Pilsner ve Bugday kiti Tavsiye

Meraba arkadaslar,

1. ve 4. kitlerimi mountons pilsner ve bugday olarak kuracagim. Kitlere ek olarak 500’er gram normal ve bugday dme’lerim var, ayrica bugday icin 1 paket wb06 da mevcut. Bugday kitini bar tipi buzdolabinda dijital termometre ile sabit sicaklikta tutma imkanim var ve muz aromasi yakalamak istiyorum. Portakal ve kisnis olayina girmeli miyim?

Pilsneri ise ortam sicakligi 24-26 derece arasi bir yerde, legenin icine buz petleri atarak sogutmak durumundayim. Kit mayasi mi kullanayim yoksa baska bir maya mi siparis edeyim?

Her iki kiti de 21 litre olarak kurmayi planliyorum. Bugdaya ek olarak tasma sorunlari icin kristal hava kilidi de mevcut. Bu kosullarda basarili bir fermantasyon sureci icin degerli fikirlerinizi alabilir miyim?

herşeyi yazmışsınız.

ekleyecek tek tavsiyem şudur:

kitten çıkan mayaları kullanın.ben neden farklı maya kullanıldığını anlamıyorum.ikisi de maya.

maalesef muz ve diğer tatlarla ilgili yorumda bulunamayacağım.bu tatlandırmalar bira gurmelerinin işi benim değil.

size kolay gelsin .

@pulka tesekkur ederim; sureci hata yapmadan tamamlamak istiyorum bu yuzden tum gorusler onemli.

Bircok arkadasimiz kit mayasi kullanmiyor ve maya bira kalitesine direkt etki eden faktorlerden bir tanesi, onemli bi konu.

Muz notalari ise sicaklikla alakali bir konu, ilk defa deneyecegim ben de.

eger muz aroması istiyorsanız pilsner yerine bugdayı dısarıda bırakın, 25 derece uzerinde muz aroması verecegi belirtiliyor, pilsner i ise daha kontrollu sıcaklıkta tutmanızı oneririm,

Tesekkurler; pilsner icin maya ve sicaklik tavsiyesi alabilir miyim?

ilk denemeniz ise kit mayasını kullanmanızda bir sakınca yok, 20 dereceyi gecmeyin, 21lt civarında kurun,

1 Beğeni

23 litreye muntons buğday kitini, 1 kg şeker ve kendi mayası ile kurdum ve çok memnun kaldım. Gazı, alkolü ve lezzeti çok tatminkardı.
şimdi coopers kurdum bekliyorum. coopers’ı kuru malt özü ile kurdum bakalım nasıl olacak. ancak muntons buğday kitini kesinlikle tavsiye ederim.

3 Beğeni