Pervane Biracılık Export Stout

(Cenk) #1

Stout ve Porter aşığı, bock sevdalısı, kavrulmuş malt tutkunu, çikolata renkli şarkıcıların jenerasyonundan gelen bir karamel+kahve delisi olarak hasretle beklediğim Muntons Export Stout’u 4 Kasım’da fermantasyona almıştım. 18 litre su ve US5 maya kullanarak yaptığım biramı 21 gün 17-18C de fermente ettikten sonra, 2.1 gr şeker ile şişeledim. İlk yoğunluk 1.045, son yoğunluk ise 1.010 olarak ölçüldü. Alkol oranı hacmen %4.5 civarında. Şişelemenin üzerinden 16 gün geçti, henüz çok erken olmasına rağmen, bu gece deneme amaçlı ilk tadımı yapacağım. Bakalım ne çıkacak, heyecanla bekliyorum :smiley:

(Cenk) #2

Vay vay vay, sayın seyirciler medeniyetten binlerce kilometre uzaktayım, su yok elektrik yok, telefon çekmiyor doğru düzgün, ama evde stout var, bock var, doppel bock var, lager de vardı, bitti. Sanki dedem Dublin’li, babaannem Belfast’lı, bira yapımı aile geleneğimiz. Rüyada mıyım, hala inanamıyorum :smiley:

Stout’u çok erken açtım (16.gün), 2 aydan önce bira açmam genellikle, ama çok merak ettiğimden ilk şişeyi az önce açtım. Sadece küçük bir küp şeker (2.1gr) ile gazlanma mükemmel. Paaaps sesi zaten şişeyi açar açmaz bunu müjdeliyor. Köpük ince baloncuklu ve kremamsı, bardağı sarıyor ve bardak boşaldıkça dantel görünümü alıyor. 18 litre su ile yaptığımdan, oldukça gövdeli, köpük bock daki gibi krem rengi değil, daha koyu, kahverengine yakın. İlk yudumda kahve+karamel aroması vurucu, çikolata tadı pek sezemedim. Şerbetçi otu aşırı baskın olmasa bile, pek de geride değil. Sweet stout, dry stout, cream stout gibi daha az şerbetçi otu acılığı içeren türler olmasına rağmen, Russian imperial stout ve export stout özellikleri gereği daha yüksek IBU değerlerine sahip. Aslında diğer stout türlerinde hiç veya çok az olması beklenen şerbetçi otu, Muntons’un bu kit için uyguladığı reçetede oldukça güçlü (IBU 37-51). Export stout olması sebebi ile karakteristik özelliğini yansıtıyor. Sadece bu birayı içerek stout acıdır fikrine kapılmak pek doğru olmaz. Muntons connoisseurs kitleri arasında, Bock’dan sonra 2. en sevdiğim kit olacağı kesin.

Teşekkürler butik bira, özgürlüğün şerefine :smiley:

(Ezio Auditore) #3

18 yerine 23 litre yapsaydik, aciligi daha azalacak, alkol4,2 seviyelerine çekilecek ama daha az gövdeli olacaktı di mi? Ben de bu şekilde deneyeyim aciligi azaltmak için. Aslında 23 litre ve serbetciotsuz dme olsaydi o gövde problemini de halletmiş olacaktik. Yaniliyor muyum?

(Cenk) #4

23 litre ile tarife göre yapmış kimse yok mu acaba İzmir’de? Belki bir şişe alıp deneme yapılabilir.

(evbiracisi4) #5

ben 1 kg. DME ile toplamda 19 lt.‘ye tamamladım çünkü OG 1040 oldu daha fazla düşürmek istemedim OG’ yi. S-04 ile mayaladım. 21 gün kova 21 gün şişede durdu. Benim elde ettiğim gövdeli , acılığı yoğun, az karamel tadları olan (şeker ile yapılana göre düşüktür diye tahmin ediyorum) kahve ve fındık tatları gelen lezzetli bir bira. Yalnız S04 ten çok memnun kaldım daha önce yaptığım 3 farklı kitte de aldığım maya tadı bunda hissedilmiyor. İstersen verebilirim 1 şişe.

(MERTKAN SEVİNÇ) #6

Cenk bey benim ilk stout kitim 23lt yaptım. 3 hafta kovada beklettim. Pazartesi şişeleyeceğim. 2-3 hafta şişede bekletmeyi planlıyorum. İzmir’de yaşıyorum hala henüz 23lik tadmadıysanız seve seve paylaşabilirim. Haberleşiriz. Bu arada yazınızın başında medeniyetten uzaktayım yazmışsınız nerede yaşıyorsunuz merak ettim. Ben de Kaynaklar köyünde vahşi doğa diyebileceğim bir ortamda yaşıyorum:)

(Cenk) #7

Merhaba, benim stout larım bitti bile :slight_smile: güzel bir bira, bekledikçe diğer kitlerde olduğu gibi çok daha güzelleşiyor.

(MERTKAN SEVİNÇ) #8

Tamam süper o zaman benimkiler olduğunda birlikte içeriz.

(Cenk) #9

Çok teşekkürler, ben İzmir’de değilim. Karadeniz de dolaşıyorum. Size afiyet olsun. Belki bir İzmir tadimina katilabilirsek hep beraber iceriz.:slight_smile::+1: