PBW alternatifleri?

Selam,

PBW hiç kullanmadım. Ama biraz nette arama yapılınca ev biracılıgı için en iyi ürün olduğunu anlıyoruz. Ancak biraz fiyatını fazla buldum.Belki çok uzun yetiyordur ama yılda en fazla 3-4 kere kendi biramı onu da her seferinde maks 12-15 lt yapıyorum. Dolayısıyla ucuz hem de miktarı az bir alternatif arıyorum. Siz alternatif ne kullanıyorsunuz? Hanım bizim evde AMWAY dishdrops kullanıyor. Eğer reklamları dogruysa bu da kalıntı bırakmayan bir cinsmiş. Bu kullanılır mı?

Parfüm yazıyor orada, o bile yeterli kullanmamak için.

1 Like

Parfüm yazıyor. Ama aslında kokusu yok. Buğday birasında şişeleri ve damacanayi bunla yıkayıp fırçaladım. Dün bi tane açtım biradan. Herşey normal. Sonuçta evde bardakları da bununla yıkayıp kullanıyoruz. Sağlık açısından bence zararı olmaz. Ama başka bir sıkıntı olur mu onu soruyorum.

AMWAY dishdropsu biz de evde kullanıyoruz.
PWB biterse denemeyi düşnüyorum. Sonuçta durulama yapıyoruz.

Hayır kullanılamaz. Bulaşık deterjanları ne ev biracılığında ne de endüstriyel biracılıkta kullanılmaz. Kullanılıyor olsa PBW yerine Pril gönderirdik :smile: Bunun 3 sebebi var:

1. Parfüm ve koku veren esanslar: Bulaşık deterjanı içindeki koku verici maddeler özellikle plastik ekipmanın içine absorbe edilir ve zaman içinde kokularını biraya geçirir.

2. Sürfaktanlar: Bulaşık deterjanındaki yüzey gerilimini düşürücü bu bileşikler yıkanan bulaşıklara parlak ve lekesiz bir görünüm kazandırsa da biranın köpüğünü tamamen öldürürler. Sürfaktanları tek bir durulamayla ekipmandan tamamiyle uzaklaştırmanız mümkün değil.

3. Kalıntılar: Ne kadar kalıntı bırakmadıklarını iddia etseler de tüm bulaşık deterjanları ince bir film tabakası şeklinde kalıntı bırakır. Bu tabakayı tamamen kaldırabilmek için sıcak suyla defalarca durulamanız gerekli. Sağlığa bir zararı olmasa da bu tabaka biranın tadını, kokusunu ve köpüğünü etkiler.

12 Likes

Bu pbw ve star san size ne etti? :slight_smile: Şaka bir yana, tüm dünyada endüstri standardı haline gelmiş, tüm ülkelerde ev biracılığı ile uğraşan binlerce hobici tarafından test edilmiş onaylanmış tavsiye edilen ve bu iş için özel olarak üretilmiş ürünler varken, sürekli Pbw ve Star San muadili aramak, mucitlik peşinde koşmak boşa bir emek sarfiyatıdır sadece.
Tassarruf edebileceğimiz kalemler bellidir, edemeyeceklerimiz bellidir. O kadar emek, zaman harcayıp haftalarca başını bekleyip, gece kalkıp derecesini kontrol edip, buzlarını değiştirip sabaha kadar nöbet tuttuğumuz biralarımız için, basit ve ucuz hatalar sebebi ile tüm partiyi kaybetmek, emek ve umutları heba etmek bence alınmaya değer bir risk değildir.
İnternet tüm dünyadaki ev biracılarını aynı köyde yaşıyormuş gibi yakınlaştırdı artık. Yeni ürün, yeni yapım metodu, yeni ekipman gibi keşiflerin yayılması ve tüm hobicilere ulaşması forumlar, gruplar, sosyal medya vb aracılığı ile günler bile sürmez. Böyle bir durumda çok kısa sürede hepimizin haberi olur zaten.
İyi bira yapmanın %75 i temizlik ve arındırmayken, geliştirilebilecek başka konular bulup, onlara yoğunlaşmak daha sağlıklı olacaktır bence.

13 Likes

Star san ve PBW ilk bakışta bize de pahalı gelmişti ama şöyle bir bakışla rahatladık :relaxed: ;

• 473 ml Star San 69 tl
  • 450 gr PBW 59 tl
    fiyatları üzerinden hesapladığımızda da;
  • 1 litre kullanılabilir Star San 0,5 tl
  • 1 litre kullanılabilir PBW 1,5 tl
    olarak ortaya çıkıyor. Kullanılabilir dedik çünkü bu sanitasyon malzemelerini suda inceltmeden kullanamıyoruz. Su katılmamış olarak fiyatları pahalı görünsede kullanım durumunda litresi bu fiyata kalıntı bırakmayan temizleyici ve arındıcı oldukça ucuza geliyor kanaatimizce. :relieved:
5 Likes

Haklısınız, başlarken aldığımız yapım seti ile gelen miktarlar bile oldukça uzun süre yetecektir. Eğer orjinal ambalajlarını alırsanız zaten ne zaman biteceğini tahmin bile edemiyorum. :smile:

3 Likes

@Taylan asıl soruyu şöyle sormak lazım. Normal bulaşıklar için de pwb mi kullanmak lazım acaba?

