Pilsnere Granül Halinde Olmayan Şerbetçiotunu Ekleme

arkadaşlar merhaba, ilk kitim brewmaker pilsner di, 1200gr şeker ile kurmuştum gayet güzel oldu. fakat bir eksik vardı, bira gayet rahat içimliydi fakat damakta acımsı-ekşimsi bir tat bırakmıyordu (ben efes tombul şişe tercih ediyorum onda hissettiğim tadı istiyorum :slight_smile: ) yeni kitimi de 9 gün önce kurdum. bu sefer muntos pilsner ve 1 paket şerbetçi otlu kuru malt özü ve 1 kg şeker ile kurdum. fakat bu partinin tadının nasıl olacağını bilemiyorum. son iki günde kapalı çelik süzgeçle 20 gr kadar şerbetçi otunu kovanın içinde bekletsem mi? çok acı bir bira olur mu? yoksa ortalığı hiç karıştırmadan bu partiyi bu şekilde yapıp şişeleyip biranın olmasını beklesem ve daha sonra tadına bakıp bir sonraki partiyi ona göre yapsam mı? bu arada şerbetçi otu granül halinde değil. fotoğraftaki gibi çiçek halinde

1 Beğeni

Aktardan aldığınız şerbetçiotu ise ufak bir deneme yapın derim.

1 Beğeni

Aktardan aldığınız şerbetçiotu ise hiç kullanmayın :slight_smile:

1 Beğeni

Öncelikle şerbetçiotu acılığı efes pilsende aradığınız tadı vermeyecektir
İkincisi ise aktarlardaki şerbetçiotundan pek hayır beklemeyin, bembeyaz bir ürünü pestil diye satabiliyorlar, bu nasıl pestil diye sorunca “sen anlamazsın” tavırlarıyla pekmez kaynarken ortaya çıkan köpükten yapılıyor diye utanmadan cahil muamelesi yapmaya da kalkabiliyorlar mesela… Yaptığım organik pekmezi bir yese aklı uçacak ama akıl veriyor işte…

1 Beğeni

@Hm_mania @kaan_gok granül sipariş versem? denemeyi yapsam mı? yoksa bir sonraki partide mi denesem? aklımı karıştıran şey şerbetçiotlu kuru malt özü kullanmış olmam. onun tada ne katacağını bilemediğimden şüpheli yaklaşıyorum, acılık yüzünden kovanın ziyan olmasını istemiyorum.

DME nin verdiği acılık o kadar rahatsız eden bir acılık değil.
Dry hop veya hop tea aroması zaten bu acılığı da gizleyecektir.
Bu kozalaklar da sizin istediğiniz aromayı verecek otlar değil.
granül siparişi verin öyle deneyin.
Yoksa hayal kırıklığı olacak bence.
Yine de bir şişede deneyin isterseniz.

2 Beğeni