Pils ile Gold'u Birleştirmek

Arkadaşlar malum yılbaşı indiriminden gelen kitler 12 litrelik ve ben Gold ile Pils’i birleştirip 24 lt bir kovada kurmak istiyorum. Özelliklerine baktım ikisi de aynı nerdeyse. Ayrıca lager maya kullanmayı düşünüyorum. Siz ne dersiniz bu işe olur mu acaba?

Bu şekide çalışmalar var ve memnun kalınıyor ortaya kötü sonuç çıkacağını sanmam aksine güzel olur bence ilave olarak + maya dme şeker vs kullanmayı düşünüyor musunuz? Bu şekilde yapınca doppelbeer oluyor bildiğim kadarı ile bence deneyin derim :slight_smile:

1 Beğeni

Daha önce farkında olmadan bu şekilde yapılan bir deneme var. Olumsuz olacağını sanmıyorum.

1 Beğeni

Evet bundan haberim var :smile: Sonuç tam olarak ne oldu söylememiş.

Ben şekerle yapacağım. Dme kullanarak yaptığım kit ile şekerle yaptığım kit arasında çok fazla fark yok. Pilsen zaten :wink:

Aynı şeyi ben de düşünmüştüm, peki iki kiti bir arada kullanınca kitlerle gelen iki mayayı da kullanmak gerekli mi ? Sadece şekerle, 22 litre yapmayı düşünüyorum.

İki mayayı da koymak gerekir sanırım ama ben fermentis kullanmayı düşünüyorum.

Bende aynısını düşünmüştüm ama sonradan vazgeçtim. Gold a sanki yazık olacakmış gibi geldi.
Evde kullanmadığım 19 L damacana vardı. Serum hortumu ile hava kilidi yapıp kurulum yapmayı planlıyorum. Sonrasında da hortum ile şişelere dolum yapmayı düşünüyorum. Forumdan okuduklarım içinde en mantıklısı bu gibi geldi. Herkese kolay gelsin.

Benim gibi kara torbalı adam biracılar için ;

Pils’in 2. reçetesi 20 lt + Gold 12 lt + 1 x şerbetçi otlu DME + 1 x Buğday DME olarak 32 yada 30 litreyi 2 kova/damacanaya bölerek kursak ? Mantıken Pils-20 litre hafifleyen gövdeyi DME’ler ve Gold’la beslemiş oluyoruz.

2 farklı maya kullanılabilir mi ? Mantığım kullanılmaz diyor ?

Yine mantıken :slight_smile: ortaya lezzetsiz bir şey çıkacağını sanmıyorum, en kötü gövdesiz olur ? Aşure biracılığına adım adım…

Hazır aşure demişken :smiling_imp: Belçikanın triple’ı varsa biz neden yerli&milli triple ile cevap vermeyelim ? 3 amigos ( 20 + 12 + 12 ) + ( 3 x DME ) Aslında tek 1 maya ile çözüm olabilse deneyebilirim.

Sonuç harikaydi. Izmir tadiminda tatmistik

2 Beğeni

Bir de maya konusundaki fikrinizi alsam, iki kit için iki mayayı da kullanmalı mıyım?

Sanırım ikisini de kullanmak gerekir

1 Beğeni

Bende 2 kiti kurmayı düşünüyorum kitlerin birinde şeker kullanmayın diğerinde kullanın diyor. Ne kadar şeker veya malt özü kullanmalıyım sizce

İki kit+yarım kilo şeker ya da malt özü yeterli olur ama yüksek alkollü isterseniz 1kg şeker ya da malt özü de koyabilirsiniz zevk meselesi.

İki ayrı kiti ayrı ayrı kovalara kuruyormuş gibi düşünün. Şeker istemeyene şekeri koymayın, şeker lazım olana koyun ve mayalarını ekleyin :wink:

1 Beğeni

Konu içerisindeki mesajlarda "mayaların ikisinide aynı kovada kullanalım mı " sorusu net bir cevap bulmamış.Bende iki kiti aynı kovaya birleştirerek kurmayı düşünüyorum ve verdiğiniz cevaba göre 2 mayayıda aynı kovaya kullanmamızda bir sakınca yok sonucunu çıkardım. Doğrumu Mert bey ? :slight_smile:

Merhaba arkadaşlar bende konuya ilişkin bir şeyi merak ediyorum ben şimdi sürekli ilave maya ile kit kurduğum için ister istemez kit mayaları artıyor kullanmadığım için… Elim de coopers lager den arta kalan kit mayası var birde coopers buğday dan arta kalan kit mayası var ve sanırım bunlar ale türünde mayalar acaba bir ale kit kurarken bunları kullanabilir miyim? 1kg dme+1kg şeker olarak
Teşekkürler.

İki kit birbirine yakın olduğu için kullanılabilir.

1 Beğeni

Buğday mayası ile ale mayası bir midir bilemedim. Ayrı ayrı kullanılabilir bence.

Tür olarak her ikisi de ale türün de ler diye biliyorum ama ikisi de aynı anda kullanılır mı bilemiyorum bakalım nasıl cevap gelecek :slight_smile: