapmayı düşünüyorum ama çekmeye çalışırım tabi ki

1 Beğeni

Bakır performans olarak iyi olsada bana biraz riskli gibi geliyor. Dikkat edilmezse okside olmuş bakır bileşikleri bira yapımında yumuşak sular kullanılırsa hem bizim için hemde maya için toksik olabilir. Kalay kaplanırsa daha iyi olur. Ancak kireçli sert sular bu etkiyi tamponlar toksik etkiyi en aza indirir. Tabi su sertliğinin biranın tadına etkisini bilemiyorum henüz.

Kalaylanmış bakır boru kıvrılıp serpantin yapılabilir mi? Ya da serpantin haline getirildikten sonra kalaylanabilir mi? Aklımda deli sorular.

Çok iyi videoymuş iyi ki burada da alıntıladınız bizler de gözmüş olduk.

Bakıra bir kere kalay yapmak yeterli olmuyormuş, yılda bir defa kalaylamak gerekiyormuş.

Kalaylatan var mı serpantini?