4 Likes

Modern bulaşık deterjanlarının birçok fonksiyonu aynı anda yerine getirmek için uzayıp giden bir kimyasal bileşen listesi var. Aslında gayet zor bir mühendislik problemi :slight_smile:

Bir deterjanın aynı anda yağları ve bulaşık artıklarını iyi çözmesi, cildi tahriş etmemesi (ki insan cildi de yağ ve proteinlerden oluşur), güzel kokması, güzel (şişede berrak ve renkli) gözükmesi, su lekesi bırakmaması, geniş bir pH ve mineral skalasındaki çeşme sularıyla uyumlu çalışması, ucuz olması, doğada çözünür olması, insan sağlığına zararlı kalıntı bırakmaması, bileşenlerin kendi içinde uyumlu olması gibi uzayıp giden ve yerine getirmesi gereken bir fonksiyon listesi var.

Bu fonksiyonların bazıları evde bira yapımıyla uyumsuz. Fakat genel olarak umudum kimya mühendislerinin bu problemi öncelikleri doğru belirleyerek çözdüğü yönünde :wink:

7 Likes

Konunun açıldığını görmemişim. Ben pbw bittiğinde deneme amaçlı kullanmak için şöyle bir ürün almıştım. Öncelikli olarak şişe temizliğinde pbw yerine kullanmayı planlıyorum. Ürün Malzeme Güvenlik lgi Formu (MSDS) detaylı bir biçimde ekteki pdfte, ancak yalnızca italyanca :slight_smile: Bir inceleyin isterseniz. Bileşenlerinde aynen şöyle yazıyor .

“Composizione: Carbonati,fosfati, polifosfati, sequestrante specifico.”

Identificazione Conc % Class 67/548/CEE Class 1272/2008 (CLP)
Sodio Carbonato 98% XiR36 Eye Irrit. 2 H319
Sodio F Trisodico 2% XiR36 3 H335 / 2 H319 / 2 H315

C.A.S. numaralarını yazmayı unutmuşum :
Sodium carbonate - 497-19-8 - 98%
Trisodium phosphate dodecahydrate - 10101-89-0 - 2%

Maliyeti ne kadar düşürüyor dostum ?

Açıkçası piyasadan bulduğunuz her deterjanı “Hocam caiz midir?” şeklinde değerlendirmek mümkün değil. Yabancı diliniz ve kimya bilginiz varsa araştırmayı biraz kendiniz yapmalısınız :wink:

Ya da aldığınız yere sorabilirsiniz. Ama üzerine Türkçe bir etiket bile koyamadıklarına göre ne sattıklarını onlar da bilmiyor. Sorduğunuzda ise “kesinlikle kullanabilirsiniz” diyeceklerdir. Bununla bira şişesi yıkanır mı diye de sorsanız, araba veya bebek yıkanır mı diye de sorsanız genelde alacağınız cevap aynı olur. :smile:

Yine de bilgilenmeniz açısından ben cevaplamış olayım. Aldığınız ürünün diğer adı çamaşır sodasıdır (sodyum karbonat) ve genelde kilosu 3 TL’ye açık deterjan satan yerlerde satılır.

7 Likes

Konu çamaşırdan açılmışken, PBW’ye göre daha hesaplı alternatif yoğun halde çamaşır suyu (sodyum hipoklorit) kullanmak olabilir :smiley: Yoğun haldeyken, yani seyreltilmemiş, şişedeki %5’lik haliyle çamaşır suyunun organik maddeleri çözme gücü vardır. Bira endüstrisinde genelde kostikle (sodyum hidroksit) birlikte kullanılır, fakat tek başına da bir ölçüde etkilidir.

Parfüm ve kıvam arttırıcı içermeyen en ucuz versiyonlarını litresi 1,5 TL civarına alabilirsiniz. Kalıntı problemi yaşamamak için Domestos-Ace gibi parfümlü ve kıvamı arttırılmış markalardan uzak durun. Zor ve kurumuş kirler için 1-2 saat bekletme yapmanız gerekebilir. Bir de, tercihen sıcak suyla mutlaka çok çok iyi durulamalısınız. Yoksa biranıza muazzam kötü bir öksürük şurubu tadı verecektir.

Türkiye’de temizlik ve arındırma kimyasallarının bulunmadığı dönemde uzun yıllar çamaşır suyu kullandım :cold_sweat: Yoğun (%5’lik) halini temizlik, 1’e 1 suyla seyreltilmiş halini (%2,5) mikroptan arındırma için kullanabilirsiniz. Her iki durumda da çok iyi durulamanız gerekir.

6 Likes

boraks? şeklen bu kadar benzeyince, bu konu aklıma geldi?.. boraks pbw için bir alternatif olabilir mi?

