Pilsener + s-33 sorunu

(ilkin baskan) #1

Merhabalar,

1 ay kadar buzdolabında sakladığım s-33 mayamı 3 gün önce pilsener kitine kurdum, 2 gün kadar gaz çıkışı başlamadı çok da problem etmedim açıkcası. bundan önceki kitlerim hep 19-20 derece sıcak arasında gezerken bunun 22 civarındaydı, 2. gün 24 dereceye ulaştı daha soğuk biryere taşıdım ancak 3. gün dijital termometrem 35 derece sıcaklık göstermeye başladı ve gaz çıkışı halen başlamış değil hatta hava kapağındaki seviye bile aynı. problem ne olabilir? nasıl kurtarabilirim :frowning:

(Taylan Özdere) #2

Gaz çıkışı başlamadıysa kapak kenarı veya hava kilidi contasından sızıntı olabilir. Bir de bahsettiğiniz termometre kova üzerindeki mi? Çünkü kova üstü termometre en fazla 26C’ye kadar ölçüm yapabilir.

(ilkin baskan) #3

kova üstündekini aştı zaten Taylan bey, ikea’dan dijital termometre alıp sıcak silikonla kit kovasının kapağına taktım, bu şekilde 2 parti kit yaptım sorunsuz şekilde dijital termometreninde ölçümleri hep doğruydu.

(ilkin baskan) #4

biraz çalkalayınca hava çıkışı başladı, sıcaklık konusunda da termometrem bozulmuş sorun çözüldü :slight_smile:

(Taylan Özdere) #5

Siz ısıtmadan 35C’ye çıkması mümkün değil. Burada birden fazla problem var gibi gözüküyor. Çözmek için birbirinden ayırmak gerekli:

1. Gaz çıkmaması - Kovayla ilgili bir sızıntı problemi olabilir veya mayalanma başlamamış olabilir. Kapağı açıp köpürme olmuş mu bakmalısınız.
  2. Yüksek sıcaklık - Mikrop bulaşması olabilir. Musluktan örnek alıp tadına bakmalısınız.

(Mert Erkol) #6

kova içerisinde öyle bir reaksiyon olması lazım ki yaklaşık olarak dış ısının 15 derece fazlasına kadar kova içi ısınması olmuş. s33 maya dışında kovaya kılavuz dışında birşey koydunuz mu? Mümkünse kovanın dıştan çekilmiş bir fotosunu gönderirseniz sevinirim, krausenin kova tavanına vurmuş olması lazım bu durumda.

(Atila Filmer) #7

Biraz mühendis esprisi olabilir ama, Ekzotermik bira icat etmiş olabilirsiniz :wink: