Pervane Biracılık Bock

(haan) #1

15 gün kovada, 2 ay şişede bekleyen, el değmeden otomatik tesislerde (plastik kova) üretilmiş biram. Hiç bir modifiye yok, tamamen kılavuza göre yapıldı. Tat, renk, koku, köpük gayet güzel. İlk biram olmasına ve tüm acemiliğime rağmen, sonuç son derece tatmin edici :smile: :smiley:

(Ezio Auditore) #2

İçimi nasıl? Hafif mi? Asit pilsendeki gibi hissediliyor mu? Stout daha mı acı olur bundan? Sürekli fikir değiştirip duruyorum bir sonraki biram konusunda da. Atatürk’ün en sevdiği bira dedikten sonra siz daha bir düşünmeye başladım bu kiti kurmayı.

(haan) #3

Ne fark eder ki? :slight_smile: Nasıl olsa önce bock sonra stout veya önce stout sonra bock yapacaksınız.

(Ezio Auditore) #4

Hehe! O da doğru. Bu hobi beni delirtti herhalde :slight_smile:

(Ezio Auditore) #5

Şu anda nasıl olmuş tadı? Ben bir kasa şişe daha alıp başlayacağım buna galiba yakında, pilsen bir bitsin.

(haan) #6

Agustos sonunda yapmıştım yanlış hatırlamıyorsam. Geçen hafta sonuncuları içtim, bitti. Bekledikçe mükemmelleşti. İçmekten çok keyif aldığım bir bira oldu. Hiç vakit kaybetmeden denemenizi öneririm. Her zaman söylediğim gibi “Bock pişman etmez” :smile:
Aynısı olmasa da Metro marketlerde Kostritzer var, black lager olarak satılıyor. Ondan alıp deneyebilirsiniz, en azından fikir verir.

(Ezio Auditore) #7

Bu arada şişeleme şekeri 1 adet 750/360 lıklardan yeterli oluyor muydu?

(haan) #8

Sişe başına 2.5 / 3 gr yeterli.

(gokay kalay) #9

Merhaba, 750/360 ne anlama geliyor? Birçok yorumda …/… şeklinde şekerle ilgili bilgi veriliyor, ancak ne anlama geldiğini anlayamadım.

(Taylan Özdere) #10

750/360, 1 kutusunun ağırlığı 750 gram olan ve her kutuda 360 adet küp içeren küp şeker demek. Her bir küpün ağırlığı yaklaşık 2 gram oluyor. 0,5 litrelik şişelerde bu küplerden 2 tane kullanırsanız 4 gram şişeleme şekeri eklemiş olursunuz.

Piyasada 1000/405, 1000/360 gibi farklı ölçü ve küp sayısına sahip markalar var. Her bir küpün ağırlığını basit bir bölme işlemiyle hesaplayabilirsiniz.

Tabi artık bira yapım setlerinde şeker ölçeği gönderdiğimiz için küp şekerle hesap yapmaya eskisi kadar gerek yok :slight_smile: İlk setlerimizde ise bu ölçek yoktu.

(Barış Genç ) #11

Aslında daha pratik olanı litre başına şeker miktarı bence. gr/lt yani. @Pervane de yorumlara katılsa keşke :eyes:

(Taylan Özdere) #12

Evet, şişe ölçüleri değişken olduğu için en doğrusu gram/litre olarak şişeleme şekerini ifade etmek.