Pilsner Lager Maya İle

Herkese Selamlar!

Bugün bira yapma günüydü.

İki adet Pilsner Kiti kurdum

Tarif iki kovaya şu şekilde.

• 2 adet Kit
  • 1 adet 1.5 kg Light LME
  • 1 Kg şeker
  • 45 litre su :slight_smile:
  • S189 Lager Mayası
  • M76 Lager Mayası

Mayaları bir önceki günden starter hazırlayıp hem uyandırdım hem de hücre sayısını arttırdım. (20 derecede) 24 saat

1.5 kglık LME’yi ikiye bölmek daha zor olacağından. LME’nin hepsini sıcak 5 litrelik damacanada 5 litre suya tamamlayarak çözdüm. daha sonra o suda seyrelttiğim LME’yi ikiye bölere soğumaya aldım.

Daha sonra bir kovaya 500 kg şeker ve kiti aldım sıcak su ile karıştırdım ve 2.5 litre su+LME çözeltisinide kovaya aldım ve 23 litreye soğuk su ile tamamlayarak toplam sıcaklığı 18 dereceye indirdim. OG ölçtüğümde 1044 çıktı.

Diğer kovayıda aynı şekilde dolduduktan sonra birini s-189 ile diğerini M76 ile mayaladım ve sıcaklığı 13 santigrat dereceye set edilen fermentasyon dolabıma yerleştirdim. Şimdi bekleme zamanı =)

4 Beğeni

M76 maya ile olan maceranı yakından takip ediyorum, bilgilendirirsen sevinirim. Ben epey sorun yaşıyorum bu mayayla.

1 Beğeni

Siz nasil bir sorun yasiyorsunuz? Ben de o sorunlara bakayim direkt…

Selamlar, dolap güzelmiş, nerden ne kadara aldığınızı sorabilir miyim?

1 Beğeni

Dolap maceramı aşağıdaki konudan okuyabilirsin :innocent:

Alican’ın Akıllı Dolabı

1 Beğeni

Çok güzel bi çalışma olmuş, elinize sağlık :clap:

Sanırım ne demek istediğini anladım.

Fermentis S189 ile aynı şekilde DME’den starter hazırladım yan yana ikisini de aynı sıcaklıkta (20 C) 24 saat hücrelerini çoğalttım. İkisini de aynı soğukluktaki şıraya döktüm ve şu anda iki kovada 13 derecede sabitler. S189 saniye 1-2 hava kabarcığı çıkarırken, M76 sadece dışarı doğru basınç yapmış 3 dakika karşısında bekledim hiçbir hava kabarcığı çıkmadı o şekilde duruyor.

Fakat yabancı sitelerde araştırdığım kadarı ile 48 ile 56 saat sonra kuduran bir mayaymış çok fena kabarcıklara başlıyormuş :slight_smile: bakalım bekliycez…

2 Beğeni

Ben starter yapmadım ama önceki kitin tortusundan beş altı kaşık kullandığımdan neredeyse sana denktir diye düşünüyorum. Maya için 12 dereceden vazgeçtim 14 civarı tutmaya gayret ediyorum. Baktım 15 C’a kadar yolu varmış mayanın. Umarım 56 saat sonra M76 çıldırır da gülümseyebilirim biraz. Kova şişmiş, su dengesi sabit değildi, bu sabah eşitlenmiş, niye eşitlendin allahsız. Çok geriyor beni ama çalışıyor bir şekilde sanırım. @AlicanZade

1 Beğeni

Bir önceki kitten dediğine göre zaten bir kere kullandın sanırım bu mayayı? Onda nasıl çalıştı?

Zor çalıştı :slight_smile: sıcaklığı yükselttim sonra geri düşürdüm falan

Selamlar takipteyim :slight_smile: bende dun muntons pilsneri s-189 maya ile kurdum.2 paket maya 2 paket şo.malt ozu vede 250gr toz seker ile kurulumu yaptım.19 derecede mayaları uyandırmadan döktüm.yaklasık 6 saat sonra gaz cıkısı basladı.ortam sıcakılıgı 10 -15 derece arasında kutu strafor kutuda.İlk kitimi oratam sıcaklıgı yuzunden lager olarak kurmak zorunda kaldım :slight_smile: onerilere acıgım…
Uzun sure arastırmama ragmen acemi oldugumdan bazı aksilikler yasadım…sıcak suyun icinde beklettigim kit kovanın icine dustu !!!.birada 22 lt olarak kuruldu cunku su bitti :frowning:

22 litre kurulmasi daha iyidir hocam dert etme.

Ayrica kit tenekesini kaynar suda tuttuysan herhangi bir skinti olcagini dusunmuyorum. Hoş kaynar su olmasada dusunmuyorum gerci… Bazi ydisindaki videolarda elleriyle karistiriyorlar şirayi… Cok dert etmeyin.

Ben bock kiti 17 Şubat akşamı kurmuşum, bugün 21 Şubat. Sıcaklık 13-14 derece arası seyrediyor ortalama. Şimdi baktım, hava kilidi eşitlenmiş, ilk dört gün dahil olmak üzere herhangi bir çıldırma mevcut değil :slight_smile: Bakalım seninki çıldıracak mı.

Son durumu özetliyorum.

Sabah işe gitmeden önce belki çok fazla düşürdük sıcaklığı diyerekten 14’e yükselttim.

İşten döndüm S189 saniyede 3-4 kabarcık atarken m76 öyle kendi halinde takılıyor. Kapağı açmadan ışık ile krausen oluşumuna baktım S189’da az da olsa oluşmuş ama M76’da hiç göremedim. Benim de bugün 48 saat oldu 56. saatte ben de ufaktan yusuf yusufa başlıycam. Acaba bu lager mayası mı değil, anlamadım ki… :confused:

Mevcut Durumun Videosu S189 vs M76

@Taylan bey bir yorumunuz var mı M76 maya ile ilgili?

1 Beğeni

Ya bak kusura bakma ama çok sevindim :smiley: çıldırıcaktım yoksa.

Fermentasyon başlamış zaten

Videoyu söylüyorsunuz sanırım. Orda iki kovada iki farklı Maya var. üstteki kovada S189 var bu kovada bir sıkıntı yok.

Alttaki kovada ise M76 var ve kabarcık çıkmıyor öyle bekliyor. O videoda gelen blup blup kabarcık sesi S189’un olduğu kovaya ait.

Gördüm ben alttaki için yorum yaptım,su seviyesi çıkış yönünde değişmiş,bu da fermentasyonun başladığına CO2 nin suyu ittiğini gösterir,ya bir yerde kaçak vardır,ya da hava kabarcıklarının eli kulağındadır😉

böyle umutlandıran şeyler duymak hoş tabi ama ilk günün sabahında da su seviyesi çıkış yönündeydi.

Umarım sizin de söylediğiniz gibi "blup bluplar"ı yakın zamanda duyarım :slight_smile:

2 Beğeni

Olmuyorsa kaçak olabilir