Patlayan biralar

Keşke patlayan sigara gibi bişey olsaydı…
Butik Bira’dan aldıklarım dışında fırsat buldukça yurtdışından da kit getirip farklı biralar deniyorum. Geçenlerde de Youngs Scottish Heavy diye bi kit getirdim. Ama aldığımdan beri başıma bela oldu. Bir buçuk kilo şeker kullanılması öneriliyordu, ben 1 kilo şeker ve bi paket DME kullandım. Daha fermantasyona başlar başlamaz aşırı köpürerek hava kilidini tıkadı. Tahliye hortumu vs ile süreci bitirdim, üç hafta bekledim. Sonra da şişeledim.
İki hafta şişede bekledikten sonra açıp denedim ama aşırı şekerli ve ekşiydi. Bir hafta sonra tekrar denedim, bu kez şişeyi açtığım anda köpürmeye başladı ve neredeyse şişenin yarısı köpük olarak taştı…
Tadı hala kötüydü…
4. hafta ise tam bir facia oldu… Gece 3’te eve geldiğimde kasadaki biraların 5 ya da 6 tanesi patlamıştı. Evin ortasında bir bira göleti, her taraf cam kırığı… Temizlemek 4-5 saatimi aldı rahatından… En acısı ise kırılmamış şişeleri de tek tek açıp lavaboya dökmek oldu.
Kıssadan hisse, deneysel işler bazen böyle sıkıntılara sebep oluyor, ve esas hisse, Youngs Scottish Heavy falan gibi bişey görürseniz uzak durun bence…

Bu da mutsuzluğun resmi…

3 Beğeni

bu bir dramdır:(((((

1 Beğeni

üzüldüm, parası neyse de o kadar emek ve zaman boşa gitmiş.

fg için ölçüm yapma şansınız oldu mu?

1 Beğeni

enfekte olan biralarda aşırı gazlanma, köpüklenme oluyormuş tadı da eşkiydi demişsiniz belkide bozulduğundan patlamiştir. Geçmiş olsun.

1 Beğeni

Evet bu ihtimali ben de düşündüm, çünkü hava kilidi tıkandıktan sonra bir gün falan öyle kalmıştı… Bu sırada kontamine olmuş olabilir…

Neyse önümüzdeki biralara bakacaz artık…

2 Beğeni

bizimde bugday biralarimiz patlamakta her gun 1 tane gidiyor sebebi ne olabilir

Sıcaklar başladı ve muhtemelen mayalar da hızlıca kalan ne var ne yok tüketmeye devam ediyor. Şişede fermantasyon sırasında da CO2 artmaya devam ediyor bu durumda. Ayrıca sıcak hava sebebiyle şişe içindeki gaz basıncı yükseliyor. İç basınç şişenin dayanamayacağı bir düzeye çıktığında da patlama gerçekleşiyor. Tek çözüm yolu şişeleri serin bir ortamda muhafaza etmek. Böyle bir şansınız yok ise patlama anında mümkün olduğu kadar zarar vermeyecek şekilde depolamanızı öneririm. Üzerini kalınca bir örtü ile örtmek cam kırıklarının dağılmasını önleyecektir. Sıvıya dayanıklı bir yüzeyde durması da önemli tabii.

1 Beğeni

dün 2 haftadır şişede olan pilsnerlerimin bazılarının patladığını gördüm. işin garibi içlerinin boş olduğunu farkedince havaya kaldırdım ve tabandan patlamış. neyse zaten içimi gayet iyiydi ve buzdolabına kaldırdım mayalar çalışmasın artık diye. bu yöntem patlamalarına engel olur mu kalanların?

buzdolabına alınması patlama sorunu çözecektir ama aklıma başka sorunlar geliyor, eklemiş olayım:

• birçok kit birasında tadın 1-2 sonra çok daha iyi olacağı belirtiliyor. buzdolabına alındığında bu durum nasıl etkilenir?

• sayı arttığında artık buzdolabına dik olarak sığdırmak zorlaşacak, yatay olarak istiflemek de dipteki tortuyu dağıtacak ve sonra bardağa alırken tortunun da alınmasına yol açacak, değil mi?

