Pilsner kitte ikinci hafta sonunda yoğunluk ne olmalı?

(Mafild) #1

İlk deneme Pilsner yorumları ve öneriler Gönderisinden tartışmaya devam ediliyor:

Bizim de ilk bira denememiz. Pilsner kit ile 500 gr şeker ve 500 gr kuru malt özü ekledik. İlk hafta gaz çıkışı seyrelerek sürdü. Rehberde yazdığı üzere 2 hafta bekletmeyi düşünüyorduk. Buna yoğunluğa bakarak mı karar vermek gerekir. Öyle ise 2 hafta sonunda yaptığımız ölçümde yoğunluk ortlama ne kadar olmalı? Farklı farklı yanıtlar var. Kararsız kaldım, doğrusu.

( P.G.) #2

Genel kanı kabaca kova ve şişe süresinin 1 aya yaklaşması Pilsner kit için. Ölçüm aletim olmadığı için ilk yoğunluk ve son yoğunluk değerlerim yok benim kovam için, ki içerik olarak sizinkinin aynısı olarak 20 gün önce kuruldu, yarın şişelenecek. Hidrometreniz varsa 3 gün üst üste ölçüm alın, değişmiyorsa şişeleyin (en net ve doğru olan bu sanırım), ya da 1010 veya altı ise şişeleyin, şişede daha da aşağı inecektir.

(biraci) #3

Üstüste 3 gün ara ile alınan ölçüm sonuçlarında yoğunluk düşmemişse fermantasyon bitmiş demektir. O zaman isterseniz şişeleyebilirsiniz. Fermantasyonun bitip bitmediğinin tek sağlıklı göstergesi budur. (Kabarcık, gün sayma vs değil :slight_smile: ).
İsterseniz daha fazla da bekletebilirsiniz mayanın birada biraz daha çalışıp temizlemesi açısından. Ama bu olay şişede de biraz daha yavaş da olsa devam edecektir. Pilsner ağır bir bira olmadığı için 2 hafta yeterli oluyor genelde. Kovada 1 ay bekletilmesi gereken biralar daha yoğun, ağır ve kompleks biralar.