Pbw'yi Durulamadan Starsan İle Durulama

Dün 1. fermantasyonu tamamlanan kitimi şişeleyip ikinciyi kurarken, kovayı pbw ile temizleyip kovanın içindeki fazla pbw yi döktüm. Sanırım suyla durulama aşamasını atlayıp starsana geçtim. Yüksek ihtimal böyle oldu. Kovanın içindeki starsanı leğene boşaltıp kiti de kurdum.

Sizce biramın başına bir felaket gelme ihtimali var mı?

biraya birşey olur mu bilemem ama pbw gibi bir kimyasalın vücuda alınmasının çok zararlı olacağını öngörebiliriz sanırım.

Pwbyi durulamamak ne gibi sonuç verebilir bilmiyorum, sonuçta kimyasal ama vücudumuza ne kimyasallar giriyordur…Ben de en son şişelemede pwb kullanmadan starsan kullandım sadece, bakalım o nasıl bir sonuç verecek:) Siz de bekleyip görün, biranın tadında bir farklılık yoksa için gitsin:)

Kullandığım pbw çözeltisi oldukça seyrekti. Var mı var demek için konmuş gibi. Göreceğiz bakalım.

Şişelemede ben hep sadece starsan kullanıyorum. Şişelerden bardağa doldurup şişeyi çalkalıyor kaldırıyorum. Sonra da sadece starsan. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım.

1 Beğeni

Ben de her zaman içtikten sonra çalkalar ve kaldırırım ama yine de içim rahat olmuyor, denemek için bir tane açtım onda sıkıntı yoktu, şimdiye kadar patlayan da olmadı :slight_smile:

1 Beğeni

Patlama şişe çatlaksa ya da fazla şişe sekerinden oluyor genelde. Gazlanma varsa sorun olmaz. Pbw den çok daha beterlerini yediğimiz içtiğimiz herşeye koyuyorlar zaten. Bişey olmaz.

Umarım biranın tadında bir sıkıntı olmaz. Belki @Taylan bey en yetkili ağızdan bizi aydınlatabilir.

Starsanın ne kadar “arındırıcı” performansı göstereceğini görmüş oluruz hep beraber, güzel deney olmuş.
Tertemiz aletleri babamda arındırır neticede :slight_smile:

pbw nin kalıntısı zarar vermez diye birşey yok…
pbw su ile durulandıktan sonra kalıntı bırakmaz…
diğer deterjanlar su ile durulansa bile kalıntı bırakır…

Butik bira yardıma yazdım. Sorun olmaz dediler. Bu arada gaz çıkışı hala yok14 saat 40 dakika geçti.

starsan çözeltisi ile çalkaladıktan sonra kalan pbw de akıp gitmiştir muhtemelen… ama genede dikkat etmek lazım… pbw dediğimiz şeyde bildiğin deterjan… olayı durulandıktan sonra kalıntı bırakmaması…