Pilsner fermantasyon yavaşlayınca şeker ekleme

muntons pilsner harfi harfine ayni yaptim eğer fermantasyon yavaşlayınca 250 300 gr şeker eklersem sizce biraz daha gövdesi artarmı yoksa sadece alkol düzeyi mi artar ?

Şeker gövde arttırmaz, alkol düzeyi artacaktır.

peki alkol oraninin yükselmesi içimde bir aciliğa sebep olur mu? gövde sonradan yükseltilebilir mi

Gövdeyi sonradan malt özü ekleyerek yükseltebilirsiniz ama saçma olur, en başta eklemeyle hiç bir farkı olmaz ve kontaminasyona davetiye çıkarmış olursunuz.

Alkol kaldırma oranı biradan biraya , orandan orana göre değişebilen bir konu açıkçası. Sadece şekerle kurulmuş bir pilsnerde %7 alkol yapılırsa acılık hissedilebilir örneğin. Bence başlangıç için oranla çok oynamayın. Sonrasında damak tadınıza göre alkolü ayarlamak daha doğru olacaktır.

Gövde, yani sonradan malt özü ekleme konusuna gelirsek tabii ki başlangıçta yapılması daha uygun fakat mecbur kalınırsa da olmaz diye bir şey yok. Bu durumda malt özünü dışarıda eriterek kovaya ekleyebilirsiniz. Bu toplam su miktarını biraz arttıracaktır haliyle. Maltı eritirken sterilizasyon şartlarına uyarsanız da kontaminasyon falan olmaz. Fermantasyon yavaşlamışsa zaten biranın üstü karbondioksit katmanı ile doludur ve o katman öyle hemen uçuvermez merak etmeyin. Birkaç saniye almaz onu döküp kova kapağını kapatmak. Ayrıca fermantasyon sonlarına doğru kontaminasyon riski başlardakine göre çok daha azdır.

çok teşekkür ederim ali bey sanirim bu kontaminasyon mikrop kapmasi falan oluyor herhalde neyse artik bu kitten geçti 2. kitimde malt tozu kullanirim artik