Pilsnerdeki Kötü Tat

(Onur) #1

Kitapçığa uygun şekilde 0.5 şeker ve 0.5 dme ile kurup 3 hafta kovada , 5 gün şişede ve 2 gün dolapta beklettiğim pilsner biramı az önce denedim. Gaz normaldi ancak tadı çok kötüydü. Maya tadı geliyordu ve köpük neredeyse yoktu. 2-3 yudum aldım midemi yaktı… Kovadayken gaz çıkışı gayet normaldi ve 19-21 derece arasındaydı. Şişeleri karanlık ve yine 19-21 derece arasında beklettim.

*Bakteri kapmış olabilir mi?
*Bir hafta şişe için yeterli mi?
*İdeal şişede ve dolapta bekletme süreleri ne kadar sizce?
*Nerede bir hata yapmış olabilirim?

Bozulmadığını umarak ne olmuş olabilir diye fikrinize amadeyim:)

(Levent Bali) #2

şişede minimum 2 hafta

(bence 1 ay)

(Boo Beer) #3

Levent Bey’in dediği gibi gün geçtikçe tadı daha da oturuyor. Mesela haftaya gene tattığınız zaman acılığın biraz daha azaldığını görürsünüz :slight_smile: henüz çok genç biranız.

(Deniz) #4

Içilmeyecek kadar kötü koku yoksa enfeksiyon yoktur :slight_smile:

(Onur) #5

Bazı arkadaşlar şişede çok az tuttuklarından bile gayet güzel olmuş olan biraların fotoğraflarını paylaşınca benim birada bir aksilik olabileceğini düşündüm. O halde beklemeye devam ediyorum. Peki 5 gün şişede bekleyen biralardan 4 tane dolaba atmıştım 3 gün önce. O şişeler dolapta beklemeye devam etsin mi yoksa tekrar oda sıcaklığına alayım mı? @azil @olgac

(Onur) #6

Koklayınca kötü bir koku almıyordum. Sadece içerken dediğim gibi maya tadı geliyordu. Ve biraz da keskin bir tat. Ama öyle sirke gibi de değildi. Biranın çok yoğun hali gibiydi. Umarım söylediğiniz gibi enfeksiyon filan yoktur. Yoksa bi köşeye geçip ağlamaya başlarım :grin: @Crafter

(Boo Beer) #7

Ben olsam dışarı alırdım, ama dolaptada denemek için bir tane tutardım. Dışarıdakiler ile dolapta kalmış olanın arasındaki tat farkını gözlemlerdim :smiley:

(Onur) #8

Tekrar dışarı alayım öyleyse. Test için soda şişesine doldurmayı unutup hepsini normal şişeye doldurmak gibi bir hata yapmak da bana güzel bir ilk tecrübe oldu :blush: @olgac

(Deniz) #9

1 ay bekleyin, inanılmaz değişime şahit olun :smiley:

(murat akci) #10

ilk hafta maya kokusu çok belirgin oluyor. 2. haftada belirgin bir düşüş yaşanıyor. bazı arkadaşlarım 2. haftadan sonra beğeniyle içtiler. bende maya kokusunun düşmesiyle çok mutlu olmuştum. fakat 1 ayın sonunda gerçekten keyifli oluyor.

başlangıç setiyle pilsner kiti verilmesi sanırım tadına alışık olduğumuz için ama maya kokusu ilk haftalar birçok arkadaşı tedirgin edebiliyor. sizin yaşadığınız tedirginliği bende yaşadım. bekleyin:grinning:

(Erhan Asan) #11

Benzer şekilde tatlari bende aldim pilsnerde merak etmeyin ve fazla tuketmeyin. Gecen gunlerde 1.5 aylik son pilsneri ictim tek kelime ile 10 numara olmustu. Erken ictiklerime pisman etti.