Taylan bey, marketten aldığım bütün depozitolu şişeleri bugün domestos ve suyla hunharca yıkadım. şimdi yazınızı okuyunca başımdan kaynar sular döküldü. ben bu şişeleri pbw ve starsan la da şişelemeden önce yıkıycam… acaba domestos kalıntısı geçermi?

Yakında biz de ürünler arasına limonlu Pril’i ekleyeceğiz. Cerveza yaparken zahmetsiz kokteyller için :slight_smile:

Bebek deterjanı, emzik deterjanı, organik deterjan, doğal deterjan, bitkisel deterjan vs. gibi terimlerin hepsi pazarlama sloganıdır. Bu deterjanlar da diğerleriyle aynı fabrikada yaklaşık aynı bileşen listesiyle üretilir. Biraz daha üst segmentte, elini cebine atmaya daha yatkın, özellikle yeni anne-babalara üzerinde biberon-emzik resmiyle pazarlanır. Daha sevimli gözükseler de özet olarak aynı kimyasallardır.

Bu ve benzeri deterjanların bira için yarattığı problem içerdikleri yüzey gerilimi düşürücülerdir (yüzey aktif madde - sürfaktanlar). Biranın köpüğünü öldüren bu bileşikler bahsettiğimiz kalıntılardan başlıcası. Diğerleri parfüm, esans, parlaklık vericiler vb. gibi uzayıp giden bir liste. Deterjan kullanacaksanız tavsiyem sıcak/kaynar suyla durulama yapmanız olur. Çünkü iddia ettiklerinin aksine hepsi kalıntı bırakır.

Hani olurda ararsınız, burada “bu olur mu?” şeklinde fotoğraflarını paylaşırsınız diye, yüzey aktif madde içermeyen deterjan yok :smile: Fakat yakında PBW alternatifi ve genelde bu organik-doğal-bitkisel diye satılan deterjanlardan çok daha hesaplı, bira endüstrisinde kullanılan diğer temizleyicileri de ürünler arasına ekleyeceğiz.

Daha organik ve doğal gözüksün diye tabi üzerine emzik ve biberon resmi de koymayı unutmamamız lazım :wink:

9 Likes

Selamlar,
Ben şişe temizliğini daha kolaylaştırmak için biraz araştırdım ve şarap yapan birinden şişe temizliği için şu öneriyi aldım:
1-Potasyum metabisülfit 1lt suya 5-6 çay kaşığı atıyoruz
2-Şişelere bu karışımı gezdiriyoruz
3-tüm şişeleri kaynar su ile çalkalıyoruz
4-kurumaya bırakıyoruz
NOT:bu maddeye deri teması ve koklamak sakıncalı

PWB ile temizleyip Starsan arındırıcı kullanma prosesinden daha kolay bir yol. Avantajları:
1-Ön durulama gerekmiyor
2-Fırçalamak gerekmiyor

Kullanılan kimyasal ve bahsettiğim süreç hakkında bilgisi ve/veya yorumu olanlar var mı? Ben bundan sonra yapacağım ilk şişelemede şişelerden 10 tanesini potasyum metabisülfit ile temizlemeyi deneyeceğim bu şekilde bir deney grubu oluşturup :stuck_out_tongue: sonra karşılaştırma yaparım ve burada paylaşabilirim.

İyi günler.
Saygılar.

Kerem

Metabisülfit temizlik için kullanılmaz, çünkü herhangi bir temizleyici gücü yoktur.

Eski ve sağlık açısından tehlikeli bir mikroptan arındırma (sanitasyon) yöntemidir. Yani ancak önceden temizlediğiniz ve fırçaladığınız şişelere uygulayabilirsiniz. Sanitasyon için de tek başına değil bir asitle birlikte uygulamanız gerekli. Bu anlamda PBW değil Star San alternatifi gibi düşünebilirsiniz.

1 Like

pbw ve starsan ile 2 tl maliyetle hızlı ve min. zahmetle yüzlerce şişenin temizliği ve sanitasyonu sağlanıyor, bahsettiğiniz malzemlerle temizlik olur pek tabii fakat durulaması için harcayacağınız zahmet ve su miktarını düşünce hem enerji kaybı hem de maliyetli ve en önemlisi çok riskli olduğunu kabul etmeniz lazım. bakın risk diyorum kurduğunuz litrelerce birayı dökmekten bahsediyorum, zamandan bahsediyorum.
hala daha kimyasal değerler paylaşıp “şu olur mu sayın hacam” “bunu kullansak kabul olur mu” sorularıyla @Taylan reyisten icazet alma derdindesiniz. adam 10 defa yazdı “kabul edilebilir alternatif olsa getirirdik” diye. ama yok herkes kimyager herkes gıda mühendisi. “okuma oranı arttıkça hafakanlar basıyor” diye isyan ettirdiniz koskoca profu.
bırakın da taylan abim şu konteyner işini çözsün, yeni ürünler düşünsün.
“o kegler buraya gelecek”

4 Likes