Pilsner kitinde acılık var

(Turgay) #1

20 gün önce 500 gr malt ve 500 gr şeker ile kurduğum pilsner kitinde yoğunluk ölçümü yaptım. Başlangıçta 1040 olan ölçü şu an 1020 civarında. Sıcaklık 20 derece. Fakat tadında biraz acılık var. Bunun sebebi ne olabilir? Şişeleme sonrası bu acılık gidermi? Bir de bu yoğunluk şişelemeye geçmek için yeterli mi?
Yorumlarınızı rica edeceğim…

Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler
(Taylan Özdere) #2

20 gün içinde yoğunluğun daha fazla düşmüş olması gerekirdi. 1-2 gün içinde tekrar bir ölçüm yapın, eğer değişme yoksa şişelemeye geçebilirsiniz.

Tadındaki acılık şerbetçi otu acılığı gibi mi yoksa daha farklı bir acılık mı? Acılık haricinde ekşime veya meyvemsi tat var mı?

Genelde bira şişede bekledikçe acılık pek düşmese de hissedilen acılık azalır ve biranın içimi yumuşar. Bir de soğuk tadılan bira ile sıcak tadılan bira arasında acılık farklı hissedilir. Yani şişede bekletip soğuttuktan sonra görece daha az acı bir biranız olur.

(Turgay) #3

@Taylan bey geri dönüşünüz için teşekkür ederim.

Yoğunluğun ne kadar olması gerekirdi? Bu 20 gün içerisinde oda sıcaklığı max 23, kova sıcaklığı da 19-23 derece aralığındaydı. Şerbetin oluşturulması sırasında sıcaklık 23-24 derece civarındaydı. Belki burada hata yapmış olabilirim…Sebebini bende anlayamadım.
Acılık çok fazla değil ama belki de sizin bahsettiğiniz gibi ılık oluşundan dolayı daha fazla hissediliyor olabilir. Çok fazla meyvem tat alamadım ben. Zaten pilsen bira çok sevmem. Bana bu şekilde paket hediye olarak geldi ondan bunu yapmak durumunda kaldım. Bir sonraki sefere buğday birası yapacağım :blush:
Bir de karbonasyon için 750/360 şekerlerden 2 adet atmam yeterli olur sanırım.

Cevaplar için şimdiden çok teşekkürler…

(Turgay) #4

Bir de bir sorum daha olacak…
Yoğunluk ölçülerim 1040/1020 olduğu için alkol oranı pilsner biraya göre baya düşük oluyor. (2,63 civarı) Alkol oranını artırabilmem için ne yapmam gerekir? 2. Fermantasyon gibi bişey okudum ama nasıl yapıldığı ve alkol artırımına etkisi nedir bilemiyorum. Yardımınızı rica edeceğim…