Benim de bu sabah 3 hafta kovada (OG 1041, FG 1012 [son iki ölçüm] ) bekleyip 2x750/360 şekerle şişelenmiş Irish Stout’um patladı. 2xKoyu DME ile yapmıştım. Odanın sıcaklığı ortalama 20C ve en fazla 1-2 derece oynamayla sabit. 2 haftadır şişede. Şişe olarak Tuborg Gold şişelerini kullanıyorum.

Patladıktan sonra hemen bira kasalarını çöp torbasına koydum, böylelikle tekrar patlarsa etrafı batırmamasını umuyorum.

Burada hatam ne olabilir? Şişeleri çarpmadan, çalkalamadan sabit tuttum, temizliğe çok özen gösterdim. Patlayan şişede kötü bir koku yoktu ama kontaminasyon olabilir mi? Başka şişelerin de patlamasını da beklemeli miyim? Stout yaparken az gazlı mı yapmalı?

@ferro Sizin deneyiminiz ne oldu? Sizinkiyle benzer şekilde patladı şişe.

Kontaminasyon olabilir veya yanlışlıkla 2 kere şekerleme olabilir. Ne kadar süredir şişede bekliyor? Eğer yeterince şişede beklemişse ve tadını beğenmişseniz, buzdolabına ya da balkon gibi soğuk bir yere alın.

Yazmayı unutmuşum, 2 haftadır şişede.

Patlayan sadece bir şişe ise şişede de hata olabilir. Depozitosuz şişeler daha dayanıksız ya da yanlışlık ile fazla şeker koymuş olabilirsiniz. Geçmiş olsun.

1 Beğeni

2 hafta Irish Stout için erken. Koyu renkli kitler biraz daha geç olgunlaştığı ve sadece tek şişe patladığı için güvenli bir şekilde oda sıcaklığında bekletmek mantıklı. 1 şişe daha patlarsa, ya olgunlaştığı kadar diyip soğuk ortama alacaksınız ya da tek tek açıp, hepsinin gazının çıkmasını bekleyip, tekrar 1 şekerle şişeleyeceksiniz. Tabi 1 şişe daha patlarsa kısmı sizin kriterinize göre değişebilir, 3 şişe daha patlarsa diye karar alabilirsiniz.

1 Beğeni

Yorumlar için teşekkürler.

Heyecanlı bir şekilde bekliyorum. Umarım şişe çatlamıştır ya da fazla şeker koymuşumdur.

Şişelerken bir tanesini doldurduktan sonra fazla şeker koyduğumu farketmiştim. (Sonra o şişeyi bardağa boşaltıp dökmeye de kıyamadığımdan gazsız bir şekilde içmiştim ve şaşırtıcı derecede güzeldi).

Aynı hatayı yapıp farketmemiş olmam da olası.

Ayrıca ben fazla basınç olursa kapağı fırlatır diye bekliyordum. Demek ki kapaklar çok iyi kapanıyor. :slight_smile:

Benzer olay ilk kitimde başıma gelmişti. Sadece 1 şişe patlamıştı ve devamı neyse ki gelmemişti. Muhtemelen patlayan şişede kılcal çatlaklar vardı ve basınca dayanamadı. Yani umarım böyledir de diğerleri patlamaz :slight_smile:

Benim de patlamaların devamı gelmedi. Bir şişe patladıktan sonra bir başka şişeyi buzdolabında 1 gün tutup denedim. Tadında bir yamukluk yok, aksine çok lezzetli.

Dün başka bir kiti şişelerken aklıma başka bir şüpheli geldi. Türk malı olan, tezgah tipi üstten bastırmalı şişeleme aleti. Kullanımı rahat, ama sanıyorum şişeye çok fazla baskı uygulamak gerekiyor. Yabancı, kaliteli görünen benzer şişeleme aletlerinde şişenin üzerinde durduğu kısım plastik, basıncı daha iyi dağıtabilecek gibi. Ama benim aldığım ucuz olanda alt taraf da çelik. Bu yüzden bu bahsettiğim kiti şişelerken Gloria’yı kullandım.

Ben de Gloria’yı kullanırken gelen seslerden tedirgin olup bahsettiğiniz ucuz üründen satın aldım. Ancak kullanımı hiç pratik gelmedi ve dediğiniz gibi şişeyi presler gibi kapaklama yapıyor. Belki de sebebi bu alettir. Zaten şu an Gloria’yı kullanıyorum diğeri yedek olarak bekliyor.
Geçmiş olsun, patlamaların devam etmemesine sevindim.