Pilsner Lager Maya İle

Son durum bilgisi,

Kaçağı kontrol etmek için kovayı buzdolabından çıkarırken hafif sarstığım için aşırı bir gaz çıkışı başladı. 30 saniye kadar bu hızlı gaz çıkışı sürdü sonra durdu ve eski haline döndü çıkış yönüne doğru su seviyesi ve kaldı. Kaçak yokmuş…

Anladığım kadarı ile fermentasyon sürüyor çünkü şıranın içerisinde bu kadar CO2 birikimi olmazdı fakat çok yavaş sürüyor. Bu da bu mayanın “lager mayası değil mi acaba” sorusunu bana bir daha sordurdu sonuçta Ale tipi mayalarda 14 derecede çok yavaş bir şekilde çalışıyorlar.

Söylemiştim fermentasyonun başladığını,1 derece yükseltip bekleyin bakalım m ne olacak

Evet haklısınız.

Aynı dolapta S189’lu kova da olduğu için onunda ayarıyla oynamak istemiyorum. Fermentasyon yavaş olsun artık napalım :sweat:

Belki m76 maya olan kovayı dışarı çıkarabilirim.

Son Durum.

Sabah 7:00 itibari ile M76 maya ile mayalanmış kovadan tatmin edici bir şekilde kabarcık çıkmaya başladı. Sıcaklık 13 derece.

Özet olarak;

M76 Yeast Starterı bir miktar DME ile 17/02/2017 Cumartesi 23 derecede başlattım tam 24 saat burda hücreler çoğaldı. Daha sonra 18/02/2017 Pazar günü starterın hepsi kovaya eklendi 60 saat sonra 22/02/2017 sabahı maya tatmin edici bir şekilde çalışmaya başaldı. Totalde 80 saat diyebiliriz. Böylelikle bu mayanın “Ale tipi bir maya” önermesi de çürümüş oldu. Sadece tembel bir maya türüymüş. Şu an 13 derecede normal bir şekilde hava kabarcığı saydırıyor.

@Arno_Kalayci kardeşim meşazımı aldın mı? Sen ne diyorsun? :slight_smile:

1 Beğeni

@AlicanZade kardeşim meşazını aldım, açtım kutuya baktım, bir kıpraşım bir oynaşma yok. Çok ilginç ama, mayalanma başlamıştı,yemin edebilirim, NEDEN DURSUNKİ sıcaklık düşünce.

Ben senin gibi starter yapmamıştım, nasıl yapıldığını bilmediğimden şeyapmadım. Şimdi dolaptan üç dört kaşık tortuyu bi bardağa alıp üzerine su ekleyip üç tane de kesme şeker attım. Ben evden çıkmadan bir hareketlenme görürsem kovaya dökeyim diye düşünüyorum.

@Arno_Kalayci

windwalker kullanıcıya özelden mesaj göndermiştim dün. Aşağıdaki yanıtı aldım. Onda da baya geç başlamış fermentasyon.

Ayrıca senin mayayı su ile karıştırıp şeker katarak yaptığın karışım bir nevi starter fakat yabancı forumlarda starterların şeker ile yapılmasını uygun bulmuyorlar. Şekerin kimyasal yapısı maltın şeker yapısından (dekstroz mekstroz varya öyle farklılıklar) farklı olduğu için şekerli bir ortamdan şıraya mayayı eklemeyi pek uygun görmüyorlar.

Yeast(Maya) Starter’ın kısaca şöyle yapabilirsin;

• DME ile yaklaşık 300-400 ml litre suya bir karışım hazırlanıyor (OG yaklaşık içine atacağın şıra kadar yada biraz daha düşük olacak).
  • DME ile su kaynatılır ve 20-23 dereceye kadar soğuması beklenir (Lager Mayalar için de geçerli) ve kavanoz veya erlen gibi bir kaba alınır.
  • DME’li su iyice çalkalanarak oksijen girmesi sağlanır
  • Maya başka bir kaynatılmış ve 20-23 dereceye kadar soğutulmuş suda uyandırılır. (Mayaların direkt olarak DME’li ortama sokularak stres olmamaları sağlanır)
  • Mayalar uyandırıldıktan sonra kaynatıp soğuttuğumuz DME’li suya eklenir - üstü oksijen alacak şekilde alüminyüm folyo ile kapatılır. (Aslında çok sıkı olmayacak şekilde tamamen kapatılır. o küçük aralıklardan zaten oksijen giriyor)
  • Manyetik karıştırıcının üzerine konularak 24 ila 48 saat arası sürekli karıştırılır (İdeal olanı)
  • Ben de manyetik karıştırıcı olmadığı için her saatte bir veya mayanın yanından geçtikçe kavanozumu sallıyordum. Alta çöken mayanın tekrar karışmasını sağlıyordum ayrıca ekstra oksijen girmesini sağlıyorum (Oksijen mayanın hızlı bir şekilde çoğalmasını sağlıyor)

Bu işlemlerin sonunda elimizde çikolatalı milkshake görünümünde ve kıvamında bir karışım oluyor. Bunu da 20 derece dolaylarında ana şıramıza ekleyebiliyoruz.

2 Beğeni

Şu an ne yapsam kararsız kaldım. Bir hafta bekleyeceğim. Sonra tekrar düşünürüz o halde. Bu şekerli sulu mayayı da katmayacağım o zaman.

Şimdi sence bunu eklemesem daha mı iyidir :slight_smile:

Hocam bence artık sıcaklıkla oynama belli bir sıcaklık belirle ve o şekilde devam et.

Bu şekerle yaptığın starterdı sanırım. Valla bilmiyorum ki… Ne desem yalan olur içinden geldiği gibi davran :slight_smile: nasıl olsa hertürlü o bira içilcek :slight_smile:

Eklemedim ya, sabah göz göze geldim baktım, bekle yiğidim dedim. Sabah 13 dereceydi. Aşağı yukarı bu seviyede saklamaya devam edeceğim. Dün akşam hava kilidinde bir kayma vardı ama sabah kontrol ettiğimde eşitlenmişti yine. Gerçi hava kilidinin durumu vs fermantasyona ilişkin kesin cevaplar vermiyor biliyorum da insan yine de iki şıkırdasın istiyor. Kiti ilk kurduğumda kapak şişmiş, hava kilidindeki su yer değiştirmiş kova patlayacak gibiydi. Sıcaklık 13lere düşünce de bu durum tamamen kesilmişti. Nasılki zamanı gelmiş fikirler durdurulamazsa dedim fermantasyon da durmayacaktır ama işte endişe tavan. Bakalım ne olacak :slight_smile:

@Arno_Kalayci hocam nasıl? Var mı bi gelişme. Benim 1 hafta olmasına rağmen daha sabah baktım M70 maya ile çalışan 12 derecede gayet iyi saydırıyordu. Normalde Ale mayalarıyla yaptığım denemelerde 4. günden sonra kabarcık hızı baya bir düşer ama bu stabil gidiyor. Sen de durum nasıl?

Maya eklemedim, hava çıkışı yok, yoğunluk 1022 civarı. Belkide kaçak vardır bilmiyorumki. 14 derece civarı kovam. Biraz daha bekleyeceğim sonra sıcaklığı arttıracağım.

Selamlar lagering yapmayı dusunuyormusunuz acaba?Forumu biraz gezince lager kuran arkadasların dereceyi artırıp sonra geri cekeceklerinden bahsetmişler…