Pilsner gazlanma sorunu

(gokhan) #1

2 hafta kovada beklettiğim pilsner kitimi 5 gün önce şişeledim. şişeleme şekeri olarak 750’lik şekerden 2 adet kullandım. 5. günde baktığımda gaz ve köpük halen yok. Oda sıcaklığı 18 derece civarındaydı. Olası sorunlar nelerdir acaba?

Şu konuyu netleştirelim (Pilsner bira kiti)
(gokhan) #2

Gerçi benden hemen önce benzer konu açılmış… Görmemişim onu dublicate olmuş

(Mustafa) #3

Arkadaşlar merhaba. Çoğu kişinin ilk kiti olduğu için muhtemelen aynı sorulmuştur ama tatmin edici bir cevap bulamadığım için sorma gereği duydum. 12 gün oldu şişeleyeli. Maya kokusu belirgin oranda azaldı fakat gazlanma hala tatmin edici miktarda değil. Bu haliyle bile 7-8 şişe gömdüm :grinning: Ama merak ettiğim şey gerçekten gazlanıp gazlanmayacağı :grinning: tahmini olarak kaç gün daha beklemeliyim? Teşekkürler.

(Erdinc Tasdemir) #4

Doğru şekerleme yaptiysaniz 1.5 ayda tatmin edici bir gazlanma elde ediliyor, en azindan bende boyle olmustu :slight_smile:

(Samet) #5

Muhtemelen son şişenizi içtiğinizde tam gazlanma olmuş olacak ve bu hep böyle devam edecek.

(Mustafa) #6

Sağolun arkadaşlar. Biraz daha sabırla bekleyeceğim

(Şişede Enaz BİRAY) #7

5 gün sonuç almak için çok erken bir süre
Birde şahsi fikrimce diğer tarzlarda 2 adet 750/360 fakat pilsnerlerde 2 adet 1000/360 daha iyi sonuç vermekte.

(gokhan) #8

Bu konuyu açtıktan 1.5 ay sonra içtiğim son kalan şişeler tam kıvamındaydı. Acele etmemeyi öğrendim :slight_smile:

(Alper) #9

tamda bu sorun için forumu araştırıyordum ki bu başlığı gördüm.

bende 19 gün kovada beklettiğim muntons pilsner biramı şişeledikten
5 gün sonra baktım gaz yoktu ve şişenin dibindeki tortu tatlıydı.
7. gün açtıklarımdan 2 tanesi mükemmel gazlanmıştı.
9. gün açtığım 4 şişede gazlanma olmamıştı ama tortuda şeker tadı da yoktu.
11. günde açtığım 4 şişe yine yeterince gazlanmamıştı.

demek ki sorun yok normali böyle…kafam rahatlamış oldu…daha fazla bira harcamadan sabretmeye devam o halde…

edit: 13. günde gidip oldukça büyük bir çöp kovası satınaltım. içine şişeleri yerleştirip bir akvaryum ısıtıcı bağladım ve sıcaklığı 24-25 dereceye ayarladım. 3 gün kaldı içinde. bugün 16. gün denemek için şişenin birini açtım. muhteşem bir gazlanma ve kalıcı bir köpükle karşılaştım. mayaya istediğini verirseniz o da size istediğinizi veriyor :wink:

(Şişede Enaz BİRAY) #10

Lütfen biralarınızı erkenden açıp heba etmeyin.
En az 3 hafta denemek için.

(Emrah) #11

Başlangıç kitini siselerken 10 adet şişeye butik biradan gelen ölçeğin 750 ml olan ölçüsünü kullandım ama. 500 ml şişeye. O 10 şişe 12.gunde biraz fazla gazlı oldular yani yuzmilyon kabarcık çıkıyor demem o ki siz 500 ml için olan ölçüyü kullanın. Fazla şeker iyi bişey değilmiş. Şimdi Coopers mexian cervaze ye 500 ml ölçüsünü kullansam nasıl olur acaba☺️ yoksa daha azmi kullanmalıyım

(Ercan) #13

En az 20 gün 20 derecede

(Ozan) #14

Merhabalar,

Şişeledikten sonra 1-2 hafta geçmeden buzdolabına atarsanız gazlanmıyor bundan kaynaklı olabilir belki.

(berk) #15

Toz şeker ölçeğiyle 750 lik mi yapmak gerekir o halde ?

(Emrah) #16

Dostum 750 Lik olcekle koyunca normal şartlarda 1 haftalikken o şişeler güzel oluyor ama 15. Gün gazoz kadar gazlı oluyor 500 ml ölçeği iyidir ama fazla gazlı seviyorum dersen kullanabilirsin :slight_smile: