Pilsner denemem

(semih ) #1

merhabalar,

Pilsner kitiyle yaptığım ilk denemede bütün işlemleri kitapçığa harfiyen uygun şekilde yaptım ve buradan aldığım bilgilere göre mayalanma ve gazlanma sürelerini uzun tuttum (kovada 3 hafta ,şişede 2 hafta ),ayrıca 1 kg şeker yerine 1/2 şeker ve 1/2 malt özü kullandım,gaz çıkışı 4. günden sonra neredeyse tamamen durdu ben yine de 3 hafta boyunca kovaya dokunmadım ve 20-22 derecede muhafaza ettim .Şişelemeye geçtiğimde ise 46 şişe değil ancak 42 şişe bira çıktı,2 hafta boyunca şişede beklettim ve nihayetinde 3 şişeyi buzdolabında güzelce soğuttuktan sonra içtim. İçimi fena değil ama birada belirgin bir maya kokusu ve hafif ekşimsi bir tat var, şişeleme şekerini tam ölçek hatta çok az eksik bile koyduğum halde asidi normal tuborg malt dan daha keskin ve daha çabuk kafa yapıyor, alkol oranı %5 den fazla oldu sanki normalde 5-6 tuborg maltı birayı rahatça içerim ama bundan 4 şişe kelle olmaya yetiyor.

En sevdiğim bira olan tuborg malta yakın bir tat bekliyordum ama bu ilk denemem özellikle koku ve tat olarak beklentilerimi karşılamadı.Bu tada en yakın bir üretim için yapmam gereken farklı bir şey var mıdır , lager veya wherry kitlerini de merak ediyorum ama kararsız kaldım yeni deneme için yine pilsner mi lager mi wherry mi kullanayım öneriniz var mı ?

(yiğit) #2

kit olarak pils hiç denemedim sevmediğim için. bir sürü pils içtim bana sanki zaten ticari biraların üzerinde bir üretim yapamayız gibi geliyor. zaten olabilecek maksimumu yapıyor adamlar. efes olabileceğin minumumu, onu hariç tutuyorum :slight_smile:

diğer kit tecrübelerimden hareketle; maya kokusu zamanla azalıyor/gidiyor, sıcaklığa bağlı olrak bu zaman değişiyor. ölçüm yapmadan alkol oranı söylemek zor ancak dediğiniz şekilde kurduysanız alkol oranı kit üzerinde yazandan birazcık az bile çıkar. ev birası ticari biraya göre çok daha doyurucu. bunu nasıl tarif edebilirim bilmiyorum, bazı bünyeleri daha çabuk etkiliyor. başka kitleri denemenizi öneririm. özellikle wherry bir daha pils’in adını bile anmamanızı sağlayabilir.

pils’i kitten ziyade tam tahıl yapmaya başlayınca denemek gibi bir hedefim var şahsen.