Pilsner Artık Şişelenebilir mi ?

Merhaba, pilsner kitimi kuralı 7 gün oldu, sabit 20 derecede bekledi ve az önce ölçü aldım. 1006 gibi bir değer çıktı. Hafif gaz çıkışı devam ediyor şişelemek için gaz çıkışı durmalı mı ? Yoksa tamamen yoğunluk ölçer mi dikkate alınmalı ?

tamam olmuş biranız.şişelemeye geçin.

7 günde 1006 ya bayağı hızlı düşmemiş mi acaba?

biranız olmuş.güne bakmayın.zaten hep derim genelde 7 günde oluyor.1006 şişelemek için çok güzel değer.
şişelemeye geçin.fermentasyon bitmiş.

ortam sıcaklığını dengeleyemezsen ne olur.? Yani 10 ile 20 arası derecede değişken şekilde olursa ne olur. Maya bozulur mu?

Hocam ben yanlışlıkla size alıntı yaptım sanırım. Benim pilsner kitim dün 6. Günündeydi ve 1020 çıktı o yüzden arkadaşın ölçümüne şaşırdım yoksa tabi ki uygun yoğunluğu yakaladıktan sonra Şişelemek mantıklı.

Evet 6. günde bu değerleri bende beklemiyordum. Ama tarifi ve temizliği harfiyen uyguladım ve karanlık bir ortamda 20 derecede bekledi. 3 gün üst üste ölçüm aldım. Aynı değer çıkınca 8. gün bitiminde şişeledim. Yalnız köpüğü biraz boldu şişlerken köpürdü. Bu arada ölçümün fotoğrafı.

Şişeleyeli 1 gün oldu. Şimdi kontrol amaçlı 1 şişe açtım tat olarak gazlı ve açılışı sesliydi. 1 günde bu kadar gazlanması normal mi ? Videodan görebilirsiniz.

Genelde benim yaptığım kitlerde fg değerine 5-7 gün arasında ulaşıyor.

Normal ama 7 günden önce içilmior. Köpük sıfıra yakın ve gazı kaçmış kola gibi oluyor içimi birazda şekerli.