Pilsener kitim ile yola başladık :D

(Efe Baradan) #1

herkese merhaba,
ilk kitim ile pilsner yapımını tamamladım
öneriler üzerine 2 hafta kova 2 hafta şişe de beklettim,sonuç çok başarılı oldu ekstra olarak dme kullandım (500gr şeker ile) ben sonuçtan inanılmaz memnun oldum.resimler de aşağı da gürlüdüğü gibi.köpük çok iyi,koku çok iyi,gazlamna çok iyi tadı efes gibi ki pilsner kullananlar pek memnun değil sanırım sulu gibi geliyormuş bence iyi soğutunca hiç böyle bir sorun olmadı.üstelik en son içitiğim bir kaç kadeh efes sifon bira rezaletinden sonra farkı hissedilir derecede iyi. kovayı boş bekletmemek adına tuborg gold’a en yakın kit sizce nedir? Lager sanıyorum ama yinede sormak istedim.%100 malt olarak 2 paket dme ile mi yapmalıyım?

(nurhak yetkin) #2

etiket tasarımı güzel olmuş, bende a4 kağıda siyah beyaz düşünüyorum, pilsener benimde cuma günü 2 hafta olacak, 2. kova olarak muntons bock düşünüyorum kuru malt özü (500 gr dme:) siparişini yeni verdim.

(Özgür & Deniz) #3

afiyet olsun, elinize sağlık :slight_smile: biz lager kitini 2 paket light dme ve 2 paket s-23 lager mayası ile kurduk. kovada 23 gün beklettik, şişedeki ilk 2-3 hafta içen herkese acılık geldi ama bir ay sonra acılık yerine hafif bir aromaya bıraktı. gerçi ben o ilk acılıktan da memnundum ama sanırım genel damak zevki için lagerde en az bir ay şişede bekletme süresi var.
tavsiyeye gelecek olursam 3 hafta kova+3 hafta şişe bekleme süresine sabrederim derseniz lageri şiddetle tavsiye ederim. pilsen ve lagerden başka bir kit kurmadık, bunlardan başka kit tatmadım, bock’ı geçen hafta kurduk henüz kovada bekliyor, ama bock kitini de herkes çok övüyor :slight_smile:

not: lager kiti tuborg gold’dan kat kat daha güzel :beers: :beer: