Peltier ve Termostatlı Tam Otomatik Mayşe Soğutma Sistemi

(Ergin) #1

Selamlar Bira severler,
Forumda baktığım kadarı ile bir iki tane soğutma sistemi var ama Buzdolabının içine kovayı koymak dışında hiçbiri kendi başına tam anlamıyla otomatik bir çözüm değil. Nette baktığımda www.brewjacket.com deki peltierli android APP’ lı rodlar, Amazondaki mayşeyi fermantasyona koyduktan sonra fermante edip, şekerini mayasını katıp maya sonrası fermantasyonunu sağlayıp, soğutup bardağa dolana kadar süreci sağlayan Android/İOS uyumlu elektronik kovalar gibi muhteşem çözümler var. Fakat fiyatlarını görünce sağlam gidiyorsunuz. Yeri gelmişken Raspery Pi ile de bir çözüm var ama su soğutmalı www.brewpi.com.

Gelelim benim aklımda tasarladığım yapıya;

1 adet elektronik problu termostat
1 adet Peltier
1 adet işlemci fanı ve termal macun
1 adet adaptör
5-10 metre termal bakır bant

Kovanın etrafına termal bakır bantı yapıştırıyoruz peltieri termal bantın üzerine termal macun ile yapıştırıyoruz. peltierin üzerine işlemci fannı termal macun ile yapıştırıyoruz. peltier ve fanı elektronik termostata bağlıyoruz. Elektronik termostat belirlediğimiz sıcaklıklar arasında peltieri ve fanı açıp kapatarak kovayı soğutuyor yada soğutacağını düşünüyorum.

Görüyorum ki forumda epey farklı mesleklerden ve farklı hobileri olan bira sever var. Sizlerden aşağıda aklıma takılan noktalar için yardım ve yorum istiyorum. Yardımcı olursanız beni mutlu bir bira sever yaparsınız

1. Sizce hakikaten o termal bakır bantlar o kovayı soğutur mu ?
  2. Peltierin yüzeyi düz kova yuvarlak tam temas nasıl sağlanır?
  3. Peltier ve işlemci fanı epey bir ağar olacak o termal macun bu ağırlığı kaldırmaz. Yapı Kovaya nasıl sabitlenir? kemer vs ?

(Şişede Enaz BİRAY) #2

En ilkel ve ucuz şekilde basit bir strafor kutu yapıp içine dondurulmuş su dolu şişe koyarak soğutma işlemi çok kolayca çözülebildiği için, karmaşık ve yatırım gerektiren işlere beynimizi yormuyoruz sanırım :slight_smile:

(Uğur UĞURLU) #3

Benim de yakın zamanda bir peltier kurmak isteğim var. Bu işlerden pek anladığım söylenemez ama youtube’da konuyla alakalı güzel videolar var. Yeterince bilgi sahibi olduktan sonra yapılabilir. Peltierlerin çok verimli olmadığını da unutmamak lazım ama sadece yazın kullanılacağı için harcayacağı elektrik pek sorun olmaz gibime geliyor. Kovayı soğutmaksa doğru ekipmanlarla yapılabilir. Biraz aliexpress’te gezinin bazen alakasız gibi görünen gereçler bunun gibi işlerde sorunu çözebiliyor.

(master of none) #4

Kışın peltier çiplerle forumdaki birkaç arkadaş gibi uğraşmıştım. Temel ısı formulü=kütlexısınma ısısıxsıcaklık farkı, 23 litrelik kovayı 1 derece ısıtma ya da soğutma için 23 kcal enerji ihtiyacımız var, 1kw=860 kcal olduğundan yalıtım mükemmel olduğunda 26 watt enerji ile 1 saatte soğutma veya ısıtma yapılabilir. peltier çipler genelde 60 w enerji kullanır, teorik olarak 23 litrelik kovayı yarım saatte 1 derece soğutuyor olmamız lazım ama ben başaramadım, diğer arkadaşlar da başaramadı sanırsam, bir mühendis arkadaş imkansız zaten yazmıştı. Yerim olmadığı için buzdolabı alamadım ama kovayı koyduğum ayakkabılık için eski bir sebili söktüm, soğutucu kısmı kazanından ayırıp üzerine alüminyum tava kapağını yerleştirip kovayı üzerine koydum, kendi termostatını söküp butikbiradan aldığım termostatı kullanarak garip bir şekilde sorunumu çözdüm. Tavsiyem yeriniz var ise uygun bir buzdolabı ya da şişe soğutucu almanız. Peltier ile uğraşacak iseniz en az 300 watta eşdeğer, yaklaşık 5 tanesini bağlamaya çalışmanız, bu da size emin olun dolaptan daha pahalıya gelecektir.

(Uğur UĞURLU) #5

Merak ettim de acaba benzer soğutma çantası/buz şişesi hesabı yaptınız mı? -18 derecede toplamda 1.5 litrelik soğutma şişesi olsa 23 litre ve 23 derecelik kovayı en iyi ihtimalle kaç dereceye kadar düşürebilir? Karar aşamasındayım ya peltier ya da soğutma çantası vs…

(master of none) #6

https://www.butikbira.com/collections/sogutma-isitma-urunleri/products/butik-sogutma-cantasi 1 litrelik donmuş su şişesi ile yaklaşık 1,5°C soğutabileceğini yazıyor. Normalde 1 litre buz ile 120 litre suyu 1 derece soğutabiliyorsun. Ben soğutma çantası da aldım, Alanya’ da yaşıyorum, nöbetli çalışıyorum, petleri yerleştiriyorum, sıcaklık ne güzel düşüyor, eve geliyorum bakıyorum yine 27-28 derece olmuş. Şansıma enfekte olmadı biralarım, kötü tad da yoktu, yalnızca soğuk bulanıklığı oluştu. Çantaya buz yetiştirecek vaktiniz var ise başka bir soğutma sistemine gerek yok gerçekten, ben takip edemediğimden soğutucuya yöneldim, yoksa çantanın izolasyonu iyi, hatta peltier deneyecekseniz çantanın içinde de deneyebilirsiniz yine ama peltier boşa vakit ve nakit bence.